يكشنبه 28 مهر 1398 - 4:56
پربازديدترين اخبار از استان
البرز
  • هيچ خبري موجود نيست

حجت الاسلام مسعودي گفت:

ديدگاه اسلام نسبت به شادي، رويکرد اعتدالي است

مدير کل تبليغات اسلامي استان البرز،گفت:نگاه كلي اسلام درباره فعاليت‎هاي انسان چنين است كه اين فعاليت‌ها بايد سازگار با فطرت باشد وي افزود :اين نگاه يك نگاه اعتدالي است و شادي و مظاهر آن نيز از اين قاعده مستثني نيستند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز، حجت الاسلام سيد عباس مسعودي مدير کل تبليغات اسلامي استان البرز، گفت: از منظر دين مبين اسلام هدف غايي انسان خاكي، بازگشت به سمت خداوند متعال است و بايد تمام فعاليت‌هاي دنيوي او در جهت بازگشت به اصل خود باشد و هر عملي كه با غير از اين هدف انجام شود پسنديده نيست.

وي افزود: نگاه كلي اسلام درباره فعاليت‎هاي انسان چنين است كه اين فعاليت‌ها بايد سازگار با فطرت باشد وي اين نگاه يك نگاه اعتدالي است و شادي و مظاهر آن نيز از اين قاعده مستثني نيستند؛ از اين‌رو اين دين آسماني همچنان كه درقرآن، سيره پيامبر اكرم(ص) و انبياء الهي آمده است، به هيچ وجه مخالف شادي نيست.

حجت الاسلام مسعودي،تأكيد كرد: بهترين آيين، آييني است كه با فطرت انسان سازگاري داشته و بنابر بيانات علامه طباطبايي، نه انسان را از نيروها و كشش‌هاي دروني‌اش دور كرده و آنها را سركوب مي‎نمايد و نه تمام توجه بشر را به ماديات معطوف مي‎كند و همچنين نه آنها را از جهاني كه در آن زندگي مي‎كنند، جدا دانسته و نه ايشان را بي‌نياز تلقي مي‌كند.

وي عنوان كرد: خداوند سبحان اين جهان را به گونه‌اي خلق كرده است كه نمودهاي شادي در آن موج مي‌زند و انسان هر روز با اين مظاهر بازر شادي مثل بهار، صبح پرطراوت، ازدواج و ديدار دوستان و آشنايان سروكار داشته و نه تنها از آنها منع نشده؛ بلكه بسياري از روايات به استفاده و لذت بردن از اين مظاهر شادي، ضمن حفظ چارچوب دين، توصيه كرده‌اند.

حجت‌الاسلام مسعودي، تصريح كرد: اگر شادي و نشاط از حد خود بگذرد و با درهم شكستن خط قرمزها و محدوديت‎ها به فعاليتي بي‌ارزش و بيهوده بدل شود و يا باعث تحقير و توهين به فردي شود يا آبروي كسي را بريزد، از نظر دين مبين اسلام مذموم شمرده مي‌شود.

وي بيان كرد: در روايات مختلفي نقل شده است كه حرمت مؤمن بالاتر از احترام به كعبه است و لذا اگر هرعملي موجب حريم‎شكني و هتك حرمت آن شود يا باعث رواج بي‌شرمي و بي‎حيايي شود، از نظر اسلام قابل پذيرش نيست و ناپسند محسوب مي‌شود و شادي و نشاط نيز از اين قاعده مستثني نيست.

مسعودي، در پايان، خاطرنشان كرد: لزوم تناسب مكاني در شادي از ديد دين اسلام به اين معناست كه شوخ‌طبعي و اظهار شادماني با توجه به شرايط و موقعيت، از نظر زماني و مكاني بايد مناسب باشد.

يكشنبه 23 تير 1392 - 22:50
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری