يكشنبه 5 بهمن 1399 - 15:51
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

حجت الاسلام و المسلمين سيدمهدي خاموشي:

حوزه‌هنري کودک‌ونوجوان بايد کودکان را به زيبايي‌هاي دين سوق دهد

دكتر سيدمهدي خاموشي در مراسم افتتاحيه حوزه هنري کودک و نوجوان گفت: حوزه هنري و مسئولان بايد کاري کنند که بچه‌ها زيبايي و کمال‌جويي دين را طلب کنند و بر مبناي آنها زندگي کنند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، مراسم افتتاح حوزه هنري کودک و نوجوان، صبح امروز سه‌شنبه 8 اسفند با حضور حجت‌الاسلام سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مومني شريف رئيس حوزه هنري، محمد سرشار رئيس حوزه هنري کودک و نوجوان، سيدصادق رضايي مديرعامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و ديگر مسئولان فرهنگي کشور در نهادهاي مختلف و حوزه هنري،‌ همچنين جمعي از هنرمندان و نويسندگان کشور در تالار سوره حوزه هنري برگزار شد.

خاموشي در اين برنامه گفت: نوروز سال 91 اردويي براي جوانان خانواده برگزار کرديم و در آن 5 يا 6 جلسه درباره سبک زندگي صحبت کرديم. آن زمان از اين که رهبر انقلاب اين موضوع را به عنوان دغدغه مهم خودشان مطرح کرده‌اند، اطلاعي نداشتم، ولي اهميت اين مساله آن قدر زياد بود که گفتم براي خانواده خودمان درباره‌اش صحبت کنم و به اين توجه داشته باشيم که ما مشهور به چه هستم. خانواده ما از قديمي‌ها هستند و معروف است که در خانه پدربزرگ حدود 70 سال پيش، مجلس روضه به پا مي‌شده است. تا جايي هم که به ياد دارم، پاي چايي روضه‌ها و منبر و همچنين سخنرانان مطرح بزرگ شديم.

وي افزود: اين مسائل بود که جوانان قديمي را مي‌ساخت و آن جوانان تظاهر به دين نمي‌کردند. بحث حجاب و عفاف هم همين‌طور بود. من اول باور نمي‌کردم که اين بحث اين همه جدي قلمداد شود، ولي وقتي همه مردم را درگير آن ديدم، متوجه شدم که موضوع خيلي جدي است و در خانواده‌هاي ايراني مطرح است. هر خانواده‌اي هم که چنين بحثي نداشته باشد، گويي هويتي گم شده دارد و به تبع آن، جامعه‌اي هم که چنين بحثي نداشته باشد، گويي هويت گم‌شده‌اي دارد.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در ادامه گفت: اگر بينش موحدانه در جوان ما عمق پيدا کند، وقتي انقلابش در خطر مي‌افتد، مجاهده مي‌کند آن انقلاب را حفظ کند. جوانان ما که به جبهه رفتند، زياد حکيم و فيلسوف نبودند. يک بار در زمان جنگ، پسر جواني از فاميل به خانه‌ ما آمد و گفت استاد آماده‌اي برويم منطقه؟ گفتم من امتحان دارم. يادم مي‌آيد که عمليات کربلاي 5 بود. آن جوان به من گفت مواظب باش دير نکني. و من وقتي به منطقه رسيدم که با خيلي از پيکرهاي شهدا روبرو شدم. جنازه مطهر اين شهيد 18 ساله هم 27 گلوله خورده بود. اين نکته هم در سبک زندگي مهم است که جوان احساس کند با خدا معامله مي‌کند نه فردي ديگر.

خاموشي گفت: در بينش موحدانه، خداوند اصل است و تمتع انساني در سايه شرع قرار دارد. در اين گونه نگرش، حکم باري تعالي در موارد جاري در زندگي تقدم دارد. اگر چنين بينشي نداشته باشيم، روش زندگي‌مان، تفاوتي با زندگي غربي و شرقي نخواهد داشت. مقام معظم رهبري هم بر بينش موحدانه و تکيه بر خدا تاکيد دارند. اگر به سبک زندگي توحيدي فکر مي‌کنيم،‌ بايد خانه حضرت علي(ع) را تصور کنيم. به دوستان شيعه و سني توصيه مي‌کنم به تفاسير سوره انسان مراجعه و شعرهايي که با استفاده از اين تفاسير سروده شده را مطالعه کنند. چنين بينشي است که انسان را قاعده‌مند مي‌کند و به تبع آن کشور و ديار چنان انسان‌هايي هم قاعده‌مند مي‌شود.

وي ادامه داد: اسلام در بينش توحيدي، فروگذار نکرده است. در اخلاق هم فروگذار نکرده است. به نظرم نقطه هدف ما در الگوي زندگي اسلامي ايراني بايد، دين حداکثري باشد؛ اگرچه در رسيدن به آن به صورت نسبي توفيق خواهيم داشت. توصيه مي‌کنم کتاب 40 حديث امام خميني را به عنوان يک کتاب دم دست بخوانيد و جالب است که اين کتاب در 27 سالگي امام خميني (ره) نوشته شده است. ايشان در اين کتاب کولاک کرده است. به يک نکته هم در سبک زندگي اسلامي ايراني توجه داشته باشيد و آن اين که اگر بگوييم ما دين را قبول داريم، ولي کارهاي ديني نکنيم، کاري نکرده و قدمي برنداشته‌ايم. امام صادق (ع) مي‌فرمايد: دروغ مي‌گويد کسي که ادعا مي‌کند شيعه است، ولي در عمل خلافش را نشان مي‌دهد. امام صادق (ع) معتقد است حتما بايد ايمان صحيح و عمل براساس آن وجود داشته باشد، تا اعتقاد مورد قبول واقع شود.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي در پايان سخنانش گفت:‌ حوزه هنري کودک و نوجوان بايد کاري کند که بچه‌هاي ما زيبايي‌هاي کمال‌جوي دين را جستجو کنند. تقاضا دارم کارهاي حوزه هنري کودک و نوجوان فله‌اي صورت نگيرد، بلکه کارمحور باشد. ما در حوزه هنري مرکز هم 3 اولويت اصلي داريم که عبارت‌اند از انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و حوزه ارزش‌ها که حوزه هنري هم بايد در کارهايش به اين سه اصل توجه داشته باشد.

سه‌شنبه 8 اسفند 1391 - 14:3
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری