جمعه 4 مهر 1399 - 18:28
پربازديدترين اخبار از استان
ايلام
  • هيچ خبري موجود نيست

رونمايي کتاب(شه لم)در حوزه هنري ايلام

سومين مجموعه اشعار کردي ايرج خالصي با نام «شه لم» در حوزه هنري ايلام رونمايي شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي ايلام،سومين مجموعه اشعار کردي ايرج خالصي با نام «شه لم» رونمايي شد.

در اين مراسم که با حضور جمعي از کُردي سرايان برگزار شد، حبيب الله بخشوده دبير کانون هانا به عنوان سخنران جلسه به نقد و بررسي اين کتاب پرداخت.

بخشوده با اشاره به اينکه گفت و گو با طبيعت در ادبيات فارسي و کردي زياد ديده مي شود، گفت: معروف ترين شعري که در زبان کردي در رابطه با طبيعت سروده شده مربوط به شاعر بزرگ ايلامي يعني عباسي آرام است و بسياري از کردي سرايان نيز از طبيعت سخن گفته اند، اما «شه لم» از جهات مختلفي با اين آثار تفاوت دارد.

وي اضافه کرد: تصويرسازي هاي جديد و ترکيبات مانوس شه لم را از ديگر آثار کردي متمايز مي کند.

بخشوده در ادامه افزود: شه لم شامل 1062 بيت و در قالب مثنوي سروده شده است، جرقه اوليه اين مثنوي هم به سالهايي که دکتر خالصي در انگليس بودند-يعني اواسط دهه50- برمي گردد و مجموعه ي حاضر سروده هاي چهار دهه گذشته ي ايرج خالصي است.

وي اظهار کرد: نگاه خالصي به طبيعت شبيه سبک خراساني است و مي توان تصويرسازي را بارزترين خصوصيت «شه لم» دانست، همچنين اتفاقات شاعرانه به خوبي رخ مي دهد و همه ي اين تصاوير زنده و بومي است.

وي با بيان اينکه لغات اصيل کردي که اکنون به بوته ي فراموشي سپرده شده است در مثنوي شه لم دوباره احيا شده است، تصريح کرد: شاعر بدون اصرار بر لغات اصيل کردي با پرداختي مناسب آنها را زنده کرده و اين مسئله نوعي يادآوري لغت شناسانه براي ما کردي زبان هاست.

بخشوده بيان کرد: شه لم فقط يک مجموعه ي شاعرانه نيست بلکه بسياري از مباحث مبتني بر جامعه شناختي را در ابياتش پياده کرده و مخاطب با انواع آداب و رسوم مردم ايلام در اين دفتر بزرگ شعري آشنا مي شود.

وي در پايان اشاره کرد: شه لم فقط يک مجموعه ي شعري نيست و خصوصيات يک رمان را دارد، از اين رو در اين دفتر با عناصري همچون ديالوگ، گره افکني و تعليق، روايت و حوادث متعدد تاريخي و اجتماعي مواجه مي شويم.

گفتني است،(شه لم) نام کوهي با منظر زيبا و نسبتا مرتفع در شرق شهر ايلام است.

دوشنبه 9 بهمن 1391 - 12:15
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری