چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 19:47
پربازديدترين اخبار از استان
قم
  • هيچ خبري موجود نيست

با پيام رهبر معظم انقلاب؛

کنگره فقيه آگاه در قم برگزار شد

کنگره بزرگداشت آيت‌الله العظمي گلپايگاني از مراجع تقليد با همكاري اداره كل تبليغات اسلامي استان قم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان قم، رهبر معظم انقلاب اسلامي در بخشي از پيام خود به کنگره فقيه آگاه که توسط حجت الاسلام محمدي گلپايگاني قرائت شد تاکيد کردند: دوران مرجعيت طولاني 32 ساله آن مرحوم مشحون از اقدامات و فعاليت‌هايي است که از يک مرجع ذي نفوذ و عظيم الشان مورد انتظار است که نمونه هاي آن احداث بيمارستان؛ مدارس علميه و ورود در عرصه خدمات نوين مانند کارهاي رايانه اي است.

رهبري در بخش ديگري از اين پيام آورده‌اند: به جز علم و تقوا که شرط اصلي مرجعيت شيعه است او از خصلتها و خصوصيتهاي برجسته اي برخوردار بود که صلابت در دين و ايستادگي بر مواضعي که بر اساس تشخيص ديني اتخاذ مي فرمودند از جمله ويژگيهاي برجسته ايشان بود.

در ادامه اين مراسم آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني در سخناني فقاهت آيت الله گلپايگاني را ممتاز و برجسته دانست و تاکيد کرد: وي در طول دوره فقاهت خويش يک فتواي شاذ هم نداشت و شخصيت علمي و اخلاقي وي براي همه حوزويان الگوست.

رئيس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و مدير حوزه هاي علميه نيز ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.

آيت الله حسيني بوشهري در اين مراسم، در سخناني با بيان اينکه عالمان و فقها مرابطون دين و مرزبانان دين هستند تصريح کرد: آيت الله گلپايگاني به تمامي معنا مرابط و مرزبان دين بود و بر ابعاد مختلف فقهي تسلط داشت.

وي ايشان را زراره زمان دانست و تاکيد کرد: لقب زراره بودن وي از سوي برخي از علما و بزرگان تعبير شده است و حتي مرحوم آخوند وي را در عداد مراجع بزرگ عصر خويش قلمداد مي کردند.

همچنين علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي، حجت الاسلام سعيدي، امام جمعه و توليت آستان مقدس قم و فرزندان و بستگان آن مرحوم در اين همايش حضور داشتند.

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، اعضاي جامعه مدرسين و مجلس خبرگان رهبري، ائمه جمعه و جماعات برخي از شهرها و طلاب و فضلاي حوزه علميه از ديگر حاضران در کنگره بزرگداشت آيت الله گپايگاني بودند.

در اين مراسم از 14 اثر منتشر شده در باره ايشان از جمله تاليفات، کتب، اسناد نويافته، اسناد ساواک، کتاب ولايت فقيه، چهل چراغ، خاطرات، تمبر يادبود و نرم افزار جامع آثار آيت الله گلپايگاني رونمايي شد.

يكشنبه 21 آبان 1391 - 11:8
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری