چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 5:59
پربازديدترين اخبار از استان
گيلان
  • هيچ خبري موجود نيست

مصاحبه سرپرست اداره تبليغات اسلامي شهرستان رودبار با خبرگزاري فارس

سرپرست اداره تبليغات اسلامي شهرستان رودباردر مصاحبه با خبرگزاري فارس گفت: حفظ ارزش‌هاي قيام ‌ميرزا کوچک که ريشه اعتقادي و ايدئولوژيکي دارد ضروري است تا در طول تاريخ جاودانه بماند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي گيلان ، حجت‌الاسلام ابراهيم عباسپور 9 آذر ماه 91 در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رودبار با گراميداشت نود و يکمين سالگرد شهادت ميرزا کوچک جنگلي اظهار کرد: در تمام عصرها و نسل‌ها همواره خواصي بوده‌اند که نسبت به ديگر افراد جامعه و عوام نسبت به مسايل اجتماعي دقت و اهتمام بيشتري دارند.

وي با اشاره به اينکه تاريخ ايران اسلامي مملو از خواص و نخبگان است، افزود: علمايي مانند امام خميني(ره)، شيخ فضل‌الله نوري، نواب صفوي از جمله اين افراد هستند.

اين مسئول فرهنگي، ميرزا کوچک جنگلي را جزو خواصي دانست که با توجه به شرايط ديني و اجتماعي که در منطقه‌اش حاکم بود، نهضتي را شکل داد که در تاريخ جاودانه ماند.

وي اذعان داشت: در آن دوران گيلان از دارا بودن حوزه علميه مانند قم، مرکزي، اصفهان برخوردار نبود و ميرزا در چنين شرايطي از بينش ديني وسيع و آگاهي فوق‌العاده‌اي دست يافت.

عباسپور، ميرزا کوچک را آزاد مرد و ديندار خواند و بيان کرد: آزاديخواهي و آزاد مردي يکي از اهداف قيام ميرزا بود.

وي به بررسي قيام ميرزا کوچک جنگلي پرداخت و ادامه داد: شخصيت ديني ميرزا کوچک از دوران جواني که وارد حوزه علميه شد شکل گرفت و تا پايه‌هاي مباني فقه و اصول تحصيل کرد.

سرپرست اداره تبليغات اسلامي رودبار، ابراز کرد: ميرزا کوچک جنگلي پس از آگاهي از مباني ديني و تطبيق با مسائل اجتماعي زمينه را براي آغاز نهضت فراهم کرد و مردم به ندايش لبيک گفتند.

وي حفظ ارزش‌هاي ميرزا کوچک را ضروري دانست و اظهار داشت: حفظ ارزش‌هاي قيام‌هايي که ريشه اعتقادي و ايدئولوژيکي دارند ضروري است تا در طول تاريخ جاودانه بمانند.

عباسپور با بيان اينکه قيام ميرزا کوچک نصب‌العين نسل‌ها باشد، خاطرنشان ساخت: قيام ميرزا کوچک ريشه قرآني، ديني و مکتبي دارد.

وي، تمام حرکات ميرزا کوچک را برخوردار از مبناي ديني دانست و تصريح کرد: کسي که قيام ميرزا کوچک را غير مذهبي و ملي جلوه مي‌دهد بايد دليل آن را در شخص بيان کننده جستجو کرد.

عباسپور با اذعان بر اينکه ميرزا کوچک در عصر خود مظلوم واقع شده بود، يادآور شد: در آن دوران با توجه به شرايط زماني و جغرافيايي کسي در نزديکي ميرزا نبود که از او حمايت کند.

وي با اشاره به اينکه ميرزا کوچک جنگلي نخستين قيام عظيم تاريخ ايران را رهبري کرد، متذکر شد: نفس پاک و نيت خالص ميرزا او و قيامش را در تاريخ جاودانه کرد.

سرپرست اداره تبليغات اسلامي رودبار قيام ميرزا کوچک را نماد آزاديخواهي ديني در تاريخ ايران و گيلان دانست و خاطرنشان کرد: انتقال و حفظ اين نماد و الگو به نسل‌هاي جامعه ضروري است.

يكشنبه 12 آذر 1391 - 9:30
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری