چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 19:36
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

در تبيان منتشر شد

توصيه‌هاي رهبر معظم انقلاب در ماه رمضان

تارنماي فرهنگي اطلاع رساني تبيان وابسته به سازمان تبليغات اسلامي همزمان با بهار قرآن كريم، در مجموعه مقالاتي به بازخواني «توصيه هاي رهبري در ماه رمضان » پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بخش حوزه علميه موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مجموعه مقالاتي به بازخواني نظريات و توصيه هاي مقام معظم رهبري(مدظله العالي) در ماه مبارك رمضان پرداخت.

عبدالله فربود در گردآوري اين مقاله «عروج و اعتلاي روح، محروم واقعي،نوافل را بخوانيد، راه، نزديک است،کساني که همهمه جهنم را نمي‌شنوند،انس با قرآن» را مد نظر قرار داده و توصيه هاي رهبري را اينچنين بازگو مي كند:«اين ماه [رمضان]، ماه ضيافت الهي است. پذيرايي خداوند از بندگان خود در اين ماه – که يک پذيرايي معنوي است – عبارت است از گشودن درهاي رحمت و مغفرت و مضاعف کردن اجر و ثواب اعمال خيري که بندگان در اين ماه انجام مي‌دهند.

روزه ماه رمضان هم يکي از مواد همين ضيافت عظيم الهي است، که مايه تصفيه روح انسان و ايجاد زمينه طهارت قلبي روزه‌دار است.اين ماه [رمضان]، همچنين بهار قرآن است. انس با قرآن، معرفت اسلامي را در ذهن ما قوي‌تر و عميق‌تر مي‌کند. بدبختي جوامع اسلامي، به خاطر دوري از قرآن و حقايق و معارف آن است.

آن کساني از مسلمانان که معاني قرآن را نمي‌فهمند و با آن انس ندارند، وضعشان معلوم است. حتي کساني هم که زبان قرآن، زبان آنهاست و آن را مي‌فهمند، به خاطر عدم تدبر در آيات قرآن، با حقايق قرآني آشنا نمي‌شوند و انس نمي‌گيرند. مي‌بينيد که آيه «لن يجعل الله للکافرين علي المۆمنين سبيلا» (سوره نساء، 141)

– يعني خداوند مۆمنين را زير دست و زبون کفار قرار نداده است – در کشورهاي عربي و به وسيله مردم عرب زبان در دنيا خوانده مي‌شود، اما به آن عمل نمي‌گردد.

در آيات قرآن، توجه و تنبه و تدبر [نمي‌کنند]؛ لذا کشورهاي اسلامي عقب مانده‌اند.امام سجاد (سلام الله عليه) در دعاي ابوحمزه – که دعاي خيلي با حال و خوبي است - ترس از قيامت را تشريح مي‌کنند: «ابکي لخروجي عن قبري عرياناً ذليلاً حاملاً. ثقلي علي ظهري»؛ امروز مي‌گريم براي وقتي که عريان و ذليل و بار سنگين عمل بر دوشم از قبر بيرون مي‌آيم. «انظر مرّةً عن يميني و اخري عن شمالي اذ الخلائق في شأن غير شأني لکل امرء منهم يومئذ شأن يغنيه وجوه يومئذ مسفرة ضاحکة مستبشرة»؛

يک عده چهره‌هاشان خندان است و خشنود و خوشحال و سربلندند. اينها چه کساني هستند؟ کساني هستند که در دنيا از پل صراطي که حقيقت و باطنش در آنجاست و مثال آن در اينجاست، توانسته‌اند رد شوند.

اين پل صراط، پل عبوديت، پل تقوا و پل پرهيزگاري است؛ «و ان اعبدوني هذا صراط مستقيم»؛ صراط اين دنيا، همان صراط روي جهنم است. «انک علي صراط مستقيم» ي که به پيغمبر مي‌فرمايد، يا «ان اعبدوني هذا صراط مستقيم»، همان صراط روي جهنم است. اگر اينجا ما توانستيم از اين صراط، درست، با دقت و بدون لغزش عبور کنيم، گذر از آن صراط آسان‌ترين کار است؛ مثل مۆمنين که مانند برق عبور مي‌کنند.»

گفتني است پيش از اين نيز ويژه نامه تبليغي «مـنـبــر» در همين بخش منتشر شده و توصيه هاي بزرگان حوزه را بازگو كرد.

متن كامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

شنبه 7 مرداد 1391 - 10:21
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری