شنبه 14 تير 1399 - 20:38
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

به قلم "فاطمه قشمي"

«وقتي همه بيدار بودند»، راوي روزهاي انقلاب اسلامي

فاطمه قشمي كتاب «وقتي همه بيدار بودند» از مجموعه «روز‌هاي انقلاب» را به رشته تحرير درآورده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از سوره مهر، فاطمه قشمي نويسنده كتاب در اين اثر با الهام از 22 بهمن ماه سال 1357 روايت داستاني را به رشته تحرير درآورده است.

قشمي درباره اين اثر گفت: ماجراي اين داستان مربوط به زندگي دختري نوجوان به نام سپيده است. او به همراه مادربزرگش براي پيدا كردن مادرش كه چهارده سال پيش از پدرش جدا شده است به تهران مي‌آيد.

وي ادامه داد: مادر سپيده از فعالان انقلابي و پدرش جزو نيروهاي ساواك است. پيروزي انقلاب در اين داستان بهانه‌اي مي‌شود تا سپيده مادرش را در ميان كساني كه عليه رژيم پهلوي به خيابان‌ها آمده‌اند، جست‌وجو كند.

قشمي درباره منابعي كه در نوشتن كتاب از آن بهره گرفته است، گفت: وقتي تحقيق داستان را شروع كردم گمان نمي‌كردم با حجم انبوهي از اطلاعات مواجه شود. حجم منابع باعث شد تا در ابتدا اثر را براساس تمام اطلاعات آن روز بنويسم، اما پس از بازخواني نظرم تغيير كرد زيرا روايت فقط مستند و تاريخي باعث خسته شدن مخاطب نوجوان مي‌شود. به همين دليل برخي حوادث را كه به نظرم جذابيت بيشتري براي مخاطب نوجوان داشتند در ماجرا‌هاي كتاب پررنگ كردم.

وي درباره اتفاق‌هاي مهمي كه در ماجراي داستان به آن‌ها اشاره دارد، افزود: پيوستن ارتش به مردم و شكسته‌شدن اعلام حكومت نظامي با اعلاميه امام خميني (ره) برخي مسايل مهم در متن كتاب هستند.

قشمي درباره انتخاب عنوان «وقتي همه بيدار بودند» براي اثرش گفت: اين عنوان به ديالوگي در متن باز مي‌گردد. زماني كه يكي از شخصيت‌هاي داستان به نام امير به سپيده مي‌گويد «وقتي آدم‌ها به دنبال گمشده خود هستند نمي‌خوابند ما هم به دنبال يافتن حقيقت بيدار مانديم و قيام كرديم.

گفتني است اين اثر در صد صفحه بزودي توسط انتشارات سوره مهر منتشر مي‌شود.

دوشنبه 19 فروردين 1392 - 12:41
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری