سه‌شنبه 30 بهمن 1397 - 21:25
پربازديدترين اخبار از استان
بوشهر
  • هيچ خبري موجود نيست

شوراي اسلامي يکي از شاخصه هاي مردم سالاري ديني است

سرپرست اداره تبليغات اسلامي شهرستان دشتي با اشاره به 9 ارديبهشت، روز شورا ها گفت: شورا ها يکي از شاخصه ها مردم سالاري ديني است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان بوشهر، حجت الاسلام سعيد توکليان با اعلام اين مطلب افزود: مشورت، يکي از ارکان مهم سلامت تصميم گيري هاست و جامعه اي که سنت مشورت در آن حاکم نيست، در تب و تاب خودمحوري مي سوزد، ولي در جامعه اي که در آن هم فکري و نظرخواهي، اصلي يقيني است و از اجزاي ضروري حيات آن به شمار مي آيد، بهترين راه و کامل ترين مسير در برابر افراد گشوده خواهد شد.

سرپرست تبليغات اسلامي دشتي ادامه داد: پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله نيز مي فرمايد: «هيچ قومي مشورت نکردند جز آنکه به بهترين امور هدايت يافتند.» آنان که گرفتار خودرأيي و استبدادند، در اشتباه به سر مي برند و تنش هاي اجتماعي و سياسي مي آفرينند. نبود سنت مشورت در جامعه، رشد افکار را متوقف مي سازد و چنين مردمي، شايستگي زندگي حقيقي را از دست مي دهند.

توکليان با اشاره به جايگاه مشورت در قرآن اضافه کرد: مشورت، يکي از مسائل مهمي است که خداوند در قرآن کريم، بارها ضرورت و نيازمندي به آن را با شيوه هاي گوناگون و واژه هاي مختلف بيان و عمل به آن را سفارش کرده است. بر اساس آيات قرآني، مسئله شورا، به اسلام اختصاص ندارد. در برخي آيات، از افرادي سخن به ميان آمده است که در امور گوناگون با اطرافيان خود مشاوره مي کردند. از جمله اين آيات، به واکنش بلقيس، ملکه سبأ در برابر نامه حضرت سليمان عليه السلام مي توان اشاره داشت که با بزرگان قوم خود مشورت کرد و از آنان نظر خواست.

حجت الاسلام توکليان 7 ارديبهشت 92 با اشاره به موضع مشاوره در تعاليم اسلامي تصريح کرد: موضوع مشاوره در اسلام اهميت خاصي دارد تا آنجا که حتي در قرآن کريم، سوره اي به نام «شورا» نام گذاري شده است. در ديدگاه اسلام، مشورت کردن افزون بر هدايت انسان، او را از تنگناها مي رهاند. در انجام امور، نيرومند مي سازد، مايه برکت و فهم بصيرت انسان مي گردد، او را به رضاي خالق نزديک مي کند و به رأي خالص مي رساند. آيه «وَ أَمْرَهُمْ شُورَي بَيْنَهُمْ» در مکه و آيه «وَ شَاوِرْهُمْ فِي الأَْمْرَ» يعني دين اسلام هم در شرايط خفقان مکه و هم در دوران تشکيل حکومت در مدينه، به مشورت سفارش مي کند.

يكشنبه 8 ارديبهشت 1392 - 13:50
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری