شنبه 27 مهر 1398 - 23:23
پربازديدترين اخبار از استان
سمنان
  • هيچ خبري موجود نيست

جت‌الاسلام تقوي:

نظام مهدوي از مصاديق بارز نظام سياسي اسلام است

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان دامغان نظام مهدوي را همانند نظام‌هاي سياسي نبوي از مصاديق بارز نظام سياسي اسلام عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، حجت‌الاسلام تقوي، در اجتماع مسئولان هيئات مذهبي دامغان در محل سالن همايش هاي اداره تبليغات اسلامي اين شهرستان، با بيان اينكه بدون ترديد نظام مهدوي همانند نظام‌هاي سياسي نبوي از مصاديق بارز نظام سياسي اسلامي است، اظهار كرد: وجه بارز اشتراك آنها را بايد در نقش و جايگاه رهبري در اين نظام‌ها دانست زيرا در قرآن كريم بارها بر محوريت پيامبر اكرم(ص) در جامعه اسلامي تأكيد شده كه در قرآن كريم يازده بار به صورت توأمان بر اطاعت خدا و رسولش تأكيد شده است.

به گفته وي از منظر ديگر قرآن كريم علاوه بر نقش پيامبر اكرم(ص) از نقش امام نيز سخن گفته زيرا پيامبر(ص) و امام در تعابير قرآني گاه، همانند حضرت ابراهيم(ع)، مصاديق واحدي يافته كه در اين راستا واژه «امام» در قرآن كريم چند بار به كار رفته كه در دو آيه محوريت امام مورد بحث قرار گرفته كه خداوند در سوره يس آيه 12 مي‌فرمايد: «إِنَّا نَحْنُ نُحْيِي الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَيْءٍ أحْصَيْنَاهُ فِي إِمَامٍ مُبِينٍ» آرى ماييم كه مردگان را زنده مى‏سازيم و آنچه را از پيش فرستاده‏اند با آثار [و اعمال]شان درج مى‏كنيم و هر چيزى را در كارنامه‏اى روشن برشمرده‏ايم.

تقوي با بيان اينكه خدواند در سوره اسرا آيه 71 مي‌فرمايد: «يَوْمَ نَدْعُو كُلَّ أُنَاسٍ بِإِمَامِهِمْ فَمَنْ أُوتِيَ كِتَابَهُ بِيَمِينِهِ فَأُوْلَئِكَ يَقْرَؤُونَ كِتَابَهُمْ وَلاَ يُظْلَمُونَ فَتِيلًا[ياد كن] روزى را كه هر گروهى را با پيشوايشان فرا مى‏خوانيم پس هر كس كارنامه‏اش را به دست راستش دهند آنان كارنامه خود را مى‏خوانند و به قدر نخك هسته خرمايى به آنها ستم نمى‏شود» متذكر شد: در روايتي از امام صادق(ع) نقل شده است كه در ذيل آيه دوم فرمودند: «هنگامي كه اين آيه نازل شد، مسلمانان از پيامبر(ص) پرسيدند: يا رسول الله آيا شما امام تمامي ما نيستيد؟ حضرت فرمودند: من پيامبر خداوند به سوي تمامي مردم هستم، اما بعد از من اماماني از اهل بيتم بر مردم خواهد بود. پس در ميان مردم قيام مي‌كنند اما تكذيب شده و ائمه كفر و ضلال و اتباع آنان بر ايشان غالب مي‌شوند كه بر اين اساس هر كس ولايت آنان را پذيرفته و از ايشان پيروي كند از من است و مرا ملاقات خواهد كرد. و هر كس بر ايشان ظلم روا داشته و تكذيبشان كند، از من نبوده و من از او بري هستم.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان دامغان ادامه داد: طبق مباني اسلامي، اساس جامعه فاضله اسلامي بر محوريت شخص امام بنا شده و در تمامي منابعي كه از آرمان‌شهر سخن گفته شده است، چنين آرمان‌شهري به دست فردي مبعوث ساخته خواهد شد. كه در رايج‌ترين اين منابع، پيامبر اكرم(ص) منجي موعود را فردي از فرزندان خويش معرفي نموده است كه روزي ظهور نموده و خداوند او را بر زمين حاكم قرار خواهد داد. بدين جهت تمامي معصومين(ع) منتظر ظهور آن حضرت بوده‌اند.

تقويبا با اشاره به رشد سياسي جامعه رهبري گفت: وجه اهميت و كاركردهاي رهبري را در جامعه مهدوي مي‌توان نقش آن حضرت به عنوان امام و انسان كامل، برشمرد كه بدون ترديد حضرت مهدي(عج) به عنوان حجت و امام كسي است كه فقدان وي موجب خالي شدن روي زمين از حجت خدا مي‌گردد.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان دامغان يادآور شد:در حديثي از امام رضا(ع) نقل شده كه فرمودند «اگر زمين خالي از حجت بماند، بر اهل خويش غضب مي‌كند» و در زيارت جامعه كبيره نيز امام هادي(ع) بر نقش امام در جهان هستي اشاره فرموده است در انجا كه آمده «و خداي به خاطر شما آفرينش را آغاز كرد و از براي شما جهان را پايان مي‌دهد. به احترام شما باران فرو مي‌ريزد و به جهت شما، آسمان را از فرو ريختن بر زمين باز مي‌دارد و به خاطر شما گرفتاري‌ها و غم و اندوه‌ها را رفع مي‌كند و سختي و ناراحتي‌ها را برطرف مي‌سازد».

تقوي با استناد به اين روايت از امام صادق(ع) كه فرمودند: «آنگاه كه قائم (آل محمد) قيام كند در جهان كافري نخواهد ماند.» و «هنگام قيام قائم، هيچ زميني نخواهد بود جز آنكه در آن بر وحدانيت خداوند و رسالت پيامبر اكرم(ص) شهادت داده شود» خاطرنشان كرد: به نظر مي‌رسد چنين نقشي اساسي است و كاركرد اصلي رهبري ديني در جامعه مهدوي را شكل مي‌دهد.

وي ادامه داد: امام باقر(ع) فرمود: «اذا قام القائم ذهبت دولة الباطل»يعني وقتي كه قائم (آل محمد) قيام كند دولت باطل نابود مي‏شود و به جاي آن دولت حق و دولت كريمه‏اي كه سبب عزت اسلام و مسلمين باشد بر سركار مي‏آيد و «دايره حكومت و قدرت امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف شرق و غرب عالم را فرا مي‏گيرد».

تقوي با تأكيد بر اينكه در روايات آمده است: «اذا قام قائمنا وضع يده علي رؤس العباد فجمع بها عقولهم و كملت به احلامهم». متذكر شد: در حكومت جهاني امام مهدي(عج) دست خود حضرت كه يدالله است بالاي سر انسان‌ها است يا دست خدا بر سر بندگان است كه آنهم ممكن است به معناي حقيقي كلمه باشد كه خداوند مستقيما دست قدرت خويش را بر سر بندگان مي‏نهد و خردهاي آنان را جمع و متمركز مي‏سازد و به كمال بلوغ انساني مي‏رسند.

رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان دامغان يكي از خصايص بارز رهبري در جامعه مهدوي را بسط عدل و داد عنوان كرد و گفت: امام عصر «ترازوي عدالت را در ميان همه‏ي انسانها مي‏نهد و در سرتاسر جهان هيچ انساني به ديگري ستم نخواهد كرد» و زمين را از عدل و داد پر خواهد كرد، پس از آنكه از ظلم و جور پر شده باشد» كه در اين راستا طبق روايات شيعي چنين خصلتي تنها به حضرت مهدي عج اختصاص دارد كه از امام صادق(ع) روايت شده است كه فرمودند: «هيچ صنفي از مردم باقي نمي‌ماند جز آنكه قبل از قيام قائم به قدرت مي‌رسد و قادر به بسط عدالت نمي‌شود، تا كسي نگويد اگر به قدرت مي‌رسيديم عدالت مي‌ورزيديم.

يكشنبه 2 تير 1392 - 13:5
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری