يكشنبه 6 خرداد 1397 - 14:32
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

تجليل از خانواده هاي شهيدان رجبي و تواتري در حاشيه رونمايي کتاب «دونس نقطه صفر مرزي»

همزمان با سي و دومين سالروز آزاد سازي خرمشهر کتاب خاطرات شفاهي «دونس نقطه صفر مرزي » در سالن اجتماعات حوزه هنري تبليغات اسلامي گيلان رونمايي شد .

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان، غلامرضا قاسمي، رييس حوزه هنري گيلان 8 خرداد ماه 92 طي سخناني، يکي از آفت هاي مهم تاريخ شفاهي دفاع مقدس را حذف کردن برخي رخدادهاي عادي انساني از زندگي شهداء و رزمندگان دانست و عنوان کرد: پاستوريزه ، استرليزه و هموژنيزه کردن رخدادها و عاري کردن متن از ميکروب هاي حتي غير مضر منجر به ناباوري و عدم پذيرش اين رخدادها از سوي نسل جوان مي شود ، چرا که نسل جوان هنوز مي تواند رزمندگان دوره جنگ را در کنار خود بيابد و با تمام ارزش هاي وجودي آنها، هم چنان با آن‌چه که در کتاب ها از شخصيت آن ارائه کرده ايم فاصله مي بيند، از اين رو حوزه هنري گيلان تلاش مي کند تا با نويسندگان جوان خود در حد ممکن رخدادهاي واقعي جنگ را بي کم و کاست از زبان خود رزمنده ها پيش روي مخاطبان قرار دهد.

وي اظهار داشت : اين کتاب از معدود کتاب هاي منتشر شده در حيطه تاريخ شفاهي جنگ و دفاع مقدس است که به ماجراي اسارت جدا از اردو گاه هاي عراق مي پردازد، محمد اکبري بيش از يک سال در دست گروه دموکرات در خاک عراق اسير بوده است که نوع برخورد گروه دموکرات با آنها ، چگونگي اسارت و چگونگي آزاد شدن از فرازهاي مهم و جذاب اين کتاب است .

در بخش ديگر برنامه محمد اکبري نويسنده کتاب از حوزه هنري گيلان براي انتشار مناسب اين اثر تقدير و اظهار اميدواري کرد با توليد کتاب هاي از اين دست برخي از ناگفته ها ي جنگ در اختيار علاقه مندان قرار گيرد .

سپس محمد عليزاده نيز از همه کساني که براي توليد و انتشار اين کتاب تلاش کرده بودند تشکر کرد و از رزمندگاني که در جمع حضور داشتند خواست تا در جبهه جديد که همانا بيان خاطرات دوره جنگ است گام بردارند تا در ثبت تاريخ حماسي اين کشور قدمي برداشته باشيم .

در اين برنامه از پدر و مادر شهيدان هادي رجبي و محمد رضا تواتري که در جلسه حضور داشتند، با اهداي لوح تقدير و هدايايي تجليل شد .

شايان ذکر است، رجبي فرمانده گروهان ضربت ميرزا کوچک و شهيد تواتري از اعضاي همين گروه در عمليات دونس پس از مبارزه اي جانانه به درجه رفيع شهادت رسيده بودند ، پس از مراسم تجليل ، خانواده اين دو شهيد به همراه محمد اکبري و غلامرضا قاسمي رييس حوزه هنري گيلان از کتاب دونس نقطه صفر مرزي رونمايي کردند .

اين مراسم با اهداي کتاب « دونس نقطه صفر مرزي» به حاضران پايان يافت .

گفتني است ، هم اکنون حدود 40 عنوان کار در حوزه تاريخ شفاهي انقلاب و دفاع مقدس در حوزه هنري گيلان در حال پي گيري و انتشار است که در طول سال از آنها رونمايي خواهد شد.

دوشنبه 13 خرداد 1392 - 10:43
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری