دوشنبه 4 تير 1397 - 18:19
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

متن تقريظ رهبر انقلاب بر کتاب «جشن حنابندان»

رهبر معظم انقلاب بر كتاب «جشن حنابندان» که گزارش دو عمليات در مناطق جنوب و غرب کشور با گردآوري محمدحسين قدمي است و از سوي انتشارات سوره مهر چاپ شده، تقريظي نوشتند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رهبر معظم انقلاب در تقريظي بر اين كتاب نوشته‌اند: «روز و شبي چند در لحظه‌هاي پيش از خواب، در فضايي عطرآگين و مصفا و در معراج شور و حالي كه سطور و كلمات نوراني اين كتاب به خواننده خود عطا مي‌كند، سير كردم و خدا را سپاس گفتم، هم بر آن قطره‌ي عشقي كه در جان اين نويسنده افكنده و چنين زلال انديشه و ذوقي را بر قلم او جاري ساخته است و هم بر آن دست قدرتي كه نقشي چنان بديع و يكتا بر صفحه تاريخ معاصر پديد آورده و صحنه‌هايي كه افسانه‌وار از ذهن و چشم بشر اين روزگار بيگانه است، در واقعيت زندگي اين نسل از ملت ايران نقش زده است ... له الحمد حمد الحامدين ابدا آلابدين.»

كتاب «جشن حنابندان» شامل ۲ گزارش از دو عمليات در مناطق جنوب و غرب كشور است كه محمدحسين قدمي اين گزارش‌ها را از ميان خاطرات رزمندگان «لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله» گردآوري کرده است.

گزارش اول كتاب در طول عمليات كربلاي ۵ نوشته شده و گزارش دوم آن كه مربوط به عمليات بيت‌المقدس 4 و در مناطق غربي كشور و بخشي از خاك عراق است، به سفارش شهيدسيدمرتضي آويني و براي مجموعه «روايت فتح» نوشته شده است.

كتاب در گزارش اول كه مربوط به وقايع ۱۰ آذر ۱۳۶۵ تا ۹ بهمن ۱۳۶۵ است سعي مي‌کند مراحل ثبت‌نام و اعزام به جبهه، آماده شدن و آموزش ديدن در پادگان، نحوه آشنايي نويسنده با همرزمانش، توضيحاتش از شب‌ها و روزهاي اردوگاه، نامه‌هاي بچه‌هاي دبستان به رزمندگان، شوق‌شان براي رفتن به مناطق عملياتي و لحظه‌شماري براي اعزام به خط مقدم و روحيات و فضايل اخلاقي رزمندگان را گزارش كند.

در بخش دوم كتاب كه مربوط به وقايع اول آذر ۱۳۶۶ تا ۱۳ فروردين ۱۳۶۷ است، نويسنده موضوعاتي همچون عمليات والفجر 5 و اوضاع و احوال شهر حلبچه، فرماندهان و مناطق عملياتي، آسيب ديدن چشم‌هايش، شهادت رزمندگان و وصيت‌نامه‌هايشان و خداحافظي‌اش از جبهه را شرح داده است.

قدمي درباره چگونگي شكل‌گيري اين اثر مي‌گويد: «سال ۱۳۶۵ مسئول صفحه جبهه و جنگ روزنامه «صبح آزادگان» بودم. تشويق و ترغيب دوستان نويسنده، مرا وادار به نوشتن خاطرات و گزارش‌هاي مستمر كرد تا جايي كه توسط اين نوشته‌ها با شهيد مرتضي آويني آشنا شدم و به سفارش ايشان اين مطالب در قالب كتاب «جشن حنابندان» در سال ۱۳۶۸ به چاپ اول رسيد. ما دنبال دسته و گروهي در جنگ بوديم كه داراي تيپ و شخصيت‌هاي مختلف باشند. پس از تحقيق و بررسي اين گروه را در گروهاني از لشكر ۲۷ محمد رسول الله(ص) يافتيم. كار را از خانه، مدرسه، مسجد و محل كار شروع كرديم. زندگي با آنان را در پادگان‌ها، رزم‌هاي شبانه، لحظات تنهايي و راهپيمايي‌هاي روزانه در سرما و سختي و در غم و شادي بررسي كرديم كه حاصل كار در قالب كتاب «جشن حنابندان» آورده شده و از آن فيلم مستند ۴ قسمتي «دسته ايمان» توليد و در برنامه‌هاي روايت فتح پخش شد. اين فيلم مستند، گزارش اول كتاب «جشن حنابندان» را شامل مي‌شود و گزارش دوم شرح مكتوب همراه با عكس و تفصيلات سفر جنوب و خاطرات تلخ و شيرين زندگي با دسته ۳ از گروهان ۳ گردان حمزه سيدالشهداء لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله (ص) تا عمليات كربلاي ۵ را دنبال كرده است.»

محمد‌حسين قدمي كه سال‌ها معلمي كرده است، سال ۱۳۵۴ فعاليت فرهنگي خود را به سفارش شهيد محمد‌علي رجايي آغاز كرده است. او از سال ۱۳۶۷ به جمع نويسندگان دفتر ادبيات و هنر مقاومت حوزه هنري پيوست و از سال ۱۳۷۱ مسئوليت برنامه‌ي «شب خاطره دفاع مقدس» اين دفتر را عهده‌دار شد. وي در حال حاضر مشغول نگارش خاطرات شخصي خود از سال ۱۳۶۳ تا وقايع‌نگاري در جنگ ۳۳ روزه در لبنان است.

چهارشنبه 21 فروردين 1392 - 9:3
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری