دوشنبه 23 تير 1399 - 2:5
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

قيام ميرزا کوچک خان برگرفته از فرهنگ غني ديني و آموزه هاي عاشورايي است

معاون فرهنگي تبليغات اسلامي گيلان، قيام ميرزا کوچک خان را برگرفته از فرهنگ غني ديني و آموزه هاي عاشورايي دانست و گفت : ميرزا کوچک خان جنگلي محور عدالت و پياده کننده ارزش هاي ديني در جامعه بود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان ، حجت الاسلام سيد حسين گلميرزاده، 8 آذر ماه 91 در خصوص برگزاري کنگره ملي ميرزا کوچک در رشت به خبرنگار شبستان ابراز داشت: قيام ميرزا کوچک خان جنگلي به عنوان روحاني عالم ديني در مبارزه با نفوذ بيگانگان به کشورهاي اسلامي نشان دهنده بصيرت و آگاهي ميرزا و گيلاني ها است.

وي با تاکيد بر اينکه ميرزا کوچک خان از ترويج و توسعه فرهنگ بيگانگان در کشور جلوگيري کرد، افزود: اين روحاني مبارز با الگوگيري از فرهنگ غني ديني و آموزه هاي عاشورايي از نفوذ بيگانگان در کشور جلوگيري و عدالت را در جامعه برپا کرد.

معاون فرهنگي، آموزشي و پژوهشي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان ، قيام ميرزا را از بر طبق آموزه هاي ديني دانست و تصريح کرد: عدالت اجتماعي مهم ترين پيام آموزه هاي ديني است که قيام ميرزا نيز برگرفته از همين امر بود.

وي بيان داشت: پيام ها و سخنراني هاي ميرزا همه نشان دهنده اين دغدغه ميرزا بود که آموزه هاي ديني و دستورات الهي بايد در جامعه پياده شده و حق و حقوق افراد حفظ، ظلم برچيده و عدالت جاري شود.

اين مقام مسئول، ميرزا کوچک خان جنگلي را پياده کننده عوامل الهي و دستورات قرآني در آن دوران دانست و خاطرنشان کرد: اين حرکت ميرزا براي استکبار و دولت آن روز بسيار سخت بود و اين امر باعث تبعيدهاي بسيار ميرزا و در نهايت شهادت وي شد.

دبير مرکز رسيدگي به امور مساجد گيلان، با بيان اينکه نام ميرزا با عدالت عجين شده است، ادامه داد: ميرزا با قيام خود به ابرقدرت و استکبار جهاني فهماند که ما فرزند عاشورا بوده و هيچگاه اجازه ورود بيگانگان را به کشور نداده و مقابل ظلم و ستم مي ايستيم.

حجت الاسلام گلميرزاده، نهضت جنگل را افتخار گيلانيان و کشور دانست و اذعان کرد: ميرزا کوچک خان جنگلي محور عدالت و پياده کننده ارزش هاي ديني است و همين امر گيلان را پيشتاز در حرکت هاي انقلابي بر ضد استکبار کرد.

وي به سخن مقام معظم رهبري درباره ميرزا اشاره و عنوان کرد: ايشان در مورد ميرزا مي فرمايند «من به ميرزا عشق مي ورزم» و هر گاه که به گيلان تشريف آورده بر سر مزار وي حضور مي يابند که همه اينها نشان دهنده آن است که ميرزا محور عدالت و همه خوبي ها است.

حجت الاسلام گلميرزاده با اشاره به اينکه ابعاد قيام ميرزا در مدارس و دانشگاه ها بايد به درستي تبيين شود، اضافه کرد: کتاب هاي درسي در کشور به ويژه در گيلان بايد به زندگي و ابعاد قيام ميرزا بپردازد.

وي متذکر شد: دانشگاه ها، رسانه ها و صدا و سيما وظيفه سنگيني در خصوص معرفي ميرزا به مردم دارند که از اين طرفيت به خوبي استفاده نشده و ابعاد قيام ميرزا هنوز ناشناخته مانده است.

معاون فرهنگي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان، با تاکيد بر اينکه گام اساسي در خصوص شناخت قيام ميرزا بعد از گذشت بيش از 30 سال از انقلاب اسلامي برداشته نشده است، تشريح کرد: شرايط نامناسب آرامگاه ميرزا باعث شرمندگي ما است و ما به وظيفه خود به درستي عمل نکرده ايم.

به گفته وي، بسياري از سازمان هاي فرهنگي در ساليان اخير کوتاهي کرده و کاري در جهت معرفي ميرزا انجام نداده اند و آرامگاه ميرزا خود گواهي اين مدعا است.

حجت الاسلام گلميرزاده، بيان کرد: نخستين کنگره ميرزا کوچک خان در گيلان فرصت مناسبي است تا جايگاه ميرزا به درستي شناخته شود چرا که خيلي ها در صدد تخريب قيام ميرزا و ديني نبودن آن بوده اند.

يكشنبه 12 آذر 1391 - 10:32
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری