يكشنبه 28 مهر 1398 - 4:16
پربازديدترين اخبار از استان
البرز
  • هيچ خبري موجود نيست

حجت الاسلام مسعودي گفت:

رعايت موازين اخلاق اسلامي در تكميل عقلانيت مؤثر است

مدير کل تبليغات اسلامي استان البرز،گفت: در آموزه‌ها و اصول دين مبين اسلام، ارتباطي بين عقل و اخلاق برقرار بوده و رعايت اصول و موازين اخلاقي در آن در تكميل عقلانيت مؤثر معرفي شده است و مي‌توان به جرأت بيان كرد كه يكي از عقل‌مدار و برهاني‌ترين مكاتب در جهان، مكتب تشيع است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز ، حجت الاسلام سيد عباس مسعودي، مدير کل تبليغات اسلامي استان البرز،گفت: جايگاه و اهميت عقل و عقلانيت در اسلام و ساير مكاتب ديني بسيار والا بوده و تمامي مكاتب، خصوصيات خاصي در حوزه عقلانيت تعريف كرده اند.

وي اظهار كرد: در آموزه ها و اصول دين مبين اسلام، ارتباطي بين عقل و اخلاق برقرار بوده و رعايت اصول و موازين اخلاقي در آن در تكميل عقلانيت مؤثر معرفي شده است و مي‌توان به جرأت بيان كرد كه يكي از عقل مدار و برهاني‌ترين مكاتب در جهان، مكتب تشيع است.

مسعودي، با اشاره به حديثي از امام رضا(ع) در تكميل عقلانيت در انسان، ابراز كرد: امام رضا(ع) فرمود: «عقل شخص مسلمان تمام نيست، مگر اين كه ده خصلت را دارا بـاشد» و با تكميل هر يك از اين خصوصيات، بخشي از عقل انسان را كامل شده دانستند. اين حديث محكي براي افرادي است كه بر اين باورند كه به رشد و تكامل عقلاني رسيده اند.

حجت‌الاسلام مسعودي، ادامه داد: عقلي كه بتواند به عنوان رسول باطني فعاليت كرده و به موازات حركت پيامبران ظاهري خداوند متعال در زمين حركت كند بايد داراي ده ويژگي برشمرده در حديث امام رضا(ع) باشد.

وي، نخستين خصوصيتي كه امام هشتم، به عنوان تكميل كننده بخشي از عقل انسان برشمرده است را «اميد مردم به خير او» دانست و تصريح كرد: با توجه به اين كه اجتماعي بودن انسان ايجاب مي‌كند كه سلايق مختلف را تحمل كند، انسان عاقل بايد در اجتماع به گونه اي رفتار كند كه مردم به خير او اميدوار بوده و در دومين گام نيز از شر او در امان باشند.

وي خاطرنشان كرد: انسان عاقل در دين اسلام، در درجه اي از تكميا عقلانيت در خود بايد هـر چه حاجت از او خواهند دلتنگ نشود و خود را در معرض قضاء حوائج مردم قرار دهد؛ چراكه كه مصداق ياري دين خدا در آيه شريفه «إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُرْكُمْ»، فضل و رحمت نسبت به بندگان اوست.

وي در پايان، عنوان كرد: انسان عاقل از منظر امام رضا(ع) در ادامه تكميل عقل خود بايد در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود، فقر در راه خدايش از توانگرى محبوبتر باشد، خوارى در راه خدايـش از عزت با دشمنش محبوبتر بـاشد، گمنامى را از پر نامي خواهانتر باشد و اوج تكميل عقل در او اين است كه كسي را ننگرد جز اين كه بگويد او از من بهتر و پرهيزكارتر است.

شنبه 15 تير 1392 - 9:4
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری