پنجشنبه 10 مهر 1399 - 18:31
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي

نشست خبري بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران برگزار شد

نشست خبري بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران بعدازظهر دوشنبه 9 ارديبهشت با حضور سيد محمد حسيني؛ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و علي اسماعيلي؛ سرپرست معاونت فرهنگي وزارت ارشاد و رئيس اين نمايشگاه در محل مصلي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، سيد محمد حسيني؛ وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در ابتداي اين نشست خبري با تقدير از دست اندرکاران بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، آن را يک رويداد کم‌نظير خواند و گفت: از جمله آثار و برکات نمايشگاه افزايش شوق مطالعه است.

وي سپس با يادآوري اين انتقاد که نمايشگاه کتاب تهران بيشتر جنبه فروشگاهي دارد گفت: امسال سعي شد جنبه نمايشگاهي اين رويداد فرهنگي تقويت شود و در همين راستا حدود 150 نشست تخصصي و کارگاه آموزشي در حوزه نقد و بررسي کتاب برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به تلاش برخي کشورها براي کم‌رمق جلوه دادن نمايشگاه کتاب تهران به خصوص در بخش خارجي گفت: امسال ناشران خارجي حضور فعالي در نمايشگاه دارند و سعي شده از امکانات بخش بين‌الملل براي رونق اين بخش استفاده شود.

وزير ارشاد تعداد مهمانان خارجي نمايشگاه امسال را نسبت به دوره‌هاي قبل بيشتر برآورد کرد و گفت: جمعي از مهمانان مجمع جهاني بيداري اسلامي و همچنين وزراي فرهنگ کشورهاي آسيايي، امسال در نمايشگاه حضور خواهند داشت.

به گفته حسيني امسال حدود 4 هزار عنوان کتاب منتشر شده در سال گذشته در سالن کارنامه نشر به معرض ديد عموم گذاشته خواهد شد.

حسيني همچنين از اختصاص يک چهارم فضاي سالن کارنامه نشر براي نمايش عملکرد و دستاوردهاي وزارت ارشاد در سه سال اخير خبر داد.

وزير فرهنگ فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به مشکلات مربوط به گراني کاغذ و کمبود آن در سال گذشته از تاثيرپذيري صنعت نشر سخن گفت و تاکيد کرد: با اين حال اين مسئله کار نشر را متوقف نکرد.

وي با اشاره به حمايت هايي که وزارتخانه متبوعش از اقشار مختلف براي تامين منابع مورد نيازشان از نمايشگاه انجام خواهد داد گفت: در مدت کوتاهي 250 هزار نفر از دانشجويان براي دريافت کارت‌هاي يارانه‌اي خريد کتاب ثبت‌نام کردند که اين کارت‌ها به آنها تعلق مي‌گيرد. اي کاش اعتبارات ما بيش از اينها بود تا به تعداد بيشتري از دانشجويان اين يارانه اختصاص مي‌يافت.

حسيني در مورد يارانه بخش خارجي نمايشگاه هم اظهار داشت: ارز مربوط به بخش خارجي نمايشگاه به صورت سوبسيدي که از طرف وزارت ارشاد پرداخت مي‌شود تامين خواهد شد بابت هر دلار 2500 توماني (ارز مبادله اي) به اين صورت که 1500 تومان را فرد متقاضي و هزارتومان را وزارت ارشاد تقبل مي‌کنند تا يارانه اين بخش اختصاص يابد.

به گفته وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي طبق آخرين آمار اعلام شده 2 هزار و 545 ناشر داخلي در نمايشگاه حضور دارند و وزارت ارشاد سعي کرده با سعه صدر در مورد حضور ناشران در نمايشگاه اقدام کند. 102 ناشر الکترونيک هم امسال براي نخستين بار در قالب بخشي تحت همين عنوان در نمايشگاه حضور دارند.

وي گفت: در بخش بين الملل هم 1600 ناشر از 77 کشور جهان به عرضه کتابهاي خود مي‌پردازند. اين در حالي است در ميان کشورهاي حاضر در نمايشگاه امسال، کشورهايي نيز حضور دارند که نامهرباني‌هايي با ما کرده‌اند و مانع از حضور ايران در نمايشگاه‌هاي کتابشان شده‌اند ولي ما باز هم با سعه صدر در اين زمينه عمل کرده‌ايم.

حسيني به جلسه هفته گذشته جمعي از مسئولان چاپ و نشر کشور با رئيس جمهوري اشاره کرد و يادآور شد: در اين جلسه دوستان تشکل‌هاي مختلف نشر مشکلات و مطالبات خود را به صورت صريح مطرح کردند و قرار شد صندوق توسعه ملي در جهت رفع موانع مالي اين بخش حوزه فرهنگ اقدامات زيربنايي انجام دهد.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي سپس در پاسخ به سئوال يکي از خبرنگاران درباره گراني کاغذ خاطرنشان کرد: مسئوليت مستقيم اين بخش بر عهده وزارت ارشاد نيست و وزارت صنعت، معدن و تجارت متولي اين مشکل است . با اين حال با توجه به بهره برداري که زير مجموعه هاي وزارت ارشاد و نيز بخش خصوصي حوزه نشر از کاغذ دارد ما کارگروهي را تشکيل داديم که در يک مقطعي افزايش قيمت کاغذ کنترل شد البته طبيعي است که با افزايش ارز ، کاغذ هم مثل ساير کالاها افزايش قيمت پيدا کند.

وي ادامه داد: البته در خصوص اين مشکل که ارز مرجع به واردکنندگان کاغذ اختصاص نمي‌يافت رايزني‌هايي با بانک مرکزي و ساير دستگاه‌ها انجام شد و اين مشکل برطرف شد.

حسيني در پايان نشست خبري گفت: مراسم افتتاحيه بيست و ششمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران ساعت 17 و 30 دقيقه روز سه شنبه 10 ارديبهشت با حضور رئيس جمهوري در بخش بين الملل اين نمايشگاه برگزار گرديد، گفتني است مراسم اختتاميه اين نمايشگاه روز 21 ارديبهشت در همين مکان برگزار مي شود.

چهارشنبه 11 ارديبهشت 1392 - 9:57
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری