پنجشنبه 16 مرداد 1399 - 10:59
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

دعوتي تبياني براي انجام اعمال نيک

همزمان با دهه اول ماه مبارک رجب المرجب، تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در مقاله اي ديني کاربران محيط مجازي را به انجام اعمال نيک دعوت کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش اخلاق و عرفان اسلامي موسسه تبيان اين مقاله را با تکيه بر اعمال و فضيلتهاي ماه مبارک رجب تهيه کرده است.

سيد عباس دانشگر در اين مقاله مي نويسد:«تصور کنيم حال فردي را در گودال تنگ و تاريک و سياه قبر، آن هنگام که کسان و اموال و دارايي‌هايش را چون نقشي بر آب و تمام آمال و آرزوهاي خود را بر باد رفته مي ببيند، آن هنگام که احساس مي‌کند هيچ اميدي به رهايي و هيچ مفري براي خلاصي از بستر سرد و نمور گور ندارد، هنگامي که به راستي درک کرده است واقعيت مرگ و پايان کار دنياي خود را.در چنين حالي که سر در گريبان اندوه گرفته و وحشتي تمام ناشدني سراپاي وجودش را به لرزه انداخته و يأس بر اردوگاه جان وي سايه افکنده و نااميدانه به عقباي خود مي‌انديشد، به ناگه روزني از نور پديد آيد و هم‌نشيني بر او درآيد با نيکوترين صوت و با زيباترين صورت، با رويي خندان و درخشان و با زباني خوش الحان که او را بشارت دهد بر پايان اندوه و غم و رهايي از هر شدت و سختي و به او بگويد که نترس و نگران و نوميد مباش که من هم نشين توأم تا آن هنگام که سر از اين گور سياه برآوري و بر محضر پروردگارت حاضر شوي و او بپرسد که تو کيستي که من تاکنون چنين صورتي با چنين جلوه اي نديده‌ام و سخني شيرين‌تر از کلام تو نشنيده‌ام و بويي بهتر از تو نبوئيده ام و در جواب بشنود که من همان نماز ليله الرغائبم که بجاي آورده اي.آمده‌ام تا حقت را ادا کنم، وحشت را از تو بردارم، هم‌نشينت باشم تا هنگامي که در صور دميده شود و در قيامت هم، سايه اي باشم بر سر تو. به راستي حال اکنون اين شخص با لحظاتي قبل چگونه قابل قياس است.

اين موهبت وصف ناشدني، پاداش موقت! انجام فقط يک عمل از مجموع اعمال وارده در ماه عزيز و نوراني رجب است.رجب ماه توبه و طلب عفو است و شبي چون ليلة الرغائب را در خود دارد. شبي که عطا و بخشش خداوند در آن خارج از حد تصور آدمي است؛ و اين، دليل ناميدن اين ماه به ماه آمرزش خواهي (شهرالاستغفار) است.از معاني رغائب يکي بخشش و رحمت فراوان و بي حساب است که خداوند بندگان مخلص خود در اين ماه نوراني را مشمول آن مي‌گرداند.در حديث است شب جمعه اول اين ماه احيا و بيداري و نيايش فضيلت ويژه دارد و موجب دستيابي به عطاياي ارزشمند حضرت پروردگار است. در حديث است که رسول خدا (صلي الله عليه وآله) فرمود: ملائکه اين شب را به اين نام نهادند. »

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1392 - 1:1
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری