چهارشنبه 18 تير 1399 - 8:47
پربازديدترين اخبار از استان
البرز
  • هيچ خبري موجود نيست

حجت الاسلام معيني گفت :

دين و فقه‌ ديني، بنيان‌گذار موازين حقوق بشر دوستانه است

حجت الاسلام معيني، سرپرست معاونت فرهنگي وتبليغ اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز گفت: دين و فقه ديني بنيانگذار قواعد و موازين حقوق بشردوستانه است.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز، حجت الاسلام معيني، سرپرست معاونت فرهنگي وتبليغ اداره کل تبليغات اسلامي استان البرز گفت: در روزگار معاصر بيش از هر زمان ديگر نسبت ميان دين با عرصه‌هاي مختلف حيات بشري چالش و پرسش وجود دارد.

وي افزود: در مواجهه نوين دين‌داري با پرسش‌ها و چالش‌ها، آنچه سهم گسترده و مهمي را به خود اختصاص داده‌است، نسبت ميان دين و دنيا به عنوان قطعه‌اي از ديرينه‌ترين دغدغه‌هاي بشر مي‌باشد.

معيني ،در ادامه به دوران ظهور اسلام اشاره کرد و افزود: اسلام در زماني ظهور يافت که از تاريک‌ترين و غم‌انگيزترين تاريخ بشر بوده است که هيچ حمايتي از منازعات از غير نظاميان، زنان، کودکان، پيران و بيماران وجود نداشت.

وي خاطرنشان کرد: در چنين روزگاري اسلام ظهور کرد و رسالت خويش را خداپرستي و طاغوت‌گريزي، تزکيه و تعليم، رستگاري جاودانه، برقراري قسط و عدالت در عرصه‌هاي مناسبات انساني، داوري عادلانه و رفع اختلافات و برداشتن غل و زنجيرها در مسير سعادت بشر معرفي نمود.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمين معيني ،اهميت حقوق انسان در اسلام اشاره کرد و گفت: آموزه‌ها و تعاليم اسلام تمامي عرصه‌هاي مناسبات انساني را درنورديده و اندک چيزي را دراين باره فروگزار نکرده است، احکام اقتصادي و مناسبات مالي، حقوق جزا، دستورات قضايي، تعيين خطوط اساسي سياست خارجي و داخلي، تعيين دايره آزادي‌هاي انسان که براي هر يک تعريف خاص داشته را بيان نموده است.

حجت الاسلام معيني ،تصريح کرد: دين و فقه ديني، بنيان‌گذار قواعد و موازين حقوق بشردوستانه است که همان نگاه ديني و فقهي که مبتني بر اصولي چند در قرآن و سنت و دريافت‌هاي فقيهان و عالمان در طول تاريخ ديانت و فقاهت بوده است.

وي خاطرنشان کرد: اصل حرمت و کرامت بشري، اصل عدالت، برابري و نفي تعيين در قبال رفتار ظالمان صلح و همزيستي مسالمت‌آميز،‌تقوا و احسان و حرمت جان بشر و... در اسلام به عنوان حقوق انسان بسيار مورد تاکيد قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمين معيني در پايان به مطالعاتي که در اين زمينه صورت گرفته است اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه مطالعات، مذاکرات و گفتمان‌هايي از اين قبيل، هر چند مطالعاتي برون‌فقهي و از جنس معرفت‌هاي درجه دومي است به فقه و دستگاه تفقه به مثابه يک دانش زنده و پويا از بيرون نگاه مي‌کند، لاکن بر مباحثات درون فقهي تقدم داشته است.

.

يكشنبه 3 دی 1391 - 11:24
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری