شنبه 24 آذر 1397 - 18:30
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

ديروز با حضور حجت الاسلام و المسلمين سيدمهدي خاموشي برگزار شد

نخستين گردهمايي مجمع فعالان اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال انقلاب اسلامي

نخستين گردهمايي مجمع فعالان اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال انقلاب اسلامي، عصر ديروز سه‌شنبه 26 ارديبهشت با حضور حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي رئيس سازمان تبليغات اسلامي در تالار انديشه حوزه هنري برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: خاموشي در اين مراسم گفت: اگر بخواهيم حرکت نظام غيراسلامي در قبال نظام اسلامي را بررسي کنيم، غلبه اين حرکت‌ها، با حرکت نرم است. وقتي در جمع دانش‌آموزان خودم بودم و آمريکا عراق را تسخير کرد، گفته شد که آمريکا اول عراق را با رسانه گرفت بعد با تانک و نيروي نظامي. اين سخن، تحليل بي‌جايي هم نبود. اين سخن امروز پيرامون سبک زندگي مطرح است.

وي افزود: در بيرون از مرزهاي فکري ما هرچه هست، مي‌خواهد نظام فکري‌اش را تحميل کند. امروز هيچ سايتي را نمي‌بينيد مگر اين که انگيزه خاص خودش را داشته باشد. از اين جهت با يک پرديس بسيار مرکب روبرو هستيم. در مقابل اين جغرافياي وسيع، کار وسيعي هم بايد انجام بشود. جبهه مهاجم طوري کار مي‌کند که قلب‌ و ذهن مخاطب را تسخير ‌کند. امروز حتي درون منزل‌هاي ما هم امکان هرچيزي مي‌رود، چون ضريب نفوذ فضاي مجازي که بر زندگي همه‌مان سايه انداخته، بسيار سنگين است.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي ادامه داد: در قبال اين موضوع، ما بايد براي حفظ فرهنگ خودمان کار کنيم. کار کردن در اين راه همت ملي مي‌طلبد. يک سازمان و دو سازمان نمي‌تواند در اين زمينه تاثيرگذار باشد. مي‌خواهم اشاره به آيات جهاد در قرآن کنم و بگويم که مرتب نگاه نکنيد که دولت چه مي‌کند يا نظام چه مي‌کند. مهم اين است که هر فرد در اين زمينه، اقدام کند. اقدامات هر فرد هم بايد به طور هدفمند ظهور و بروز داشته باشد. در برخي از کشورها، براي عده کمي هم که دور يکديگر جمع مي‌شوند، حوزه تاثير بالايي تعريف مي‌شود. يکي از مسلمانان اهل سنت را در يکي از کشورهاي اسلامي ديدم که چندين بار به دليل تبليغ افکار امام خميني (ره) به زندان افتاده بود. وقتي از او پرسيدم ديگر چرا رساله‌هاي امام خميني(ره) را چاپ مي‌کني؟، گفت: من هرچه ايشان منتشر شده باشد، چاپ مي‌کنم. مي‌خواهم بگويم هرکداممان در اين عرصه به اندازه توانمان پيش قدم بشويم.

خاموشي در بخشي از سخنانش گفت: وقتي رهبر انقلاب به اهميت اطلاعات، رسانه و فضاي مجازي اشاره مي‌کنند و مي‌گويند که خودم مي‌خواهم اين موضوع را مديريت کنم، اهميت مساله براي ما آشکار مي‌شود. بعد ايشان دستور تشکيل شوراي عالي فضاي مجازي را به دولت مي‌دهند و مي‌گويند برايش بودجه در نظر بگيريد. اين از همت و عزم ملي که قبل از سال 91 توسط رهبري ابلاغ مي‌شود و مي‌تواند براي ما پيام‌هاي زيادي داشته باشد. موضوع زيرساخت‌ها بايد حل شود، بايد سوبسيدها داده شود، محوري بودن افراد بايد تعريف شود و افراد حقيقي و حقوقي در اين زمينه مشخص شوند.

وي ادامه داد: زماني توليد 10 بازي رايانه‌اي در سال، در ايران آرزو بود. امروز با گزارش‌هايي که از ميان مردم مي‌آيد، سالانه صدها بازي رايانه‌اي در کشورمان توليد مي‌شود. نکته مهم اين است که شورا بايد به نکات گفته شده اهتمام داشته باشد. وضعيت نسبي ما و فرهنگ برگرفته از نظام اسلامي و انقلاب ماست. دنيا هم حرف خودش را مي‌زند. ما هم بايد بتوانيم حرف حق خودمان را خوب بزنيم. قطعا اين‌گونه حرفمان خريدار خواهد داشت. در يک ملاقات با معاون مدودف رئيس جمهور روسيه، اين مطلب به من گفته شد که روش دين اسلام توسط شما از طرف ما پذيرفته است. وقتي دليل اين امر را از او پرسيدم، گفت: چون تبليغات‌تان با اتکا به عقلانيت انجام مي‌شود.

رئيس سازمان تبليغات اسلامي افزود: بعضي اوقات تکنيکال بودن، عقلانيت را کمي کنار مي‌زند که بايد به اين موضوع توجه داشته باشيم. کمک‌هاي دولت نه به صورت مستقيم بلکه با سرويس‌دهي و تسهيل‌ها و ارائه امکانات مورد نياز با برگردان زمان‌بندي شده بايد در دستور کار قرار بگيرد. همچنين تدوين نقشه راه حوزه مجازي، اشتغال نيروهاي دانش‌محور، شناخت بازار و رقيب و تعيين بازار خودمان از ديگر نکات مهمي است که در اين راه بايد مد نظر قرار بگيرند. توجه کنيم که نبايد فقط به بازار خودمان فکر کنيم و بايد افق‌هاي وسيع‌تري را مد نظر داشته باشيم.

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391 - 9:28
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری