دوشنبه 3 ارديبهشت 1397 - 0:55
پربازديدترين اخبار از استان
يزد
  • هيچ خبري موجود نيست

ثبت مراسم پيشواز ماه محرم ندوشن صدوق در فهرست آثار معنوي کشور

مراسم پيشواز ماه محرم ندوشن شهرستان صدوق در فهرست آثار معنوي کشور به ثبت رسيد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان يزد، مراسم پيشواز محرم از جمله آيين ها و رسومات مذهبي ندوشن از توابع شهرستان صدوق است که هر ساله از اواخر ماه ذي ا لحجه تا اول ماه محرم با شكوه خاصي در اين شهر برگزار مي شود كه نمايانگر عشق مردم آن ديار نسبت به دلداده خود امام حسين (ع) ميباشد.

اين مراسم به طورکلي به مدت 12 روز از عيدغدير تا اول ماه محرم الحرام انجام مي شود و شامل: عشور بچه ها، پرسه جوانان ( علي اکبر)، غره محرم و بُتّه کَلَک مي باشد.

مراسم "عشور بچه­ها" از بعدازظهر عيدغدير بامرکزيت 11 مسجد محله توسط کودکان با خواندن اشعاري نذورات مردم را جمع آوري مي نمايند. در پايان ماه ذي الحجه همين مراسم تحت عنوان "پرسه زني" توسط جوانان برگزار مي شود.

غروب روز قبل از محرم نيز مداحان و تعزيه خوانان حسينيه سفلي برفراز برجي که درکنار حسينيه قرار دارد با خواندن اشعاري معروف به "غُرّه محرم " با مطلع " الصلاه اي عالم موسم ناله و شور وشين است/ غره ماه محرم،کوس شاهي به نام حسين است " به عزاداري مي پردازند.

در بيان اين آيين عاشورايي بايد گفت: علاوه بر اينكه مراسم هاي خاص محرم از دوران صفويه تاكنون رنگ و بوي مذهبي خود را حفظ كرده، عشق و ارادت جوانان به سالار شهيدان و بازديد گردشگران تمامي نقاط كشور براي مراسم هاي آييني ندوشن شكوه خاصي به برگزاري آن داده است.

يكشنبه 3 دی 1391 - 17:26
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری