پنجشنبه 23 مرداد 1399 - 2:3
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

کارگاه آموزشي شبهه شناسي و فلسفه احکام در بجنورد برگزار شد

به همت اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ،کارگاه آموزشي شبهه شناسي و فلسفه احکام درحوزه هاي علميه امام صادق(ع) و امام خميني(ره) بجنورد برگزار شد.

به گزاشر روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ،حجت الاسلام دکتر کدخدايي در اين نشست ها گفت:بين پرسش و شبهه تفاوت هايي که بايد به ماهيت آن پي برد.

وي افزود:پرسش در حقيقت جستجوي بشر براي شناخت است و پرسشگر با بيان پرسش و سؤال مي كوشد تا موضوع و مطلبي را بشناسد و آن را درك و فهم كند. در حالي كه هدف از شبهه، ايجاد ترديد و شک در دل مخاطب است و شبهه گر مي كوشد تا در بنيادهاي اعتقادي و باوري شخص ترديد افكند.

وي با بيان اينکه درحقيقت تفاوت شبهه و پرسش را بايد در كاركرد و اهداف آن دانست اظهار داشت:كاركرد پرسش فهم و شناخت است، در حالي كه شبهه براي اين طرح مي شود تا مخاطبان خود را به چالش بكشاند.

وي نگرش سازي ،راهبرد سازي و راهکار سازي را سه بخش اصلي در رويارويي و پاسخگويي به شبهات عنوان کرد.

وي در بخش فلسفه احکام نيز افزود:در نگاه اهل ديانت و آنان كه قرآن را وحى الهى مى دانند, هرحكم و دستورى كه درآن آمده, داراى ملاك, مصلحت وحكمتى ويژه است, زيرا در بينش خداپرستان, آفريدگار جهان, در نهايت علم و حكمت است وازهرگونه بيهودگى, سستى و پوچى در آفرينش يا در هدايت خلق و تشريع و تعيين احكام, مبرّاست

وي اظهار داشت:فلسفه احكام و تلاش براى شناخت حكمت افعال و اوامر و نواهى خداوند, كارى نوپيدا نيست و عمرى به درازاى عمر اديان الهى و انديشه انسان در شناخت پيام وحى دارد

پنجشنبه 12 ارديبهشت 1392 - 9:36
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری