شنبه 14 تير 1399 - 19:23
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

شعر، زبان طبيعت است

مرتضي کاخي پژوهشگر و مدرس دانشگاه در گفتگوي اختصاصي با موسسه تبيان،شعر را بيان توامان انديشه و خيال ناميد و افزود:«شعر زبان طبيعت است.»

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش ادبيات موسسه تبيان در اين گفتگو به بررسي رابطه شعر و نوروز پرداخته است.

کاخي با اشاره به نگاه شاعران به نوروز گفت:«طبيعت به خودي خود جاندار است وقتي شاعر مي گويد پوپک ديدم به زمين سرخس دم زده در سينه ابر اندرا يعني پوپک که مرغي است آنقدر دور پريده که سينه اش به سينه ابر مي خورد.»

وي طبيعت و بهاريه نويسي را مختص قدما نمي داند و مي گويد:«الان اگر کسي از بهار و طبيعت بنويسد خنده دار است مگر اين که ملک الشعراي بهار باشد. مي گويد: هنگام فرودين که رساند به ما درود؟/ بر مرغزار ديلم و طرف سفيد رود/ کز سبزه و بنفشه و گلهاي رنگ رنگ / گويي بهشت آمده از آسمان فرود/ دريا بنفش و مرز بنفش و هوا بنفش/ جنگل کبود و کوه کبود و افق کبود.»

وي در بخشي ديگر سبک خراساني را اولين حرکت شعر به سمت طبيعت مي داند و مي افزايد:«سبک خراساني به زبان فارسي سره نزديک تر است چون هنوز زبان عربي به طور کامل در زبان فارسي نفوذ نکرده بود. رودکي مي گويد باد و ابر است اين جهان فسوس باده پيش آر هر چه بادا باد. رودکي اولين شاعر سبک خراساني است و اين شعر هم غزل است ولي وقتي پاي قصيده به ميان مي آيد طبيعت بيشتر به وصف و توصيف روي مي آورد تا تشبيه. قصيده سرايان از طبيعت وصفي مي گفتند و براي اينکه شعرشان خوانده شود از پادشاهان و امرا تعريف مي کردند.»

مرتضي کاخي شاعر، پژوهشگر، محقق توانمند، مدرس دانشگاه و يکي از شاعران قديمي است که کتاب ها و مقالات زيادي درباره شعر کلاسيک و غزل فارسي نوشته است.

گفتني است اين گفتگو توسط فاطمه شفيعي براي بخش ادبيات تبيان تهيه شده و متن کامل آن در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

يكشنبه 11 فروردين 1392 - 11:5
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری