پنجشنبه 23 مرداد 1399 - 21:47
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

تطبيق حركت امام حسين(ع) با آيات قرآن ازعوامل تبليغ اهداف قيام عاشورا است

مديرعامل اتحاديه مؤسسات قرآني، مردمي استان گيلان در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران اظهار کرد : تبيين و تطبيق حركت امام حسين(ع) كه در خطبه‌ها و فرمايشات ايشان و نيز سيره عملي اباعبدالله(ع) به ما رسيده است با آيات قرآن، مي‌تواند از جمله عوامل تبليغ عاشورا باشد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان ، اميرحجت مرادي، 22 آذر ماه 91 در گفت‌وگو با خبرگزاري قرآني ايران (ايكنا) با اشاره به وظائف مؤسسات قرآني در ترويج و پيام‌ساني ارزش‌هاي قيام عاشورا جهت آگاه‌سازي مردم به خصوص نسل جوان، گفت: قطعاً ارزش‌هاي عاشورايي همان ارزش‌هاي قرآني است و امام‌حسين(ع) در راه زنده نگهداشتن ارزش‌ها و آموزه‌هاي قرآن عليه حاكميت طاغوت قيام كردند، بنابراين اگر اهداف تشكيل مؤسسات قرآني پاسداشت اين آموزه‌هاست بالطبع ارزش‌هاي عاشورايي نيز از جمله موضوعاتي است كه بايد مورد اهتمام مؤسسات قرآني واقع شود.

مرادي تصريح كرد: برگزاري جلساتي در رابطه با ماهيت قيام اباعبدالله(ع) از جمله شيوه‌هاي مناسب در تبيين ارزش‌هاي عاشورايي است كه البته مستلزم آن است كه از سخنرانان فاضل بهره‌برداري شود.

وي ادامه داد: متأسفانه گاهاً مشاهده مي‌شود افرادي كه كمترين آشنايي با مباني ديني و حتي تاريخي دارند و خودشان در واقع بايد پاي اين جلسات بنشينند و استفاده كنند به عنوان سخنران در اين برنامه‌هاي دعوت مي‌شوند كه اين خود مي‌تواند ضربه‌اي در تبيين اهداف قيام عاشورا باشد.

مديرعامل اتحاديه مؤسسات قرآني ، مردمي استان گيلان در رابطه با نقش مؤسسات قرآني در شناخت و مبارزه فرهنگي با آفات عزاداري با توجه به رهنمودهاي مراجع تقليد در زمينه آگاهي‌رساني عموم مردم جامعه، اظهار كرد: برگزاري جلسات عزاداري با پرهيز از رفتارهاي كاذب و بي‌محتوا به شكل سنتي، يعني آغاز برنامه با تلاوت قرآن سپس سخنراني و دعوت از مداح يا ذاكريني كه از اشعار مناسب و با محتوا استفاده مي‌كنند و سينه‌زني‌هاي سنتي كه در گذشته رايج بوده است، حداقل كاري است كه هر مؤسسه مي‌تواند انجام دهد.

وي عنوان كرد: تشويق قرآن‌آموزان به تهيه بروشورهايي در معرفي قيام عاشورا مي‌تواند عاملي براي آگاهي بخشي به قرآن‌آموزان باشد چرا كه براي تهيه آن ناچار به مطالعه و تحقيق هر چند محدود خواهند شد.

مرادي با اشاره به ورود مؤسسات قرآني به بحث‌هاي آموزشي پيرامون سيره اهل‌بيت(عليهم السلام) تاکيد کرد: يكي از كاركردهاي مؤسسات همين مطلب است البته اين‌ها از اموري است كه همواره از طرف مؤسسات قرآني به آن كمتر توجه شده است در حالي كه پيامبر اکرم(ص) ثقلين يعني قرآن و اهل‌بيت را با هم توصيه كرده‌اند، اينكه تلقي مؤسسه قرآني از فعاليت خود به آموزش آن هم قرائت ظاهري قرآن باشد، غفلتي است كه غالب مؤسسات دچار آن هستيم.

مديرعامل اتحاديه مؤسسات قرآني ، مردمي گيلان در رابطه با اينكه مؤسسات و مراكز قرآني تا چه اندازه در تبيين عوامل ماندگاري قيام عاشورا مي‌توانند نقش داشته و از چه راه‌هايي مي‌توانند آموزه‌هاي اين حادثه بزرگ تاريخ اسلام را در ميان مخاطبان خود در طول تمامي ايام سال تزريق كنند، اشاره کرد: اكتفا نكردن به ماه محرم و برگزاري برنامه‌هاي تبليغي و جلسات ديني در طول سال، نظير زيارت عاشورا كه بعضاً مرسوم است، جلسات هفتگي قرائت اين زيارت برگزار مي‌شود، مي‌تواند در اين مسير مؤثر باشد.

وي در ادامه با تأكيد بر اين مطلب كه برگزاري برخي همايش‌ها، گفتمان‌هاي ديني، برپايي نمايشگاه كتب اسلامي از جمله مواردي است كه توسط مؤسسات در ايام محرم مي‌تواند جهت باورافزايي اهداف قيام عاشورا انجام گيرد، ادامه داد: اين برنامه‌ها در صورتي كه هدفمند برگزار شود و هدف صرفاً يك برنامه مناسبتي نباشد، در طول سال با تداوم آنها و ارزيابي كه از مخاطبين در افزايش فهم آنها و نيز كيفيت رفتارشان در عمل به آن ارزشها مي تواند تأثيرگذار باشد.

وي يادآور شد: نقش مربيان قطعاً در محيط‌هاي آموزشي نقشي بي‌بديل و اساسي است از اين نظر بايد مربيان را ركن ركين در هر مجموعه آموزشي از جمله قرآني دانست ، در اين رابطه تخلق مربيان و تأثرگذاران به ارزش‌هاي عاشورايي مهم‌ترين نقش و عامل در ترويج و پاسداشت عاشوراست.

دوشنبه 27 آذر 1391 - 14:3
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری