سه‌شنبه 8 مهر 1399 - 6:40
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

رابطه رهبر انقلاب و ادبيات فارسي

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در سلسله مقالاتي به بررسي «رابطه رهبر انقلاب با ادبيات فارسي» بر اساس نوشتاري از دکتر غلامعلي حدادعادل پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي،بخش ادبيات موسسه تبيان اين مقالات را بر اساس مطالب موجود در پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري تهيه کرده است.

بخشي از اين مقالات بر اساس نوشتاري از دکتر غلامعلي حدادعادل مشاورعالي معظم له درباره‌ اهتمام حضرت آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي نسبت به زبان و ادبيات فارسي با عنوان «براي پاسداشت رکن دوم هويت ملي» تهيه شده و در آن آمده است:«ين حرکت و اهتمام، در جريان مداحي سال‌هاي اخير اثرات مثبتي داشته و شعرهاي سطحي و بي‌مايه کمتر خوانده مي‌شود. گاهي ايشان در طول سال براي شاعراني که اختصاصاً شعر آييني مي‌گويند نيز فرصتي ايجاد کرده‌اند. شاعران آييني را تشويق مي‌کنند که براي اسلام و ائمه و دين و آيين شعر فاخر بگويند تا اين شعرها خوراک آن خواننده‌هاي خوب باشد. همچنين شاعران آييني را به اين‌که انجمني براي خود داشته باشند و سر و ساماني به کارهاي‌شان بدهند، تشويق کرده‌اند.

آيت‌الله خامنه‌اي در عين توجه به رشد جوانان در شعر، پيشکسوتان را نيز احترام مي‌کنند. مثلاً تا وقتي آقاي حميد سبزواري حال‌شان خوب بود، يا مرحوم شاهرخي که دوستي صميمي با آقا داشتند و سه چهار سال پيش فوت کردند، به عنوان پير و پيشکسوت شاعران معاصر شعر مي‌خواندند. آقا با سبک شعري و شخصيت شاعراني مثل آقايان مشفق، معلم، موسوي گرمارودي يا جوان‌ترهايي مثل آقاي قزوه يا کساني مثل مرحوم قيصر امين‌پور و حسن حسيني و نصرالله مرداني هم دوستي و آشنايي داشتند و با آن‌ها ديدارهايي داشتند.با بسياري از شاعران معاصر خوب شهرستاني نيز آشنا هستند و گاهي که شاعران جوان خدمت ايشان مي‌آيند، از آن‌ها احوال شاعران مسن‌تر شهر خودشان را مي‌پرسند، سلام مي‌رسانند و پيغامي مي‌دهند؛ بنابراين با گروه زيادي از شاعران ايران آشنا هستند. احوال آقاي محبت را در کرمانشاه مي‌پرسند. احوال آقاي کلامي را در زنجان. از فلان شاعر تبريزي سراغ مي‌گيرند. در مشهد يا کاشان از شاعري سراغ مي‌گيرند و ... خلاصه اوضاع شعر را در ايران امروز رصد مي‌کنند. اين بخشي از کارهاي برنامه‌ريزي شده‌ ايشان براي حفظ زبان فارسي است و چراغ شعر معاصر را روشن نگه‌مي‌دارند، روغن اين چراغ را زيادتر مي‌کنند و شعله‌اش را پرفروغ‌تر مي‌کنند.»

در بخش ديگري از اين مقالات آمده است:«گر بخواهيم فهرستي کوتاه از دغدغه‌ها و اقدامات امروز ايشان در حوزه‌ زبان فارسي ارائه کنيم، چند نکته قابل اشاره است: يکي تذکرات مستمر به صداوسيما و اهتمام به رعايت قواعد زبان فارسي و به‌کارگيري زبان فصيح و معيار امروزي در برنامه‌هاي صداوسيما و به‌خصوص اخبار است. هم در زمان رياست‌جمهوري و هم در دوران رهبري، يکي از تذکرهاي دائمي ايشان به مديران صداوسيما، پاسداري از زبان فارسي بوده است. اگر ببينند از صداوسيما خطا و انحرافي در زبان فارسي مشاهده شده يا شنيده شده، حتماً تذکر مي‌دهند. همچنين بر برگزاري همايش‌ها و دوره‌هاي آموزشي براي نويسندگان و گويندگان صداوسيما تأکيد دارند و گاهي خود به عنوان سخنران در اين همايش‌ها شرکت کرده‌اند.

خاطرم هست يک‌ بار راجع به مرحوم جلال همايي در حضور ايشان صحبت شد. ايشان فرمودند من در جواني يکي دو بار به ديدن آقاي همايي رفتم و درباره‌ي بعضي غزل‌هاي ايشان صحبت کردم. مرحوم همايي هم يکي دو غزل را به خط خود در دفتر من نوشته‌اند.مورد ديگر هم سخنراني‌هايي است که ايشان در محافل ادبي کرده‌اند و من به دو نمونه‌ اشاره مي‌کنم: يکي سخنراني ايشان در افتتاحيه‌ي کنگره‌ي حافظ است که من در آن حاضر بودم و در رديف دوم يا سوم کنار مرحوم کيومرث صابري نشسته بودم. جلسه‌اي طوفاني بود؛ خيلي شلوغ و پر از سروصدا. ايشان سخنراني خود را با بسم‌الله شروع کردند و اين ابيات را حُسن مطلع سخنراني خود قرار دادند که:«به حسن و خلق و وفا کس به يار ما نرسد/ در اين سخن به کس انکار کار ما نرسد»

وقتي با اين غزل حافظ شروع کردند، سکوتي بر جلسه حاکم شد. بعد يک ساعت سخنراني تحليلي داشتند. ايشان سخنراني ديگري نيز راجع به اقبال لاهوري در اختتاميه‌ي کنگره اقبال کردند که «جاويد اقبال» پسر اقبال لاهوري نيز در آن جلسه حاضر بود و سخنراني را براي او ترجمه مي‌کردند، چون ايشان فارسي را خوب نمي‌دانست. بعد از سخنراني، جاويد اقبال در همان جلسه گفت: «اگر همه‌ي رهبران جهان اسلام به اندازه‌ي آقاي خامنه‌اي با افکار اقبال آشنا بودند، امروز جهان اسلام وضع ديگري داشت.» سخنراني مفصل آيت‌الله خامنه‌اي در زمان رياست‌جمهوري در نخستين سمينار زبان فارسي هم کاملاً فکرشده و منظم بود و مطالب جالبي در اين‌باره ايراد کردند.»

متن کامل اين مقالات در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

يكشنبه 29 بهمن 1391 - 13:2
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری