دوشنبه 30 ارديبهشت 1398 - 15:19
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

روايت تبيان از شاعرانگي کدکني

همزمان با روز بزرگداشت شيخ مصلح الدين سعدي شيرازي،تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در گزارشي به بررسي شاعرانگي استاد شفيعي کدکني پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش ادبيات موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان، دفترخاطرات استاد شفيعي کدکني را ورق زده تا از چگونگي آغاز شاعرانگي کدکني مطلع شود.

محمدرضا شفيعي کدکني، شاعر، پژوهشگر و استاد پيشکسوت زبان و ادبيات فارسي، در شرح نخستين تجربه‌هاي شعري‌ و آشنايي‌اش با ادبيات مي‌گويد:«شعري که در ذهنم مانده باشد، يا سند مکتوب ازش داشته باشم، فکر نمي‌کنم در حدود زير سن 15سالگي چيزي در حافظه‌ام يا در يادداشت داشته باشم؛ اما فکر مي‌کنم در سنين شايد هفت - هشت‌سالگي اولين شعر را در هجو يک هم‌بازي‌ام گفته بودم که خيلي هم زشت بود و در عين‌ حال زيبا. اين را در دکان بقال سر کوچه‌مان‌، وقتي رفته بوديم با آن هم‌بازي‌مان چيزي بخريم‌، خواندم؛ يعني يک چيزي در هجوش همان‌جا‌ في‌المجلس گفتم که آن بقال تهديدم کرد و گفت به پدرت مي‌گم. ديگر بيش‌تر از اين چيزي يادم نيست. از شعرهايي که يادم هست در قضيه‌ي 28 مرداد يک مخمس در قضيه‌ي گرفتاري دکتر مصدق گفته بودم... غزل‌هاي حافظ را تخميس مي‌کردم، از اين‌جور چيزها. فکر مي‌کنم بيش‌تر هرچه هست، اگر مانده باشد، دوروبر 28 مرداد و اين‌ها ... يادم است کمي بعد از سقوط دکتر مصدق بود، يعني درست واقعه‌ي 28 مرداد نبود‌، ولي وقتي بود که آن‌ها در فرمانداري نظامي و اين‌ها بودند، ما بچه بوديم و چيزي نمي‌فهميديم.»

متن کامل اين گزارش در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

دوشنبه 2 ارديبهشت 1392 - 21:38
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری