پنجشنبه 31 خرداد 1397 - 14:32
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

با حضور دکتر سيدمهدي خاموشي

آيين رونمايي از كتاب "تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل"برگزار شد

كتاب "تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل" چهارشنبه 15 شهريور در حوزه هنري و با حضور رييس سازمان تبليغات اسلامي و جمعي از مسئولان فرهنگي و اجرايي و نماينده ولي فقيه در اردبيل و نمايندگان استان اردبيل در مجلس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي:در اين مراسم حجت‌الاسلام سيد حسن عاملي، نماينده ولي فقيه و امام جمعه استان اردبيل با تاکيد بر اين که اردبيل آينده درخشاني دارد، گفت: نظير استان اردبيل را در هيچ جاي کشورمان نداريم مگر عنايتي که خداوند به خاک رضوي بخشيده است و استان اردبيل مناسب با کرامت و تاريخ خود بايد مديريت داشته باشد.

او با بيان اين که بايد تاريخ کشورمان را خودمان بنويسيم، گفت: مصادرات تاريخي پديده بسيارشومي است که خودش را نشان داده است و احتياج به تفکر داريم که اين قافله عظيم تاريخي کجا حرکت مي‌کند.

وي افزود: جاي کتابي همچون تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل بسيار خالي بود و اسنادي که نويسنده در اين کتاب جمع کرده است بسيار با ارزش است و زماني احساس نياز به اين اسناد مي‌شود.

عاملي با اشاره به اين که کتاب تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل همچنان کامل نيست، گفت: بسياري از بزرگان هستند که از آنها مصاحبه گرفته نشده است و نويسنده و توليد کنندگان کتاب بايد نقدها را به جان بخرند و از طرفي هم از کساني که انتقاد دارند مي‌خواهم کتاب را شهيد نکنند چرا که اثري بسيار ارزشمند و ماندگار براي استان اردبيل است.

در ادامه اين مراسم، ناطق، رييس حوزه هنري استان اردبيل نيز با بيان اين که بعضي روزها مي‌آيند اما از خاطرات پاک نمي‌شوند و ماندگارند، گفت: در اين کتاب نقطه عطفي وجود دارد و آن 23 بهمن 57 است که در استان اردبيل 23 نفر از هموطنان اردبيلي در درگيري با شهرباني به شهادت مي‌رسند.

وي ادامه داد: ضرورت پرداختن به نقش شهرستان‌ها در انقلاب اسلامي از سوي حوزه هنري بسيار خوب درک شده است و کتاب تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل نيز مي‌تواند منبع مناسبي براي دانشجويان و محققين باشد.

ناطق توليدات فرهنگي دفاع مقدس و انقلاب اسلامي را در حوزه هنري اردبيل داراي جايگاهي ثابت دانست و افزود: مخاطبان و مردم اردبيل نيز با حمايت‌هايشان حوزه هنري اين استان را در ثبت آن چه در اردبيل اتفاق افتاده است همراهي مي کنند چرا که نبايد به چند کتاب اکتفا کنيم و مطمئن باشيم کتاب هاي بيشتر و بهتري در زمينه تاريخ انقلاب و دفاع مقدس اردبيل در راه خواهد بود.

علي درازي نويسنده کتاب «تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل» نيز در اين مراسم با بيان اين که تاريخ نگاري چه در ايران قبل از اسلام و چه ايران بعد از اسلام مانند ساير علوم رشد و بالندگي نداشته است، گفت: بر همين اساس بسياري از مستندات ما حتي در تاريخ معاصر هم به منابع و کتاب‌هاي مورخان غربي پيوست خورده است.

وي ادامه داد: طبق آماري که بخش تاريخ دانشگاه هاروارد ارائه مي کند در بخش تاريخ شفاهي رژيم پهلوي حدود شصت هزار ساعت با عوامل مختلف اين رژيم اعم از درباريان، وزراء، نمايندگان مجلس، نظاميان و ساير سطوح مصاحبه انجام گرفته است و اين درحالي است که موسسه ايرانيکا و يا دانشگاه هاي لندن ، پاريس و آمستردام هم کارهاي ديگري از اين دست انجام داده اند.

اين نويسنده و تاريخ پژوه با بيان اين که آمار ارائه شده تلنگري است براي موسسات فرهنگي ما تا بدانند که در مجامع علمي و دانشگاهي غرب، زير نظر سسيستم هاي امنيتي آنها چگونه براي ما تاريخ مي نويسند، عنوان کرد: مسوولان بدانند اگر خودمان تاريخمان را ننويسيم، برايمان تاريخ مي نويسند.

وي ضمن تشکر از حوزه هنري و دفتر مطالعات و پايداري امور استان‌هاي حوزه هنري براي تلاش‌ها و کمک‌هايي که در طول توليد کتاب داشته‌اند، گفت: هم اکنون آثاري ديگري همچون نقش شاعران و مرثيه سرايان آذربايجان در مبارزات انقلاب اسلامي و دفاع مقدس، خاطرات آيت الله العظمي موسوي اردبيلي و تاريخ فرقه دموکرات آذربايجان رادر دست توليد دارم.

در پايان اين مراسم کتاب «تاريخ انقلاب اسلامي در اردبيل» با حضور افرادي همچون حجت‌الاسلام  سيد حسن عاملي نماينده ولي فقيه و امام جمعه اردبيل، نمايندگان مردم استان اردبيل در مجلس، حجت الاسلام ابوذر بيداري، و علي درازي نويسنده کتاب و اهداي لوحي يادبودي از سوي محسن مومني شريف رييس حوزه هنري به نويسنده کتاب، رونمايي شد.

شنبه 18 شهريور 1391 - 9:56
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری