سه‌شنبه 31 ارديبهشت 1398 - 3:11
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

بزرگ‌ترين كتابخانه روستايي ايران ميزبان آثاري از كتابخانه تخصصي جنگ شد

كتابخانه تخصصي جنگ حوزه هنري به كتابخانه‌اي در روستاي خان شرف شهرستان نهبندان که از آن به عنوان بزرگترين کتابخانه روستايي ايران ياد شده است، 584 عنوان كتاب اهدا كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از مهر، نصرت‌الله صمدزاده، مدير كتابخانه تخصصي جنگ حوزه هنري در خصوص نحوه آشنايي با اين كتابخانه روستايي گفت: نامه‌اي از طرف كتابخانه «غلامحسين آسكتي» واقع در روستاي خان‌شرف شهرستان نهبندان خراسان جنوبي مبني بر درخواست كتاب به دست ما رسيد كه حاوي گزارش نشاط‌آوري در زمينه معرفي اين كتابخانه بود و از اينكه با كتابخانه‌اي با حدود 25 هزار عنوان كتاب موجودي و 250 نفر عضو فعال مواجه بوديم كه مي‌تواند بزرگترين كتابخانه روستايي محسوب ‌شود، مشتاق شديم.

صمدزاده اضافه كرد: در ادامه با شخصي آشنا شديم كه لحظات مفيدي از زندگي‌اش را با پيگيري مجدانه و ذوق و علاقمندي خاص، وقف تأمين اين كتابخانه غير دولتي كرده بود. بنابراين همكاران كتابخانه طي دو روز از موجودي بخش مبادلات كتابخانه، 584 عنوان كتاب در 609 جلد، گردآوري و فهرست كرده و به اين كتابخانه اهدا نمودند.

وي كتاب‌هاي اهدايي را کتاب‌هاي شايسته و برگزيده‌اي دانست كه هر شخص علاقمند به داشتن آنها در كتابخانه شخصي اش است و افزود: اين آثار طي سالها و از طرق مختلف به كتابخانه تخصصي جنگ رسيده و ما علاقمند بوديم كه آنها را به جاي مناسبي اهدا نماييم و يكي از اين اماكن را كتابخانه روستاي خان‌شرف ارزيابي نموده كه خود منابع ارزشمندي از تاريخ و فرهنگ را در اختيار دارد و به اهالي اين روستا، روستاهاي همجوار و علاقمندان حوزه فرهنگ، دانش‌آموزان و دانشجويان آن منطقه خدمات‌رساني مي‌كند.

مدير كتابخانه تخصصي جنگ حوزه هنري گفت: كتابخانه تخصصي جنگ هرساله، حدود يك هزار عنوان منبع اطلاعاتي از بخش مبادلات اين كتابخانه را به مراكز متعددي اهدا مي‌كند و در سال جديد نيز شروع خوبي داشت. در واقع اين كتابخانه در گرفتن منابع اهدايي نيز، اعتبار خوبي نزد اشخاص تأثيرگذار، مراكز انتشاراتي و فرهنگي دارد و درواقع بخش مبادلات، از منابع اهدايي به كتابخانه تأمين مي‌شود. همچنين در نظر داريم كه در آينده به طرق مختلف، اهداكنندگان منابع به اين كتابخانه را معرفي كرده و در استفاده از كتابخانه، تسهيلات خاصي برايشان فراهم نماييم.

صمدزاده در پايان تاكيد كرد: ما اعتقاد داريم نبايد سنت اهداي كتاب توسط اشخاص، كتابخانه‌ها و مراكز فرهنگي به فراموشي سپرده شود. كتابخانه كوچك ما نيز در حد توان اين سنت نيكو را گرامي مي‌دارد و اجرا مي‌كند و معتقديم كتابخانه‌هايي كه با سرمايه مردمي و تلاش فرهيختگان اين مرز و بوم بنا مي‌شوند، كتابخانه‌هايي ماندگارتر و تأثيرگذارترند و بايد تعامل بهتري با آنها برقرار كرد به ويژه كتابخانه‌هاي روستايي كه كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرند.

سه‌شنبه 3 ارديبهشت 1392 - 21:9
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری