جمعه 13 تير 1399 - 22:5
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامي برگزار شد

نشست پژوهشي ادبيات و انقلاب اسلامي

همزمان با روز هنر انقلاب اسلامي و روز شهادت شهيد سيد مرتضي آويني، نشست پژوهشي ادبيات و انقلاب اسلامي ويژه «روز هنر انقلاب اسلامي» با حضور دكتر عليرضا حافظي، علي محمد مودب و زهير توكلي چهارشنبه 21 فروردين در تماشاخانه مهر حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، در اين نشست علي محمد مودب گفت:امروز روزي است كه به شهيد آويني نسبت داده شده است.وجود نام شهيد آويني بركتي براي برگزاري اين نشست ها شده است.

وي ادامه داد:يكي از جنبه هاي خوب شهيد آويني صداي اين شهيد بوده است كه در خاطره ملت ما ماندگار شد.شايد ما حدود بسيار زيادي شهيد و جانباز از جنگ داريم كه برخي فراموش شدند اما صداي شهيد آويني هنوز ماندگار است.

مودب افزود:صداي شهيد آويني روايت گر جنگ و دفاع مقدس است كه همانند صداي آهنگران برجسته شد.اين صدا راوي فتح است.

اين شاعر اظهار كرد:فتح عمدتا در عالم از جنس خشونت و گرفتن است اما اين صدا نرم و لطيف است و گوياي حماسه اي است.ادبيات انقلاب چيزي از جنس اين صداست.ادبيات انقلاب تجلي جوان هايي است كه در راه انقلاب جان باختند .ادبيات انقلاب وجود مكتوب آن هاست.

اين نويسنده افزود:انقلاب بازگشت تازه اي به چشمه هاي تاريخ ما است و يكي از موفق ترين هنرها در اين ميان انقلاب ادبيات بوده است.

آموزه هاي قرآني و اسلامي ناظر برآثار ادبي است

عليرضا حافظي از نويسندگان و پژوهشگران ادبي كشور در ابتداي سخنان خود درخصوص ادبيات گفت: يكي از كاركردهاي ادبيات، احضار عالم موجود در غياب آنهاست اما ناظر بر اين عملكرد، نگرش است كه چگونه احضار در غياب موجود تحقق پيدا كند.

وي ادامه داد: براي ما و انقلاب نگرش قرآن و آموزه هاي قرآني است البته بخشي از هر اثري كه خلق شود خيال آفرين است اما ناظر بر آن تخيلات، آموزه هاي قرآني خواهد بود.

وي وجه اصلي ادبيات را آفرينش نقش ، صورتگري و خيال انگيزي دانست و افزود: آنچه ناظر بر كاركردهاي ادبي است آموزه هاي قرآني و اسلامي است و با بررسي آثار ادب فارسي در اين 1400 سال متوجه حضور اين آموزه ها مي شويم به عنوان مثال در شاهنامه فردوسي شاهد انطباق آن با نهج البلاغه هستيم.

اين نويسنده كشورمان با بيان اينكه انقلاب اسلامي براي احياي پيام قرآني و محمدي روي كار آمد، خاطر نشان كرد: ما در طول اين سه دهه شاهد فوراني توليد آثار ادبي بوديم اما ما به دوره اي رسيده ايم كه مي توان سطح اين آثار را زلال تر ديد و در اين زمينه آثار خوبي در ژانرهاي مختلف به توليد رسيده است.

وي به ضعف پژوهش در زمينه توليدات ادبي اشاره كرد و گفت: بايستي آثار جدا از روش هاي به كار رفته در آفرينش آنها را بررسي كرده و ضعف و قوت ها را بيان نماييم.

اين پژوهشگر ادبي با تاكيد بر اين مطلب كه آثار شاعراني چون حافظ با احاطه كامل بر معارف اسلامي شعر گفته است، اضافه كرد: بعد از انقلاب نيروهاي جواني با انگيزه شورمندانه دست به قلم برده و بسياري از آموزه هاي ادبي را فرا گرفتند و به لحاظ فني با مراحل تكاملي روبرو بوديم و اين قابل قياس با آثار قديمي نيست.

حافظي با ذكر اين مطلب كه بعد از انقلاب شور انقلابي نيروهاي جوان آنها را براي توليد آثار ادبي به كار وا داشت، گفت: نمي توان از جوانان عصر حاضر توليد آثاري كه حامل پيام هاي قرآني به آن صورت كه در زمان حافظ سروده مي شده داشت ، اما بعد از انقلاب و در طي اين سالها انگيزه ها تقريبا از سمت و سوي سياسي و اجتماعي به سوي بعد فرهنگي حركت كرده است.

انقلاب اسلامي معادلات جهان را بر هم زد

زهير توكلي با بيان اين كه در ايران و در گذشته تفكيك بين ادبيات و الهيات وجود نداشت، گفت: در ادبيات كهن ما نيز اين موضوع مشهود است و فهم متون كهن ادبي بدون بهره گيري از قرآن و ، احاديث و عرفان امكان پذير نيست.

وي ادامه داد: تفكيك بين ادبيات و الهيات از دوران رنسانس صورت گرفت و هنوز هم هست، در ايران نيز با ورود مشروطه متاسفانه ادبيات معاصر ما با نوعي پشت كردن به سنت ، بيزاري از سنت و حتي در برخي موارد توهين به مقدسات شكل گرفت و علتش هم اين بود كه اهالي فرهنگ و هنر و ادبيات آن دوران در مقابل پيشرفت هاي غرب متحير شده بودند.

وي با اشاره به اين كه انقلاب اسلامي موجوديت غرب را از طريق ديني بودنش زير سوال برد، گفت: وقتي كه انقلاب اسلامي بر تمام شئون جامعه تاثير مي گذارد معلوم مي شود كه اصالت دارد و از متن جامعه برخواسته است.

توكلي با بيان اين كه بايد ديد چه چيزهايي باعث متفاوت شدن انقلاب اسلامي ايران از ديگر انقلاب هاي جهان شده است، عنوان كرد: انسان هاي ويژه ايي همچون شهيد همت اين انقلاب را خاص كردند. جوهره انقلاب و چيزي كه آن را از انقلاب هاي ديگر متمايزمي كند، شخصيت ها و انسان هاي خاصي بوده است كه در اوايل انقلاب حضور داشته اند و يك شبهه ره صد ساله را رفتند.

دوشنبه 26 فروردين 1392 - 8:6
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری