جمعه 20 تير 1399 - 8:45
پربازديدترين اخبار از استان
هرمزگان
  • هيچ خبري موجود نيست

با حضور سرپرست حوزه هنري هرمزگان

همايش هنر متعهد در بندرعباس برگزار شد

همايش هنر متعهد به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادي خرمشهر و با حضور سرپرست حوزه هنري وابسته به اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان به منظور نقد و بررسي کتاب «نورالدين پسر ايران» در بندرعباس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي هرمزگان، در ابتداي اين مراسم، مديرعامل سازمان فرهنگي ورزشي شهرداري بندعباس با تسليت به مناسبت شهادت حضرت امام هادي (ع) گفت: برگزاري همايش هنر متعهد در هرمزگان مي‌تواند فتح بابي براي توجه بيش‌تر به حوزه فرهنگ و هنر بويژه ادبيات پايداري باشد.

معظمي گودرزي با بيان اين‌که هشت سال جنگ تحميلي و اتفاقات پيرامون آن جاي کار بسياري در حوزه فرهنگ و هنر دارد، تصريح کرد: بايد بيش از پيش به مقوله جنگ توجه کرد تا رشادت‌ها و شجاعت‌هاي رزمندگان اسلام براي آيندگان تشريح شود. در ادامه اين مراسم، نويسنده کتاب نورالدين پسر ايران با خوشحالي از حضور در جلسه نقد و بررسي اين کتاب، اظهار کرد: از اين‌که بابت يک نقطه مشترک ارزشمند كه اداي دين به زنده نگاه داشتن خاطرات دفاع مقدس است، گرد هم جمع شده‌ايم، بسيار مسرورم.

معصومه سپهري با بيان اين‌که دفاع مقدس گنجينه بزرگي بروده و اين ذخاير ارزشمند از توانايي‌ها، ايمان، باور و تمامي ارزش‌هايي است که بايد به دست آيندگان برسانيم، اضافه کرد: کتاب نورالدين پسر ايران خاطرات حضور سيدنورالدين عافي يکي از رزمندگان باسابقه لشکر عاشوراست که به دليل شرايط خاص و جراحتي که در معدود رزمندگان وجود دارد، نوشته شده است.

وي ادامه داد: اين کتاب خاصل پياده کردن يک گفت‌وگوي چهل‌ساعته از گفت‌وگو با اين رزمنده عالي‌قدر در سال 73 است که بنده يکي از کساني بودم که در حوزه ادبيات پايداري شهرستان تبريز وظيفه پياده کردن اين گفت‌وگو را داشتم.

اين نويسنده حوزه ادبيات پايداري با اشاره به اين‌که آشنايي با نورالدين عافي باعث شد تا خاطرات اين رزمنده تأثيري شگرف بر وي بگذارد، اضافه کرد: تا سال 83 بنا به دلايلي افراد مختلف نتوانستند چاپ اين کتاب را به پايان برسانند که پس از پيشنهاد به بنده، با کمال ميل آن را قبول کردم و پروژه روي زمين‌مانده و خاک‌خورده را احيا کردم و پس از 10 سال نااميدي، سرانجام خاطرات اين رزمنده لشکر عاشورا را در قالب کتابي به چاپ رسانديم.

سپهري با بيان اين‌که اداعايي در کامل بودن و بي‌نقص بودن اين کتاب ندارد، عنوان کرد: برتري اين کتاب به ساير کتاب‌هاي اين حوزه در نوع نگاه به خاطرات و بازآوري خاطرات روزهاي زندگي جنگ است؛ زيرا در ساير کتاب‌ها بيش‌تر به حوادث اشاره شده تا زندگي در دوران جنگ و در اين کتاب سعي در نشان دادن شجاعت و ترس، کاستي و کاملي و اميد و نااميدي در کنار هم بوده است.

نويسنده کتاب نورالدين پسر ايران خاطرنشان کرد: اين کتاب پس از کتاب "لشکر خوبان"، دومين اثرم در حوزه ادبيات پايداري است که مرا براي ادامه دادن حرکتم در اين حوزه تقويت کرد.

سپهري با بيان اين‌که همواره آرزو داشته است که آثارش بويژه نورالدين پسر ايران در بوته نقد گذاشته شود و در مورد اين کتاب اظهار نظرهايي نقادانه شود، اما هيچ‌گاه اين موضوع محقق نشده بود، اضافه کرد: اين‌که براي نخستين بار از چاپ اين کتاب در سال 87، جلسه نقد و بررسي کتاب "نورالدين پسر ايران" در شهر بندرعباس برگزار مي‌شود، بسيار خوشحالم و آرزويي که همواره در حسرتش بودم، در اين مراسم محقق شده ديدم.

وي با اشاره به اين‌که پس از انتشار کتاب«دا»، موج جديدي در حوزه ادبيات پايداري به وجود آمد، افزود: نويسندگان بايد از فضاي تبليغي خارج شده و قدر زحمات رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را دانسته و سعي در معرفي اين چهره‌هاي راه پاسداري از ارزش‌هاي نظام جمهوري اسلامي داشته باشند.

نويسنده کتاب «نورالدين پسر ايران» با اشاره به استقبال علاقه‌مندان از اين کتاب، گفت: تا زماني که يک گل از خود بوي خوشي نداشته باشد، تبليغات وسيع هم نمي‌تواند به ماندگاري و ترويج آن در جامعه کمک كند که اين قضيه در مورد کتاب «نورالدين پسر ايران» صدق مي‌کند.

سپهري با قدرداني از مقام معظم رهبري در نوشتن تقريظي بر اين کتاب، اضافه کرد: به قول اکثر اطرافيانم، مقام عظماي ولايت با اين حرکت خود کار تمامي مسؤولان فرهنگي را يک‌تنه انجام داده و با مهر تأييد گذاشتن بر اين کتاب، سبب شکوفايي آن شدند.

وي در پايان گفت: اين کتاب در نهايت اخلاص و صداقت نوشته شده است و برآيند زحمات گروهي از افراد است که بدون هيچ چشم‌داشتي به فعاليت پرداخته‌اند که براي بازگو کردن بسياري از خاطرات ديگر رزمندگان نيازمند يک نگاه و توجه جدي است. در ادامه اين مراسم که به پرسش و پاسخ حاضران در جلسه، منتقدان دعوت‌شده و نويسنده کتاب «نورالدين پسر ايران» اختصاص داشت، علي رضايي منتقد حوزه فرهنگ و هنر نيز با بيان اين‌که اين سخن نويسنده کتاب «نورالدين پسر ايران» که تاکنون جلسه نقد و بررسي براي اين کتاب برگزار نشده، نشان‌دهنده نقطه ضعفي در حوزه فرهنگ و هنر است و از اين موضوع تأسف خوردم، اظهار کرد: در نقد نبايد تنها به سمت بيان کاستي‌ها رفت؛ بلکه بايد به آثار گرانقدر ارج نهاد. او با اشاره به اين‌که در شرايط کنوني محتاج بررسي آثار مختلف هستيم، اضافه کرد: مشکل نويسندگان ما پرداختن به موضوعات به شکل احساسي فارغ از واقعيت‌هاست و همين موضوع باعث شده که به طور مثال در دنياي سينما، نتوانيم به مقوله جنگ به خوبي بپردازيم و عظمت رشادت‌هاي رزمندگان‌مان را در طول هشت سال دفاع مقدس به درستي نشان دهيم.

رضايي با بيان اين‌که سينما باعث شده که نگاه مخاطبان به جنگ کليشه‌يي شود، اضافه کرد: انتشار کتاب «نورالدين پسر ايران» باعث شد که از نگاه سهل‌انگارانه به هشت سال دفاع مقدس پرهيز شود و به شجاعت و فداکاري رزمندگان بيش‌تر پرداخته شود و اين بزرگي در حرکت‌شان را ارج نهيم.

سرپرست حوزه هنري هرمزگان در ادامه بيان كرد: خوبي اين کتاب اين است که واقعي است و از مقام قدسي به رزمنده نزديک نشده؛ بلکه به صورت عادي خاطرات، تلخي‌ها و زشتي‌ها و بسياري از ناگفته‌ها را با خودش دارد.

رضايي با اشاره به اين‌که در اين کتاب بسياري از ناگفته‌ها به همان زبان ساده راوي بيان شده است، گفت: سپاسگزار راوي و نويسنده کتاب هستم.

وي در پايان گفت: خود راوي هم مي‌گويد جنگ با اين همه عظمت بسيار آبکي نشان داده مي‌شود؛ لذا به قدري در سينما جنگ را لوس و دشمن را احمق نشان مي‌دهند که ما نمي‌دانيم اين شهدا را از کجا آورده‌ايم.

همچنين محمدمهدي فراهاني ـ منتقد حوزه اجتماعي و فرهنگ و هنر ـ گفت: «نورالدين پسر ايران» صرفاً يک کتاب خاطره نيست و کتاب‌هايي از اين دست در آينده اسناد تاريخي و هويتي ملت ما خواهند بود.

وي ادامه داد: جنگ صحنه‌اي است که ناگفته‌ها و ناشناخته‌هاي شخصيتي يک ملت را تبيين مي‌کند و در صحنه جنگ جوهره ذاتي ملل اعم از ضعف و قوت پديدار مي‌شود و تاريخ هشت‌ساله دفاع مقدس قوت، عزت و ايمان مردم ايران را به جهانيان معرفي کرد.

فراهاني در بخش ديگري از سخنان خود بيان کرد: فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ شهدا هدايتگر است و نبايد تصور کرد که اين فرهنگ مربوط به گذشته است؛ بلکه اين فرهنگ متعالي در آينده نيز جلوه‌گر خواهد شد.

وي عنوان کرد: در اين کتاب نويسنده در واقع نمي‌خواهد به خواننده بگويد من در اين روايت دست بردم و اعتماد خواننده را خدشه‌دار نمي‌کند. نويسنده به زبان راوي نزديک مي‌شود و اين اعتماد خواننده را جلب مي‌کند.

اين منتقد گفت: اما يک نقض هم مي‌توان وارد کرد، آن هم در انتخاب واژگان است؛ مثلا نويسنده از واژه‌هاي بسيار معمولي و متداول در بين مردم استفاده مي‌کند؛ در حالي كه استخدام واژگان و پالايش زبان است که مي‌تواند ماندگاري را تضمين کند.

فراهاني در اين رابطه اضافه کرد: يکي از خواسته‌هايي که در ذهن خواننده نقش مي‌بندد، اين است که مبادا کتاب در يک تاريخ به کار رود يا تاريخ مصرف داشته باشد؛ بنابراين اين هم مي‌تواند سکوي نوشته‌هاي بعدي باشد و هم به عنوان سند ماندگار بماند.

وي در پايان گفت: در اين کتاب با يک جرافياي عظيم روبه‌رو هستيم، اين کتاب در واقع آيينه‌اي از صورت جنگ است که مي‌توان جنگ و جايگاه رزمنده را از اين دريچه به خوبي حس کرد.

در پايان اين مراسم از سوي سازمان فرهنگي ورزشي شهرداي بندرعباس از باثين، اسپيد، بهرنگ‌فر، پشت مشهدي و رضايي و همچنين انصاري فرد، پورولي، رحيمي، انصاري و نصيري به دليل تلاش‌هاي‌شان در حوزه تأليف ادبيات پايداري تجليل شد.

گفتني است همايش فوق توسط سازمان فرهنگي ـ ورزشي شهرداري بندرعباس و با همکاري بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس با همکاري اداره کل حفظ آثار استان هرمزگان در بندرعباس برگزار شد.

دوشنبه 8 خرداد 1391 - 9:57
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری