سه‌شنبه 4 ارديبهشت 1397 - 5:40
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

مديركل تبليغات اسلامي تهران:

امام صادق (ع)؛ احياگر معارف شيعه و رهبر بيداري اسلامي

حجت الاسلام نصير نيك نژاد ، با تسليت سالروز شهادت صادق آل محمد (ع) گفت:‌ نقش آن حضرت در بيداري اسلامي و نهضت توليد علم و دانش، دوران امامت ايشان را در طول تاريخ تشيع ، ممتاز كرده است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي استان تهران ، حجت الاسلام نصير نيك نژاد با بيان فراز هايي از تاريخ زندگي امام ششم شيعيان گفت: حضرت صادق (ع) تا دوازده سالگي، معاصر جد گرامي اش حضرت سجاد(ع) و تحت تربيت آن بزرگوار بود و پس از رحلت امام چهارم، نوزده سال نيز در خدمت پدر بزرگوارش امام محمد باقر(ع) زندگي کرد و به اين ترتيب، 31 سال از عمر شريف خود را در خدمت جد و پدر بزرگوارش که هر يک از آنان حجت زمان خود و منشأ فيض الهي بودند، گذراند و 34 سال نيز دوره امامت ايشان بود که در اين مدت، مکتب جعفري را پايه ريزي کرد و موجب بازسازي و زنده نگه داشتن شريعت محمدي (ص) شد.

مديركل تبليغات اسلامي تهران در ادامه به تحليل دوران امامت ششمين ماه فروزان امامت پرداخت و اظهار داشت: عصر امام صادق ، دوره برخورد انديشه ها و پيدايش مذاهب مختلف بود و در اثر ارتباط مسلمانان با عقايد و آراي اهل کتاب و نيز دانشمندان يونان، شبهه ها و سوالات گوناگوني پديد آمده بود. پيدايش فرقه هايي همچون معتزله، جبريه، مرجئه، غاليان، زنديق ها، منکران توحيد، مشبّهه و امثال آن که هر کدام عقايد خود را ترويج مي کردند. ضمن اين كه در زمينه هر يک از علوم اسلامي ، در ميان دانشمندان آن علم اختلاف نظر پديد مي آمد و بحث هاي داغي در مي گرفت و هر کس به نحوي نظر مي داد و از عقيده اي طرفداري مي کرد. از اين رو، امام صادق عليه السلام براي معرفي اسلام و مباني تشيع، مناظره هاي متعدد و پرهيجاني با سران و پيروان اين فرقه ها داشت و با استدلال هاي محكم و منطق استوار، پوچي عقايد آنان و برتري مکتب اسلام را ثابت مي کرد.

نيك نژاد ، درباره دلايل موفقيت امام در نشر معارف اسلام و تشيع اظهار داشت: در ميان ائمه معصومين(عليهم السلام)،شرايط اجتماعي و فرهنگي آن دوران، در زمان هيچ يک از امامان ديگر وجود نداشته است، چرا كه از بعد سياسي، دوره ضعف و تزلزل حکومت بني اميه و فزوني قدرت بني عباس بود و اين دو گروه، در حال کشمکش و مبارزه با يکديگر بودند. از آنجا که بني اميه در اين مدت گرفتار مشکلات سياسي فراوان بودند، فرصت ايجاد فشار و اختناق به امام و شيعيان را نداشتند.عباسيان نيز چون پيش از دست يابي به قدرت، در پوشش طرفداري از خاندان پيامبر و گرفتن انتقام خون آنان عمل مي کردند، فشاري از سوي آنان مطرح نبود. ازاين رو، دوران آرامش و آزادي نسبي امام صادق (ع) و شيعيان و فرصت بسيار خوبي براي فعاليت علمي و فرهنگي آنان به دست آمد و امام توانست علوم اسلامي و قرآني را در ميان شيعيان بگستراند.

اين مسئول فرهنگي درباره انتساب شيعيان به فقه جعفري تصريح كرد: در آن زمان هر گروهي خود را به يكي از فرقه ها منتسب مي كرد ، لذا شيعيان ، نام مذهب خود را جعفري و امام صادق را رئيس مذهب معرفي كردند. البته اين بدان معنا نيست که اين مذهب را آن حضرت ابداع فرموده اند، بلکه مذهب همان مذهب رسول خدا (ص) است و تمام امامان دوازده گانه، پيرو و مروج اسلام حقيقي بوده اند.

وي ، با اشاره به فضيلت هاي بي شمار و مقام رفيع علمي امام ، يكي از اقدامات حضرت در آن دوره را تربيت شاگرداني عنوان كرد كه هر يك از شخصيت هاي ممتاز و دانشمند جهان اسلام شدند و اين امر مختص تشيع نبود ،‌ بلكه از اهل سنت بيش از 160 دانشمند از محضر امام كسب فيض مي كردند . مالک بن انس، شافعي، ابن سعد، ابن ماجه، ابن داوود، بلاذري، زَمخشَري، ابن عساکر، شمس الدين ذهبي و جلال الدين سيوطي، در کتاب هاي خود از آن حضرت به نيکي و عظمت ياد کرده و کلمات و احاديث ايشان را نقل نموده اند.

نيك نژاد ،‌ در همين رابطه افزود: امام (ع) ، شاگردان را به گونه اي تربيت كرد كه هر يك ،‌در علم و زمينه خاصي تبحر يافته و به عنوان مثال هشام بن حكم در بحث امامت ، حمران بن اعين در علوم قرآني، هشام بن سالم در توحيد ، مومن طاق در عقايد ، زراره بن اعين در فقه ،‌با اجازه آن حضرت در بحث ها و مناظره ها شركت مي كردند.

وي گفت: جابربن حيان ، دانشمند جهان اسلام در علم شيمي را از جمله شاگردان امام صادق (ع) بود.

حجت الاسلام نيك نژاد ، در پايان سخنان خود كه روز سه شنبه 21 شهريور ماه جاري ، همزمان با سالروز شهادت صادق آل محمد (ع) ايراد كرد،‌ از درگاه خداوند متعال توفيق تأسي از سيره اخلاقي امام صادق ، مهمان نوازي، بخشش، صدقات پنهاني، بردباري و نرمخويي ، زهد و تقواي الهي را در همه عرصه هاي زندگي فردي و اجتماعي مسئلت كرد تا همه بتوانند شيعه واقعي ائمه معصومين باشند.

پنجشنبه 23 شهريور 1391 - 11:22
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری