پنجشنبه 2 اسفند 1397 - 8:48
پربازديدترين اخبار از استان
بوشهر
  • هيچ خبري موجود نيست

شيخ بهايي نماينده شايسته جريان اعتلاي معارف ايران اسلامي است

مديرکل تبليغات اسلامي استان بوشهر با اشاره به فرا رسيدن روز بزرگداشت شيخ بهائي افزود: شيخ بهايي نماينده شايسته جريان اعتلاي معارف ايران اسلامي در قرن دهم و يازدهم هجري قمري به شمار مي رود.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان بوشهر، حجت الاسلام سيدنورالله موسوي نيا اظهار داشت: شيخ بهاء الدين، محمدبن حسين عاملي معروف به شيخ بهايي از عالمان و دانشمندان شهير دوره صفويه به شمار مي رود.

مديرکل تبليغات اسلامي استان بوشهر با اشاره به بي اعتنايي ايشان به تظاهر و فخر فروشي گفت: اين مهم يکي از انگيزه هاي شيخ بهايي براي اشتهار خالص شيخ محسوب مي شد؛ به نحوي که به گواه اکثر مستشرقين، ايشان از افراد توانمند و از مردان يگانه دانش و ادب ايران و پرورش يافته فرهنگ آن عصر اين مرز و بوم بوده و از نمايندگان شايسته جريان اعتلاي معارف ايران در قرن دهم و يازدهم هجري قمري به شمار مي رود.

حجت الاسلام موسوي نيا 3 ارديبهشت 92 با اشاره به شاگردان تربيت شده مکتب شيخ بهايي افزود: ايشان با تربيت شاگرداني مانند؛ ملاصدراي شيرازي و ملاحسن حنيفي کاشاني که از بزرگترين مفاخر علم و ادب ايران بوده اند، گام بلندي در راه اعتلا و پيشرفت فلسفه، حکمت الهي، فقه، اصول، رياضي و نجوم و ساير علوم برداشته که نه تنها ايران، بلکه جهان اسلام به وجود آنان افتخار مي کند.

وي با بيان اين که تاليفات ايشان بالغ بر هشتاد و هشت کتاب و رساله مي شوند ادامه داد: از کتب و آثار بزرگ علمي و ادبي شيخ بهايي علاوه بر غزليات و رباعيات، دو مثنوي به نام هاي نان و حلوا و شير و شکر به جا مانده و جامع عباسي، کشکول، بحرالحساب و مفتاح الفلاح والاربعين و شرع القلاف، اسرارالبلاغه والوجيزه از جمله آثار علمي ايشان به شمار مي رود.

پنجشنبه 5 ارديبهشت 1392 - 9:3
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری