چهارشنبه 25 تير 1399 - 4:42
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان جنوبي
  • هيچ خبري موجود نيست

مديرکل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي:

انتظار در فرهنگ شيعه با تلاش در همه عرصه‌هاي زندگي معنا پيدا مي‌كند

مديركل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي با بيان اينکه همه مؤلفه‌هاي شيعي به انتظار ختم مي‌شود، تأکيد کرد: انتظار در فرهنگ شيعي با كار و تلاش و روزآمدي در همه عرصه‌هاي زندگي معنا پيدا مي‌كند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، حجت‌الاسلام كاظم لطفيان، مديركل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي در گفتگويي پيرامون مهدويت و انتظار، با تأكيد بر اينكه انتظار، نويددهنده بهبود جامعه بشري در آينده است، گفت: انتظار در فرهنگ شيعه از مباحث بنيادي دين به شمار مي‌رود به طوريكه اسلام نيز گذشته، حال و آينده جامعه را مورد توجه قرار داده است.

وي با اشاره به اينكه مفهوم انتظار در تفكر شيعي با ساير اديان هماهنگ و برابر است، تصريح كرد: تنها اختلاف در فرهنگ انتظار مصداق آنچه در آينده اتفاق مي‌افتد است، اين مصداق در تفكر شيعي روشن و مشخص بوده اما در ساير اديان روشن نيست و مبهم مي‌باشد.

مديركل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، انتظار را متعلق به تمام جامعه بشري دانست و گفت: اختلافاتي در بين ديدگاه‌هاي مختلف وجود دارد ولي همه اديان از اين فرهنگ برخوردار هستند.

حجت‌الاسلام لطفيان با بيان اينكه همه مؤلفه‌هاي شيعي به انتظار ختم مي‌شود، افزود: همه بنيان‌هاي اين مفهوم به نحو مطلوب مورد توجه قرار گرفته و هيچ ابهامي وجود ندارد.

وي ادامه داد: آنچه كه به عنصر انتظار در جامعه كمك مي‌كند مؤلفه‌هاي مثبت است نه مؤلفه‌هاي منفي كه برخي گروه‌ها مهر بطلان بر عقايد مردم مي‌كشند، آن‌ها بر اين باورند كه براي رسيدن به انتظار بايد از بخشي عقايد و باورها دست كشيد، جامعه را از حالت پويايي و فعاليت خارج كرد بنابراين خلاف آنچه كه گفته شد انتظار در فرهنگ شيعي با كار و تلاش و روزآمدي در همه عرصه‌هاي زندگي معنا پيدا مي‌كند.

مديركل تبليغات اسلامي خراسان جنوبي، آموزه‌هاي اعتقادي و اخلاقي را مفهوم انتظار دانست و اذعان كرد: اين آموزه‌ها اگر تحقق پيدا كنند انتظار محقق مي‌شود در واقع مؤلفه‌هاي فكري شيعي خود زمينه‌ساز انتظار هستند، چراكه اگر اعتقادها و بنيان‌هاي اجتماعي جامعه مستحكم باشد زمينه براي ظهور تحقق پيدا مي‌كند.

حجت‌الاسلام لطفيان گفت: هويت جامعه شيعي در پرتو فرهنگ انتظار مسيري فعال و پويا به خود گرفته و ما در عرصه باورها و اعتقادات در پرتو فرهنگ امامت و ولايت در راستاي استحكام باورهاي اعتقادي قدم بر مي‌داريم.

وي خاطرنشان كرد: كسي كه بر مبناي تفكر اهل بيت(ع) باشد اخلاق خود را هم با آنها هماهنگ مي‌كند، بنابراين هويت شيعي چون نسبت به اخلاقيات و باورهاي اصيل بي‌تفاوت نيست و بر اساس استحكام باورهاست، برجستگي‌هايي دارد كه در ساير جوامع مشاهده نمي‌شود و تحقق اين آموزه‌ها باعث پيشرفت فرهنگ شيعي مي‌شود.

حجت‌الاسلام لطفيان اعتقاد عميق به آنچه كه خداوند وعده داده، خوش‌بيني نسبت به وعده‌هاي پروردگار، تطبيق دادن خود با خواسته‌هاي پروردگار را از جمله ويژگي‌هاي جامعه منتظر برشمرد و يادآور شد: اهل بيت(ع) به عنوان فرهنگ‌سازان حوزه انتظار مي‌توانند اولويت‌هاي منتظران را تعيين كنند.

وي يكي ديگر از وظايف مهم مردم در دوران غيبت كبري، داشتن روحيه اصلاح‌گري در سطح جامعه دانست و تأكيد كرد: بنابراين هر فردي بايد در برابر آحاد جامعه اسلامي احساس مسئوليت كرده، در راه اصلاح و ساختن افراد تلاش كند، تا جامعه و افراد آن آماده پذيرش حكومت جهاني حضرت مهدي شوند.

چهارشنبه 5 تير 1392 - 19:50
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری