يكشنبه 17 فروردين 1399 - 21:18
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

فيلم‌هاي سينمايي پرمخاطب غربي رصد و جريان‌شناسي مي شود

مديرکل دفتر مطالعات و رصد فرهنگي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان تبليغات اسلامي از رصد و جريان‌شناسي فيلم‌هاي سينمايي پرمخاطب آمريكايي و غربي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، داود ميرزايي مقدم با اعلام اين خبر گفت:فيلم و سينما به عنوان يكي از مهمترين وسايل ارتباط جمعي مؤثر در زندگي روزمره افراد، داد و ستدهاي اجتماعي، ساختار زندگي انسان‌ها، چگونگي برقراري ارتباطات درون گروهي و برون گروهي و حتي انديشه هر فرد براي چگونه زيستن است. به طوري كه مي‌توان ادعا كرد انديشه‌ها، تفكرات، عقايد، نگرش‌ها و در يك روند كلي، فلسفه زندگي انسان‌ها با فيلم شكل مي‌گيرد، تغيير مي‌كند، اصلاح يا تخريب مي‌شود.

وي ادامه داد: به عنوان مثال زوجي که در حال جدايي هستند، با ديدن فيلمي كه در آن يكي از طرفين با گذشت و ايثار تداوم‌دهنده زندگي مشترك مي‌شود، يا نمايش عواقب و عوارض طلاق، دوباره به هم پيوند مي‌خورند و اين چيزي جز تأثير اعجاب‌انگيز فيلم روي افراد نيست. با كمي دقت در زندگي روزانه افراد ، مي‌توان به نقش فيلم در سليقه‌سازي و پرورش افكار عمومي پي‌ برد و دريافت كه از اين راه انديشه‌ها و سليقه‌هاي نو در افراد شكل گرفته و ايجاد مي‌شود و حتي در كردار و سلوك آنان نيز نمايان مي‌شود.

ميرزايي مقدم با اشاره به وظيفه خطير هنرمندان و فيلم سازان در سازندگي يا سقوط فرهنگي ملل، تصريح كرد: فيلمساز با استفاده از فنون سينمايي و به كارگيري موضوعات خاص، مي‌تواند جامعه را به مراتب عالي انساني رهنمون كند و يا تا حضيض ضلالت و خصايص حيواني نزول دهد.

مديرکل دفتر مطالعات و رصد فرهنگي معاونت پژوهشي و آموزشي سازمان اضافه كرد: با درک اهميت اين عرصه تأثير گذار در سال 1390 انجام چند بررسي مطالعاتي در خصوص موضوعات مرتبط با رصد محصولات و کالاهاي فرهنگي با حمايت رياست سازمان تبليغات اسلامي و معاون پژوهشي و آموزشي اين سازمان در دستور کار دفتر مطالعات و رصد فرهنگي قرار گرفت. در اين خصوص «رصد تهاجمات استراتژيک دشمن در عرصه جنگ نرم عليه نظام جمهوري اسلامي ايران» در اولويت کار دفتر رصد قرار گرفت و بلافاصله مطالعات مربوطه در چند حوزه تخصصي آغاز شد.

وي در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد:يکي از مهم‌ترين حوزه‌ها «فيلم‌هاي سينمايي» است و در اين راستا «رصد و روندپژوهي نمونه‌اي فيلم‌هاي سينمايي پرمخاطب خارجي از سال 2006 تا 2011 ميلادي» با بررسي کارشناسي بيش از 300 فيلم سينمايي به انجام رسيد.

ميرزايي مقدم همچنين تاكيد كرد: دشمن در جبهه جنگ نرم عليه تفکر انقلاب اسلامي از هيچ تلاشي فروگذار نکرده است و مقصد نهايي آنان از جنگ نرم، تسلط بر افکار و احساسات مردم است و دشمن براي نيل به اين مطلوب از راه‌ها و عرصه‌هاي مختلفي استفاده مي‌کند تا بتواند با عرضه توليدات فرهنگي خود، انسانها را به تسلط خويش در آورد. يکي از از اين راهها و بلکه شاهراه‌ها ، عرصه فيلم هاي سينمايي است.

وي اظهار داشت: صنعت فيلم‌سازي غرب به ويژه آمريکا بستر مناسبي براي ترويج انديشه‌ها و تفکرات غربي ـ صهيونيستي شده است و توجه بسياري از مردم جوامع و خصوصا جوانان به فيلم‌هاي سينمايي هاليوودي معطوف شده است و البته جامعه ما نيز تحت تأثير قرار گرفته است. مي‌توان گفت فيلم هاي سينمايي غربي تقريبا بدون هيچ محدوديت و مشکلي در دسترس مردم جامعه ما قرار دارد و افراد با کمترين هزينه به اين فيلم‌ها دسترسي پيدا مي‌کنند.

ميرزايي مقدم عنوان كرد:بر اين اساس بيش از 300 فيلم پرمخاطب توليدي غرب را که در جامعه جهاني و در جامعه ايراني مورد توجه واقع شده اند مورد بررسي کارشناسي قرار گرفت. نحوه بررسي نقد محتوا و يا نقد فرم و ساختار نبوده بلکه تحليل راهبردي فيلم‌ها انجام شده است. همچنين جريان شناسي و تحليل انديشه‌ها و راهبردهاي موجود در هاليوود نيز صورت گرفته است.

وي نکات مهمي که در اين بررسي کارشناسي بر آن تاکيد شده است را چنين برشمرد:

1 - تحليل راهبردي بيش از 300 فيلم توليدي غرب از سال 2006 تا 2011

2- شناسايي و يافتن بيش از هزار نکته و راهبرد بکار گرفته شده در فيلم‌ها

3- شناسايي و دسته بندي نکات راهبردي و نموداربندي آماري

4- تحليل داده‌هاي آماري و نمودار بندي گزاره‌هاي پر تکرار در فيلم‌ها

5- بررسي اقبال مخاطبان به فيلم‌ها و سليقه‌شناسي مخاطبان داخلي و خارجي

6- شناسايي اولويت‌هاي فرهنگي و اعتقادي غرب براي جامعه غربي و جامعه جهاني

7- بررسي و تحليل آماري نسبت به مسير و نحوه حرکت فيلمسازان غربي و نوع انديشه‌هاي فيلمسازان

8- نوع سرمايه گذاري و ميزان سرمايه‌گذاري کمپاني‌هاي صهيونيستي بر روي موضوعات و فيلم‌هاي مختلف

9- بررسي موج‌هاي نو ظهور فرهنگي ـ اجتماعي و ميزان تطابق و تأثير پذيري آن از فيلم‌ها

10- شناسايي و تحليل دغدغه‌هاي انديشمندان و گروه‌هاي فکر کمپاني‌هاي هاليوودي

11- آينده شناسي و آينده پژوهي مشکلات و معضلات فرهنگي بر اساس تحليل راهبردي ـ فرهنگي فيلم‌ها

12- شناسايي نوع راهبردهاي غرب در توليد و باور پذيري و هنجارسازي ارزش‌هاي سکولار خود در ديگر جوامع

13- شناسايي و تحليل سير فيلمسازي در هاليوود

14- امکان انتخاب بهترين راهبرد براي مقابله با راهبردهاي غرب

داود ميرزايي مقدم افزود:هدف و مقصد نهايي از انجام چنين مطالعاتي در سازمان تبليغات اسلامي، افزايش دانش و تعميق بينش مخاطبان است تا به راحتي اجازه ندهند هر فيلم سينمايي و کالاي فرهنگي که از خارج کشور وارد مي‌شود توسط اعضاي خانواده مورد استفاده قرار گيرد. به اين اعتبار با افزايش بصيرت و عمق‌نگري افراد مي‌توانيم در انديشه آحاد جامعه سد محکمي در مقابل حملات بي‌امان و روزآمد دشمنان بسازيم.

چهارشنبه 10 خرداد 1391 - 16:41
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری