چهارشنبه 25 تير 1399 - 13:42
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان جنوبي
  • هيچ خبري موجود نيست

طبل نوازان در بشرويه منادي سحرخيزان در ماه مبارک رمضان هستند

طي يک سنت ديرينه در سحرگاه هاي ماه مبارک رمضان، طبل نوازان مؤمنين را براي مناجات و صرف سحري بيدار مي کنند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، به نقل از عباس خاکشور رابط خبري شهرستان بشرويه، بر اساس سنتي ديرينه، مردم خطه کويري بشرويه، سحرگاه هر روز براي روزه گرفتن و صرف سحري، با صداي طبل نوازان بيدار مي شوند.

در روزگاري که رنگ انواع ساعت ها، تلفن ها و زمان سنج تلويزيون ها براي بيداري مردم با هم رقابت مي کنند، طبل نوازان در بشرويه منادي سحر خيزان در ماه مبارک رمضان هستند.

اين طبل زني برنامه و زمان بندي معين و سبکي خاص دارد به اين ترتيب که دو ساعت مانده به اذان صبح با عنوان طبل يک (آماده باش)، يک ساعت مانده به اذان صبح با عنوان طبل 2 (بيدار باش)، نيم ساعت مانده به اذان صبح با عنوان طبل 3(نزديک شدن وقت اذان صبح) با سبک و سياقي خاص نواخته مي شود.

مردم با نحوه زدن طبل متوجه مي شوند کدام نوبت از مراحل طبل زني است. هر نوبت طبل زني حدود پنج دقيقه طول مي کشد و تا شعاع پنج کيلومتري شهر شنيده مي شده است.

اين مراسم با ابزار و ادواتي از جلمه طبل و شيپور است که هر يک، آهنگ مخصوص به خود را دارد و در مجموع چهار نفر در نواختن طبل ها مشارکت دارند که طي ساليان متمادي افراد متعددي اين کار را انجام مي داده اند.

بر اساس اين گزارش؛ علاوه بر سحرهاي ماه مبارک رمضان، هنگام رويت هلال ماه شوال و اعلام عيد سعيد فطر به دستور حاکم شرع، يک نوبت طبل ها نواخته مي شود که پايان اين سنت ديرينه مي باشد.

چهارشنبه 26 تير 1392 - 12:20
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری