يكشنبه 28 بهمن 1397 - 3:21
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

مديرعامل خبرگزاري مهر:

موفقيت يک نشريه تخصصي در داشتن مخاطبان خاص است

رضا مقدسي مديرعامل خبرگزاري مهر گفت: اگر به انتشار تعدادي نشريه تخصصي، صرف اينكه تنها توليد محتوايي صورت بگيرد به طوريكه مخاطب خودش را پيدا نكند و ارتباط لازم را برقرار نكند، بسنده كنيم، نمي‌توان خيلي به توفيق نشريه اميدوار بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، رضا مقدسي مديرعامل خبرگزاري مهر، در آستانه برگزاري نخستين نمايشگاه نشريات تخصصي با بيان اين مطلب گفت: نمايشگاه نشريات تخصصي از اين نگاه که فرصتي را براي آشنايي اهالي رسانه و افرادي كه در حوزه تحقيق و پژوهش فعاليت مي‌كنند و با محتوا و توليداتي كه در اين حوزه وجود دارد، بسيار مورد توجه است.

وي با اشاره به زمينه‌هاي مشترك موجود در خلال برگزاري اين نمايشگاه براي اقشار مختلف، بيان كرد: افراد در خلال برگزاري اين نمايشگاه از فعاليت ديگر افراد در اين زمينه مطلع مي‌شوند و در حاشيه نمايشگاه، مذاكرات و آشنايي و زمينه كارهاي مشترك علمي و پژوهشي فراهم مي‌شود.

مقدسي تاكيد كرد: اگر در زمان برپايي نمايشگاه، اينگونه فرصت‌هاي جانبي طراحي و ديده شده باشد، فرصت مناسب و مغتنمي براي اهالي علم پديد خواهد آمد و جاي تقدير دارد.

مديرعامل خبرگزاري مهر در ادامه با اشاره به اينكه فلسفه وجودي نشريات تخصصي زمينه‌هاي مثبتي در حوزه توليد علم و مهندسي فرهنگي دربرخواهد داشت، افزود: اگر زمينه‌هاي ارتباط‌گيري اين نشريات با مخاطبان خاصشان پديد آيد، مي‌تواند در رشد و تحقق مهندسي فرهنگي، تاثيرگذار باشد. به اين معني كه موضوعاتي كه در نشريات مطرح مي‌شود، قاعدتاً جرقه‌هاي موضوعات ديگري در ذهن اهل پژوهش ايجاد خواهد كرد و انگيزه‌هاي ديگري را براي طراحي كارهاي بعدي سبب مي‌شود كه از جنبه‌هاي مثبت آن خواهد بود.

وي افزود: اگر به انتشار تعدادي نشريه تخصصي، صرف اينكه تنها توليد محتوايي صورت بگيرد به صورتي كه مخاطب خودش را پيدا نكند و ارتباط لازم را برقرار نكند، بسنده كنيم، نمي‌توان خيلي به توفيق نشريه اميدوار بود. مهم اين است كه نشريات تخصصي بتوانند با مخاطبان خاص خودشان و افراد اهل فن، ارتباط بگيرند.

مقدسي به برخي وظايف نشريات تخصصي در قبال مخاطبان شان اشاره كرد و گفت: وظيفه نشريات تخصصي تنها انتشار نشريه براي عموم مردم نيست، بلكه مهم اين است كه بتوانند با مخاطبان خاص خودشان ارتباط خوبي را برقرار كنند.

مديرعامل خبرگزاري مهر در ادامه درباره نقش معاونت مطبوعاتي به عنوان مرجع حمايتي در اين گونه نمايشگاه هاي تخصصي، بيان كرد: معاونت مطبوعاتي وزارت ارشاد به جهت اينكه زمينه‌هاي مناسبي را براي برقراري ارتباط بين نشريات و مخاطبان آنها و همچنين فضاي لازم براي اين آشنايي آنها فراهم آورده است، اقدام پسنديده‌اي انجام داده است.

همچنين بر اساس اين گزارش، فيلم مستند «دانش و رسانه» که به سفارش معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره آسيب شناسي نشريات علمي پژوهشي ساخته شده، در مراسم افتتاحيه اولين نمايشگاه نشريات تخصصي به نمايش در مي‌آيد.

اين فيلم مستند درباره تاثير و نقش نشريات علمي پژوهشي در گسترش و ترويج علم و دانش است.

در اين مستند که با استادان دانشگاه، مديران مسئول، سردبيران نشريات تخصصي و نشريات علمي پژوهشي دانشگاه‌ها گفتگو شده، تلاش شده تا به اين پرسش‌ها پاسخ داده شود که چرا نشريات علمي پژوهشي، تيراژ بالايي ندارند و اينکه چرا اقبال عمومي نسبت به اين مجلات کم است.

مستند «دانش و رسانه» به کارگرداني ابراهيم معماريان، تصويربرداري حسن ابوالحسني و با تدوين عباس يوسفيان در مراسم افتتاحيه اولين نمايشگاه نشريات تخصصي به نمايش گذاشته مي‌شود.

نخستين نمايشگاه نشريات تخصصي به همت معاونت مطبوعاتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چهاردهم اسفند به مدت يک هفته در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي و هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي‌شود.

پنجشنبه 3 اسفند 1391 - 9:28
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری