پنجشنبه 23 مرداد 1399 - 19:29
پربازديدترين اخبار از استان
هرمزگان
  • هيچ خبري موجود نيست

حضرت ام البنين از اولين مرثيه خوانان عاشورا بود

رئيس اداره تبليغات اسلامي جاسک در جمع نمازگزاران گفت: حضرت ام البنين از اولين مرثيه خوانان عاشورا بود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان، حجت الاسلام درويشي، دوشنبه 2 ارديبهشت 92 پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در جمع مومنين و نمازگزاران مسجد وليعصر(عج) با تسليت وفات همسر بزرگوار امام علي(ع) حضرت ام البنين(س)، پيرامون مناقب و فضيلت اين بانوي بزرگ سخنراني کرد.

وي در بخشي از مطالب خود پيرامون شخصيت آن بانوي بزرگ گفت: ام البنين سلام الله عليها مدافع ولايت و از اولين مرثيه خوانان و نوحه سرايان شهداي کربلا و عاشورا بود.

حجت الاسلام درويشي افزود: يکي از ويژگي هاي مهم ام البنين سلام الله عليها اين بود که پس از واقعه جانسوز عاشورا با مرثيه خواني و نوحه سرايي نداي مظلوميت کربلاييان را سر مي داد و هر روز همراه نوه اش عبيدالله فرزند حضرت عباس(ع) و تعدادي ديگر به بقيع مي رفت و نوحه مي خواند و شور و غوغايي به پا مي کرد که مردم مدينه اطرافش جمع مي شدند و با او هم ناله و گريه مي کردند.

وي با نقل روايتي از امام باقر(ع) که فرمودند: آن حضرت(ام البنين) به بقيع مي رفت و آنقدر جانسوز مرثيه مي خواند که مروان بن حکم با آن قساوت قلب گريه مي کرد، تصريح کرد: هنگامي که بشير از کربلا خبر شهادت چهار فرزند ام البنين را به او مي داد هر بار که بشير از شهادت يکي از فرزندان او خبر مي داد ام البنين(س) مي گفت: اي بشير از امام من اباعبدالله الحسين(ع) بگو، فرزندان من و هر آنچه زير آسمان است فداي اباعبدالله باد و هنگامي که بشير خبر شهادت امام(ع) را داد، ام البنين صيحه اي کشيد و گفت: قد قطعت نياط قلبي. اي بشير رگ قلبم را پاره کردي! و شيون و ناله مي کرد.

رئيس اداره تبليغات اسلامي به صفات ديگر ام البنين(س) اشاره کرد و گفت: فصاحت و بلاغت از ديگر صفات بارز آن بانوي وارسته بود آنچنان که مورخان مي نويسند که حضرت براي شهادت امام حسين(ع) و فرزندانش اشعار زيبايي سروده و مي گفت مرا (ام البنين) نخوانيد که به ياد شيران دلاور مي افتم. مرا فرزنداني بود که به نام آنها خوانده مي شدم ولي امروز فرزندي ندارم. چهار فرزند داشتم همچون بازهاي شکاري که همگي به شهادت رسيدند.

گفتني است در پايان يکي از مداحان اهل بيت در رثاي آن حضرت مداحي کرد.

چهارشنبه 4 ارديبهشت 1392 - 9:54
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری