يكشنبه 19 مرداد 1399 - 15:38
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

گفت‌وگوي عضو شوراي هيئات‌ مذهبي رشت با خبرگزاري فارس

قربانعلي هاتف عضو شوراي هيئات مذهبي شهرستان رشت گفت: مسئولان هيئت‌هاي مذهبي براي اصلاح وضعيت فرهنگي و مذهبي شهر بايد با يکديگر متحد شوند و انسجام تشکل‌هاي ولايي مذهبي را به نمايش بگذارند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان ، قربانعلي هاتف 12 آذر 91 در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به فعاليت هيئت مذهبي اين شهرستان، اظهار کرد: هيئت متوسلين به ائمه اطهار (ع) رشت از سال 66 با کمک و همراهي تعدادي از دوستان متعهد، ايثارگر و ولايي تشکيل شد.

وي فعاليت هيئت مذکور را فرهنگي و مذهبي خواند و افزود: با توجه به فعاليت 25 ساله هيئتي بنده، موفق به احداث يک مجتمع فرهنگي ‌ديني با نام ولايت در رشت شديم.

عضو شوراي هيئت‌هاي مذهبي شهرستان رشت، طبقه دوم مجتمع ولايت را مختص حسينيه خواند و ادامه داد: برنامه‌هاي هفتگي هيئت در اين حسينيه برگزار مي‌شود اما برنامه‌هاي ويژه در مناسبت‌ها و ايام محرم، فاطميه، رمضان و ... در مسجد آفخرا و يا در مهديه و حسينيه بزرگ جامعة‌الحسين (ع) رشت انجام مي‌شود.

وي با برشمردن فعاليت‌هاي مجتمع ولايت تصريح کرد: در اين مجتمع مجموعه فرهنگي ديني عترت فعاليت مي‌کند که داراي هيئت امنا و هيئت مديره بوده و هيئت متوسلين به ائمه اطهار (ع) يکي از ارکان اين مجموعه است.

هاتف، کانون فرهنگي ديني ثقلين، مؤسسه خيريه حضرت ابوالفضل (ع)، مؤسسه خيريه خادمان مساجد، صندوق قرض‌الحسنه داخلي رفاه و کتابخانه مجازي و کافي نت را از ديگر ارکان مجتمع مذکور اعلام کرد.

وي درباره برخي از فرصت‌سوزي هيئت‌ها و کارکرد ضعيف آنها که موجب مشکلات فرهنگي و اجتماعي موجود در جامعه شده است، اذعان کرد: اغلب هيئت‌ها به نقش، جايگاه و اهميت کارها، برنامه‌ها و فعاليت‌هاي خود به خوبي پي نبرده‌اند و به يکسري برنامه‌هاي سطحي، روبنايي و گذرا روي آورده‌اند که متوقف و ساکن شدند و به همين وضعيت نيز اکتفا و قناعت کرده‌اند.

قربانعلي هاتف اضافه کرد: مقام معظم رهبري نيز در جمع روحانيون استان کهگيلويه و بوير‌احمد در آستانه ماه محرم 17 خرداد سال 71 فرمودند «من واقعاً مي‌ترسم از اينکه خداي ناکرده در اين دوران که دوران ظهور اسلام، بروز اسلام، تجلي اسلام و تجلي فکر اهل بيت (ع) است، نتوانيم وظيفه‌مان را انجام دهيم، برخي کارهاست که پرداختن به آنها، مردم را به خدا و دين نزديک مي‌کند، يکي از آن کارها، همين عزاداري‌هاي سنتي است که موجب تقرب بيشتر مردم به دين مي‌شود»

وي با تصريح بر اينکه برخي از هيئت‌ها راه را گم کرده‌اند و به وظايف خود عمل نمي‌کنند، اضافه کرد: اجراي سطحي، ظاهري و گذراي برخي بخش‌هاي مهم برنامه‌ها مانند قرائت قرآن از جمله ضعف کاري هيئت‌هاست.

ايشان از هيئت‌هايي که تاکنون مجوز نگرفته‌اند خواست به دفتر شوراي هيئت‌هاي مذهبي رشت مراجعه کنند و تشکيل پرونده دهند و مجوز فعاليت بگيرند.

هاتف پيشنهاد کرد: مسئولان هيئت‌هاي فعال و انقلابي که مي‌توانند اثرگذاري بيشتري داشته باشند خود را براي عضويت در شوراي هيئت‌هاي مذهبي رشت کانديدا کنند و در معرض انتخاب قرار دهند.

عضو شوراي هيئت‌هاي مذهبي شهرستان رشت ادامه داد: مسئولان و رؤساي سازمان تبليغات کشور، استان و شهرستان‌ها طبق آيين‌نامه‌هاي قانوني و معتبر موجود، نسبت به برگزاري انتخابات آزاد، مردمي و عادلانه براي انتخاب اعضاي شوراي هيئت‌هاي مذهبي اقدام کنند و پس از آن نيز امکانات، تجهيزات و اعتبارات کافي و وافي به آنها اختصاص دهند و اختيارات قانوني لازم را اعطاء کنند.

وي از مسئولان و اعضاي هيئت‌هاي مذهبي خواست در برخي مناسبت‌ها، رويدادها و وقايع از هيئت و منافع هيئتي خود گذشته و با يکديگر متحد شده و براي اصلاح وضعيت فرهنگي و مذهبي شهر و برگزاري برنامه‌هاي بزرگ و مشترک همدل شوند و اتحاد و انسجام تشکل‌هاي ولايي مذهبي را به نمايش بگذارند.

شنبه 18 آذر 1391 - 10:35
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری