جمعه 13 تير 1399 - 21:45
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

كاظمي در اعتراض به آماده‌سازي زندگينامه داستاني عزت شاهي

تنها سوره مهر امتياز حقوقي استفاده از خاطرات عزت شاهي را دارد

گردآورنده و تدوين‌كننده كتاب زندگينامه عزت‌ شاهي در واكنش به خبر آماده‌سازي كتاب زندگينامه داستاني اين شخصيت توسط انجمن قلم اعتراض كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از مهر، محسن كاظمي، نويسنده و پژوهشگر گفت: با ديدن خبر آماده‌سازي كتاب زندگينامه داستاني عزت شاهي توسط خانم فائزه اميرخاني به سفارش انجمن قلم، بسيار شگفت‌زده و ناراحت شديم؛ چون امتياز حقوقي استفاده از خاطرات عزت شاهي فقط منوط به اجازه ناشر آن يعني انتشارات سوره مهر است كه چنين اجازه‌اي كسب نشده است.

وي افزود: در كتاب خاطرات عزت شاهي كه با مصاحبه و تدوين من منتشر شد، اشاره شده است كه نقل قول از اين كتاب منوط به اجازه ناشر است. به اين مسائل حقوقي اثر در ابتداي كتاب اشاره شده است و تعجب مي‌كنم كه انجمن قلم چگونه به نويسندگان سفارش نوشتن زندگينامه داستاني مشاهير كشور را مي‌دهد و نه انجمن قلم و نه نويسنده، اجازه رسمي ناشر زندگينامه را كسب نمي‌كنند. به اين ترتيب كاري كه در اين زمينه انجام شده است، مصداق كامل سرقت ادبي است.

اين نويسنده گفت:‌ يك بار گروهي مي‌خواستند زندگينامه عزت شاهي را با توجه به كتابي كه چاپ كرده‌ايم، بنويسند. در زندگي عزت‌ شاهي تا پيش از وقوع انقلاب، هيچ زني جز مادرش وجود نداشته است، اما دوستان فيلمنامه‌نويس ما براي جذاب‌تر شدن كارشان، يك زن را وارد زندگي شاهي كرده بودند كه ما مخالفت كرديم و آن فيلمنامه به سرانجام نرسيد. ضمن اعلام تعجب خودم، مي‌گويم كه از انجمن قلم و خانم اميرخاني توقع مي‌رود كه به مسائل حقوقي پايبند باشند.

كاظمي ادامه داد: مركز اسناد انقلاب اسلامي هم مي‌خواست همپاي انتشارات سوره مهر، خاطرات عزت شاهي را چاپ كند كه اجازه چنين كاري را نداديم. البته كتاب را چاپ كردند، ولي اجازه توزيع‌ آن را نداديم چون عزت شاهي فقط و فقط حق انتشار مصاحبه‌هايش را به انتشارات سوره مهر واگذار كرده است و در اين باره حتما با من مشورت خواهد كرد. البته او مصاحبه‌هاي زيادي با نهادهاي مختلف داشته و دارد، ولي اين مصاحبه‌ها بايد با هماهنگي چاپ شوند و بسياري از آن‌ها براي ثبت و ضبط در آرشيوها بوده كه انجام شده‌اند و ما هم به همين دليل جلوي چاپ آن كتاب را با اعتراض خود گرفتي

دوشنبه 19 فروردين 1392 - 12:41
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری