جمعه 24 مرداد 1399 - 10:28
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

سوره‌مهر جلد اول «داستان بربت» را در نمايشگاه كتاب تهران منتشر مي‌كند

انتشارات سوره‌مهر وابسته به سازمان تبليغات اسلامي جلد اول كتاب « داستان بربريت » يا دايرة‌المعارف ساز عود را در بيست و ششمين نمايشگاه كتاب منتشر مي‌كند.

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي ،‌ مجيد ناظم‌پور اين كتاب را به رشته تحرير درآورده است. ناظم‌پور دراينباره گفت :‌ در اين کتاب مواردي همچون پيدايش ساز بربت، سير تکامل بربت و ايراني را مورد بررسي قرار داده‌ام.از همان روزهايي که نوازندگي و تمرين عود را شروع کردم، متوجه شدم که اطلاعات کمي درباره تاريخچه اين ساز وجود دارد.براي همين پژوهش‌هاي خودم را در مورد اين ساز آغاز کردم؛ چون کساني بودند که جسته و گريخته ادعا مي‌کردند عود يک ساز ايراني است، اما اسناد و اطلاعاتي که ايراني بودن آن را اثبات کند در عمل وجود نداشت. وي افزود : بعد از مدتي متوجه شدم اسناد و اطلاعاتي که اثبات کند عود يک ساز ايراني است، بسيار اندک است؛ براي همين با سفر به نقاط جهان، خصوصاً کشورهاي عربي و تفحص در موزه‌ها و کتابخانه‌هاي اين ممالک، به اسناد چشمگيري دست يافتم .حاصل اين تحقيقات که با هزينه شخصي خودم قريب به يازده سال طول کشيد، کتابي در سه جلد است که جلد اول آن در حال چاپ بوده و جلدهاي بعدي آن نيز در آينده منتشر مي‌شوند.

مجيد ناظم‌پور يادآور شد : اين اثر کامل‌ترين پژوهش دربارۀ ساز بربت است ؛ امروز به‌صراحت اعلام مي‌کنم که تحقيقات من دربارۀ اين ساز (بربت) يک دايرة‌المعارف جامع است.دربارۀ فهرست مندرج در اين کتاب بايد خاطر نشان كنم پيدايش ساز بربت، سير تکامل فيزيک بربت، نوازنندگان معروف بربت در ايران و بربت در ادبيات شعراي ايران از فصل‌هاي اين کتاب است. در فصل آخر کتاب نيز ايراني بودن اين ساز را به اثبات رسانده‌ام.

گفتني است دفتر موسيقي حوزۀ هنري و انتشارات سورۀ مهر براي اولين بار نت‌نويسي ساز عود را به همت منصور نريمان در کتاب «رديف موسيقي دستگاه ايراني براي عود» منتشر کرده است.

چهارشنبه 11 ارديبهشت 1392 - 11:30
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری