پنجشنبه 2 بهمن 1399 - 12:6
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

با تلاش پژوهشکده باقرالعلوم (ع)

درآمدي بر سبک زندگي دانشجوي انقلابي منتشر شد

کتاب درآمدي بر سبک زندگي دانشجوي انقلابي نوشته مهدي همازاده ابيانه به همت پژوهشکده باقرالعلوم (ع) منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از پژوهشکده باقرالعلوم (عليه السلام)، سيد روح الله دعائي در اين زمينه گفت: کتاب درآمدي بر سبک زندگي دانشجوي انقلابي، مروري بر شکل گيري يا جهت دهي جريانات و تحولات بزرگ دهه اخير ايران به خوبي نقش و جايگاه دانشجوي انقلابي که از فعالان فرهنگي – سياسي مي باشند، دارد.

مدير روابط عمومي پژوهشکده باقرالعلوم(ع) خاطر نشان کرد: اين کتاب داراي «سخن پژوهشکده، مقدمه و 6 فصل با عناوين: مفهوم شناسي، اقتضائات محيطي و شخصيتي، تحليل داده هاي پرسش نامه، مأموريت دانشجوي انقلابي، نظام رفتاري و رشد و بسته برنامه هاي حوزه حيات فرهنگي» است و هر يک از اين فصلها داراي مطالب مختص به خود هستند.

وي ادامه داد: در بخش سخن پژوهشکده آمده است: «ارزشمندي دانش ديني براي تحقق تقرب الي الله، در پديد آمدن حيات انساني است و دانش هاي عرفان و اخلاق اسلامي، با رشد خود در سايه متون ديني، کارآمدي خود را در اين باره در گذشته تمدن و تاريخ مان، با قوت بسيار زيادي، نشان داده اند.»

دعائي با اشاره به قسمت هايي از سخن پژوهشکده گفت: در اين بخش مي خوانيم: «...از مهمترين سرمايه هاي ما در حرکت جامعه اسلامي ايران به سمت الگويي جهاني و طي کردن مسير اين چالش ها، استفاده از دانشهاي اخلاق و عرفان هستند. گروه اخلاق و عرفان پژوهشکده باقرالعلوم عليه السلام بر آن است که با رويکردي فرهنگي به سراغ اين دو دانش رفته و براي حل معضلات زير بنايي فرهنگي جامعه اسلامي مان، اين دانش ها را چند قدم بيشتر به فضاي کاربرد در حوزه فرهنگ نزديک تر سازد.»

وي با ارائه توضيحاتي در مورد مقدمه کتاب گفت: در مقدمه اين کتاب نويسنده در تعريف دانشجوي انقلابي نوشته است: «دانشجويان انقلابي به معناي جوانان دانشجويي که دغدغه پيشبرد انقلاب و نظام اسلامي بر اساس رهنمودهاي امام و رهبري را دارند، جزو تأثيرگذارترين نيروهاي اجتماعي در کشور به شمار مي روند.

مدير روابط عمومي پژوهشکده يادآور شد: مؤلف راجع به آرمان خواهي و شور دانشجوي انقلابي آورده است: « آرمان خواهي و شور حداکثري در کنار کمترين تعلقات به دنيا و ماديات، از ايشان اهرم هايي کارآمد و نافذ ساخته که جايگاه و منزلت اجتماعي شان را در تعاملي دوسويه با اين نفوذ و تأثير والا، ارتقاء بخشيده است. رهبر معظم انقلاب اسلامي نيز با دريافت اهميت اين پايگاه عظيم و پرظرفيت، حجم وسيعي از مطالبات و فرهنگ سازي هاي مد نظر خويش را بر دوش دانشجويان انقلابي نهاده و مأموريت هاي کليدي و سرنوشت ساز فرهنگي و سياسي را بديشان سپرده است... .»

اين کارشناس ارشد ارتباطات تصريح کرد: مولف در سطر ديگري يادآور شده است: «در کنار درهم ريختگي نظام رفتاري، برخي برنامه هاي جزئي و رايج زندگي اين دسته از دانشجويان هم به طور جدي قابل مناقشه و تأمل است. برنامه ساعات خواب، سير مطالعاتي، جهت گيري تخصصي در تحصيلات تکميلي، زمان و نحوه ازدواج، حوزه اشتغال و ... از اين جمله اند.

دعائي اظهار داشت: نگارنده محتواي اين کتاب را اين گونه بيان کرده است: «تحقيق حاضر حول مسئله سامان بخشي زندگي اين دانشجويان شکل گرفته و ارائه الگو و پيشنهادي هرچند مقدماتي را در اين راستا پيگيري مي نمايد. فقدان سابقه پژوهشي با اين عنوان و کمبود منابع کتابخانه اي در اين زمينه از يک سو و سنخ مسئله از سوي ديگر، ما را به سمت اقدام پژوهشي و تحقيقات عملياتي سوق داد. به همين منظور از هر سه طريق (مشاهده نزديک، مصاحبه و پرسشنامه) استفاده شد... .»

وي ادامه داد: در بخش مأموريت دانشجوي انقلابي ميخوانيم: «رسيدن به يک زندگي منسجم، برنامه دار و بهره ورانه، در گرو داشتن هدف مشخصي است. هدف زندگي با تمام عرصه هاي آن پيوند مي خورد و آن را در راستاي واحدي جهت مي دهد... يکي از عوامل اصلي نابساماني در زندگي دانشجوي انقلابي، مشخص نبودن مأموريت و محور اصلي فعاليت هاي اوست. به طوري که گاه در نقش يک فعال سياسي، چند صباحي را با محوريت و اولويت اين مأموريت، جهت مي دهد و گاه به عنوان يک توليدگر علم و نوآور نرم افزاري، طرحي ديگر در مي اندازد... آرمان دانشجوي انقلابي بسط توحيد ناب شيعي با قرائت حضرت امام است که ملازم عدالتخواهي، ظلم ستيزي و خدمت به خلق خداست و منظومه اخلاقي و عرفاني تشيع را نيز در بر مي گيرد و رسالت او پيشبرد نظام جمهوري اسلامي در راستاي تشکيل تمدن اسلامي است.»

لازم به ذکر است شرکت چاپ و نشر بين الملل با همکاري انتشارات پژوهشکده باقرالعلوم عليه السلام، کتاب درآمدي بر سبک زندگي دانشجوي انقلابي به قلم مهدي همازاده ابيانه را در 259 صفحه و با شمارگان 340 نسخه و با قيمت 12500 تومان، روانه بازار کتاب کرده است.

سه‌شنبه 10 ارديبهشت 1392 - 12:10
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری