يكشنبه 25 آذر 1397 - 13:48
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان رضوي
  • هيچ خبري موجود نيست

****سخنراني رهبر انقلاب در اجتماع عظيم زائران و مجاوران حضرت علي بن موسي الرضا (ع)

رهبر معظم انقلاب اسلامي در اولين روز از بهار پرطراوت و زيباي 1391، عصر امروز(سه شنبه) در اجتماع عظيم زائران و مجاوران حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا (ع) ضمن تبيين موفقيتهاي گوناگون ملت ايران در سال نود در مقابل رجزخواني هاي سياسي، اقتصادي، نظامي و امنيتي دشمن، حراست غيرتمندانه از منابع نفتي ايران را علت خصومت زورگويان جهاني با نظام اسلامي خواندند و تأكيد كردند: جمهوري اسلامي مانند شير از حقوق ملت ايران دفاع مي كند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان رضوي ، رهبر انقلاب اسلامي در اولين بخش از سخنانشان در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوي، با تبريك مجدد عيد نوروز به همه ايرانيان، به ترسيم تصويري عيني و دقيق از نقاط قوت عملكرد ملت ايران و طرحها و تلاشهاي بدخواهان اين ملت در سال 90 پرداختند تا موقعيت ايرانيان و دشمنانشان در اين رويارويي راهبردي مشخص تر شود.

ايشان، هدف اصلي رجزخوانيها، لشكركشي هاي «تبليغاتي – سياسي – اقتصادي» و تهديدات نظامي – امنيتي امريكا و ديگر بيگانگان بدخواه را، مرعوب كردن، نااميد ساختن و متوقف كردن ملت ايران دانستند و افزودند: آنها در سال 90 همه توان خود را بكار گرفتند تا به اين ملت شجاع، زنده و پرنشاط ثابت كنند كه ايرانيان «نمي توانند»، اما ملت، با تعاليمي كه امام بزرگوار به او داده بود، بطور مكرر به همه جهان و به همه بيگانگان فهماند كه به كوري چشم دشمنان، «ما مي توانيم».

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اين واقعيت كه نقاط قوت عملكرد ملت در جمع بندي نهايي، بسيار بيشتر از نقاط ضعف است، همراهي تحسين برانگيز مردم با مسئولان را موجب نتايج اقتصادي قابل توجهي در سال 90 خواندند كه مسئله هدفمند كردن يارانه ها از مهمترين آنها بوده است.

ايشان، با استناد به ديدگاه مشترك همه كارشناسان اقتصادي درباره ضرورت اجراي هدفمند كردن يارانه ها خاطرنشان كردند: در سال 90، دولت و مجلس با وجود شرايط دشوار و پيچيده اي كه تحريم ها ايجاد كرده بود، مراحل مهم و قابل توجهي از اين كار بزرگ را با پشتيباني و همدلي مردم به پيش بردند كه البته كار هنوز تمام نشده است.

رهبر انقلاب اسلامي، توزيع عادلانه يارانه ها و بهبود زندگي طبقات ضعيف را از جمله نتايج هدفمند كردن يارانه ها دانستند و افزودند: اصلاح نسبي در چرخه معيوب توليد و حركت به سمت «متعادل كردن مصرف و بازده» از ديگر اهدافي بود كه سال گذشته به همت مردم و مسئولان در فعاليتهاي توليدي محقق شد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مديريت حاملهاي انرژي، صرفه جويي و كاهش مصرف بنزين در حد تقريبي توليد داخل را امتياز بزرگي براي كشور برشمردند و افزودند: اين كار مهم در شرايط تحريم انجام شد و نقشه توطئه آميز دشمنان را خنثي كرد.

پيشرفتهاي ملت در عرصه علم و فناوري و تأثير اين پيشرفتها در مسائل اقتصادي نكته عمده ديگري بود كه رهبر انقلاب در تبيين دستاوردهاي ملت ايران در سال 90، در جمع زائران و مجاوران حرم رضوي به آن پرداختند.

ايشان با اشاره به حساسيت ويژه و هميشگي خود به پيشرفت كشور در عرصه علم و فناوري، تحقق اين هدف را از پايه هاي اقتدار اقتصادي و استغناي سياسي كشور خواندند و با استناد به گزارشهاي مراكز معتبر علمي جهان تأكيد كردند: سطح پيشرفتهاي علمي ايران، بسيار بيشتر از حدي است كه تاكنون مردم از آن مطلع شده اند.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: گزارشهاي معتبر بين المللي نشان مي دهد ايران با رشد 20 درصدي علمي، سريعترين رشد علمي جهان را داراست و در سال 90 با در اختيار داشتن رتبه اول علمي در منطقه، در ميان همه كشورهاي جهان به رتبه هفدهم دست يافته است و اين موفقيتهاي بسيار ارزشمند در حالي به دست آمده كه دشمنان براي جلوگيري از پيشرفت ايران برروي تحريم هاي به قول خودشان فلج كننده، سرمايه گذاري و شرط بندي مي كردند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به پيشرفتهاي جوانان دانشمند ايران در زيست فناوري، نانو و هوافضا افزودند: جوانان پرافتخار ملت در سال 90، موفق به غني سازي 20 درصدي شدند و دشمن را متحير ساختند.

ايشان خاطرنشان كردند: در حاليكه در سال 89، امريكاييها با وجود آگاهي از نيازهاي دارويي ملت ايران مي خواستند با باج خواهي و زورگويي اورانيومهاي غني شده ايران را به بهانه دادن اورانيوم 20 درصد از كشور خارج كنند اما جوانان ما، با اتكا به توانايي و هوش تحسين برانگيزشان، اين كار سخت و پيچيده را انجام دادند و اكنون انواع راديو داروهاي مورد نياز هزاران بيمار، با سوخت هسته اي داخلي، توليد مي شود.

توليد صفحه سوخت هسته اي در داخل كشور از ديگر واقعياتي بود كه حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به آن، سال نود را براي ملت ايران سالي درخشان و براي دشمنان ملت، سالي نوميد كننده برشمردند.

ايشان افزودند: بيگانگان مي گفتند اورانيوم هاي توليد شده را به ما بدهيد تا در يك كشور ديگر غني سازي 20 درصد كنيم و سپس در كشوري ديگر اين بيست درصد را به صفحه سوخت تبديل كنيم اما جوانان ما، همه اين كارها را خودشان انجام دادند.

رهبر انقلاب افزايش 6 برابري داروهاي نوتركيب و افزايش خدمات دانش بنيان را از ديگر دستاوردهاي سال 90 برشمردند و با اشاره به بازديد هفته گذشته خود از پژوهشگاه صنعت نفت افزودند: در اين بازديد، پيشرفتهايي مشاهده شد كه روزي قابل تصور نبود و تكرار اين واقعيات در مراكز مختلف، نشان مي دهد كه اينگونه پديده هاي شوق برانگيز، استثنا نيست بلكه، به يك قاعده تبديل شده است.

حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به ويژگي هايي نظير «روحيه و فكر جهادي» و اعتماد به نفس بالاي دانشمندان جوان كشور افزودند: در بازديد از پژوهشگاه صنعت نفت اين واقعيت بار ديگر مشخص شد كه جوانان خوشفكر و پرتلاش كشور، تحريم ها را فرصتي براي پيشرفت مي دانند و اين نگاه ارزشمند همراه با تكيه دستگاهها به جوانان، و گسترش همكاري دانشگاه با صنعت، چشمه ي جوشان خلاقيت استعدادهاي ايراني را شكوفا كرده است.

حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به آثار مستقيم اقتصاديِ پيشرفتهاي علم و فناوري تأكيد كردند: اينگونه پيشرفتها، نشانه هايي حقيقي از جهاد اقتصادي است.

رهبر انقلاب اسلامي، عربده كشي دشمنان بدخواه ملت را در سرتاسر سال 90، نشانه بي نتيجه بودن اقدامات آنان دانستند و افزودند: عوامل دولت امريكا، در سراسر جهان به راه افتاده اند تا به خيال خود، تحريم ها را عملي كنند و با ضربه زدن به مردم ايران؛ ميان آنها و نظام جدايي بياندازند اما اين تلاشها نيز راه به جايي نخواهد برد.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دستاوردهاي ديگر ملت در سال 90، به ديپلماسي فعال در مسائل منطقه اي اشاره كردند و افزودند: در سال گذشته جمهوري اسلامي به مركز توجه دنياي بيدار شده اسلام تبديل شد.

ايشان همچنين در زمينه خدمات اقتصادي، ساخت دهها هزار خانه و تلاش بي وقفه در عرصه هايي نظير راهسازي و مسكن روستايي را طليعه دهه پيشرفت و عدالت برشمردند و افزودند: اين واقعيات، بدخواهان عنود را نااميدتر مي كند.

حضرت آيت الله خامنه اي حضور پرشكوه ملت در انتخابات 12 اسفند را يكي ديگر از حركتهاي تحسين برانگيز ملت در سال گذشته برشمردند و افزودند: اميدواريم در مرحله دوم انتخابات نيز همين شكوه و زيبايي تكرار شود.

تلاش 6 ماهه و بيوقفه رسانه هاي سياسي بيگانگان براي دلسرد كردن مردم نسبت به انتخابات و ترور دانشمندان هسته اي براي ترساندن ملت از جمله روشهايي بود كه رهبر انقلاب در تشريح فعاليتهاي ضد انتخاباتي بدخواهان ملت، به آنها اشاره كردند.

ايشان حضور مردم در انتخابات 12 اسفند را از متوسط حضور ملتها در انتخابات مجالس بيشتر دانستند و با اشاره به متوسط 30 تا 40 درصدي مشاركت مردم امريكا در انتخابات كنگره، مجلس ملي و مجلس سنا تأكيد كردند: حضور بسيار مهم و بيش از 64 درصدي ملت ايران، در مقايسه با اين آمار، حقيقت خود را بيشتر آشكار مي كند.

رهبر انقلاب اسلامي، حضور تحسين برانگيز ملت در انتخابات مجلس را يك رسانه صادق و پرقدرت براي نشان دادن واقعيات ايران دانستند و افزودند: بيگانگان مي خواستند با فضاسازي و هياهو، 12 اسفند را روز سرخوردگي ملت و نظام قرار دهند اما اين روز به بركت آگاهي و نشاط ملت به روز سربلندي ملت و نظام اسلامي تبديل شد.

حضرت آيت الله خامنه اي پس از ترسيم موقعيت ملت ايران و دشمنان در سال 90، به طرح يك پرسش اساسي پرداختند: چرا جبهه استكبار با اين ملت و با نظام اسلامي دشمني مي كند؟

رهبر انقلاب در پاسخ به اين سؤال با رد بهانه هاي متفاوت و نوبه اي بيگانگان از جمله مسئله هسته اي و حقوق بشر تأكيد كردند: علت اصلي خصومتها و كينه ورزي زورگويان اين است كه نظام اسلامي مقتدرانه از ثروت عظيمِ نفت و گاز ايرانيان حراست مي كند.

ايشان در تشريح بيشتر اين مسئله، به وابستگي عميق كشورهاي غربي به منابع نفت و گاز اشاره كردند و افزودند: آنها مي دانند كه منابع نفتي اشان حداكثر تا ده سال ديگر تمام مي شود و رگ حياتشان به منابع نفتي مناطق ديگر جهان بويژه خليج فارس كاملاً وابسته خواهد شد به همين علت تسلط بر كشورهاي دارنده منابع نفت بويژه جمهوري اسلامي براي آنها، اهميت بي نظير، استراتژيك و حياتي دارد.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينكه ايران در مجموع بيشترين منابع نفت و گاز جهان را داراست، افزودند: قدرتهاي استكباري به خاطر تأمين منابع راهبرديشان مي خواهند كشورهاي داراي منابع نفت در دست آنها همچون موم باشند اما جمهوري اسلامي در مقابل خواسته هاي نامشروع آنها همچون شير ايستاده است.

ايشان افزودند: كساني كه خيال مي كنند با عقب نشيني در مسئله هسته اي، دشمني امريكا تمام مي شود دچار غفلتند چرا كه در منطقه ما كشورهاي داراي سلاح هسته اي نيز وجود دارند اما امريكا هيچ حساسيتي به آنها نشان نمي دهد پس علت دشمني زورگويان، مسئله هسته اي و حقوق بشر نيست بلكه پاسداري غيرتمندانه ملت و نظام اسلامي از منابع ملي نفت و گاز، علت اين خصومتهاست.

رهبر انقلاب اسلامي، تصور امريكاييها مبني بر نابودي، تضعيف و يا عقب نشيني جمهوري اسلامي ايران را با ستيزه گري و تهديد و تحريم، خطايي فاحش خواندند و به آنها هشدار دادند چوب اين خطاي بزرگ را خواهند خورد بنابراين بهتر است با ملت ايران محترمانه رفتار كنند.

رهبر انقلاب اسلامي، موقعيت ضعيف و متزلزل امريكا را در وراي قدرت نمايي و هياهو و جنجال اين كشور، واقعيتي انكارناپذير خواندند و افزودند: رئيس جمهور فعلي امريكا با شعار تغيير آمد و مردم امريكا به اميد خوب شدن وضع بد خود به او رأي دادند اما اكنون از لحاظ اقتصادي امريكا دچار بدهي سرسام آور و مشكلات فراوان است، از لحاظ اجتماعي جنبش تخسير وال استريت در اين كشور به راه افتاده و از لحاظ سياسي نيز در عراق، افغانستان، پاكستان، مصر و شمال افريقا وضعيتي به مراتب بدتر از گذشته دارد.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته ممكن است امريكايي ها خطرآفريني و يا ديوانگي كنند ما ضمن تأكيد بر اينكه سلاح اتمي نداريم و توليد نيز نمي كنيم اعلام مي كنيم در مقابل تهاجم احتمالي آنها يا رژيم صهيونيستي، در همان سطحي كه به ما حمله شود به آنها حمله خواهيم كرد.

حضرت آيت الله خامنه اي شكست باطل در حمله به جبهه حق را سنت تخلف ناپذير الهي دانستند و تأكيد كردند: ملت آماده، عازم و با نشاط ايران، در فكر تهاجم و تجاوز نيست اما به هستي، ثروت، هويت، اسلام و جمهوري اسلامي خود با تمام وجود دلبسته است و از آنها دفاع خواهد كرد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به شعار سال نو يعني «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» افزودند: در تحقق اين هدف بسيار مهم همه مسئول هستند.

حمايت و تقويت توليد داخلي با استفاده از صندوق توسعه ملي، مهمترين نكته اي بود كه ايشان در بخش وظايف دولت در روند تحقق شعار سال نو، مورد تأكيد قرار دادند.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: مجلس نيز بايد در اين روند با همراهي دولت، رونق توليد ملي را در دستور كار قرار دهد.

رهبر انقلاب اسلامي توليد محصولات داخلي مرغوب و با دوام و كاهش قيمت تمام شده محصولات را تا جاي ممكن، از وظايف نيروهاي كار و سرمايه دانستند و افزودند: در اين زمينه نيز بخشهاي دولتي و مجلس با بخشهاي توليدي همراهي كنند.

ايشان، فرهنگ غلط تفاخر به مصرف كالاهاي خارجي را مورد انتقاد قرار دادند و خاطرنشان كردند: برخي توليدات داخلي به خاطر اين فرهنگ غلط با مارك خارجي به فروش مي رسد اما اين مسئله به ضرر كشور است و به پيشرفت و آينده ايران لطمه مي زند و مردم عزيز با همت و اراده خود، اين فرهنگ غلط را اصلاح كنند كه اين خود، نوعي جهاد اقتصادي است.

حضرت آيت الله خامنه اي در آخرين بخش از سخنان خود در اولين روز سال نو، اتحاد و يكپارچگي را نياز جدي كشور خواندند و با دعوت از همه براي رفتار مهربانانه و پرمحبت افزودند: سليقه هاي متفاوت و ديدگاههاي گوناگون نبايد باعث اختلاف و تفرقه شود.

رهبر انقلاب اسلامي، منازعه بر سر مسائل مختلف سياسي – اقتصادي و شخصيتي را باعث جري شدن دشمن برشمردند و افزودند: نبايد با مخالفي كه دنبال جمهوري اسلامي و دنبال حق است اما راه را اشتباه مي رود، همانند معاندان نظام برخورد كرد.

ايشان با ابراز تأسف از عملكرد بي محابا و اختلاف برانگيز برخي رسانه هاي اينترنتي افزودند: مسئولان به گونه اي اين مسئله را تدبير كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي ضمن دعوت از همه براي پايبندي به اخلاق اسلامي و قانون خاطرنشان كردند: مبادا كساني به بهانه ي اين حرف جوانان انقلابي را مورد شماتت قرار دهند چرا كه اينجانب همه جوانان مؤمن و انقلابي را فرزندان خود مي دانم و از آنها حمايت مي كنم و البته همه بايد با رعايت اخلاق اسلامي، قانون را مراعات كنند.

ايشان همچنين مجلس و دولت را به حفظ متقابل حريم يكديگر توصيه مؤكد كردند و در پايان بار ديگر براي ملت ايران، سالي پرنشاط همراه با موفقيت و خوشبختي آرزو كردند.

پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي آيت الله واعظ طبسي توليت آستان قدس رضوي در سخناني با اشاره به تحولات بزرگ منطقه و جهان اسلام در يك سال گذشته كه منجر به تشكيل دولت هاي جديد و سرنگوني برخي ديكتاتورهاي مستبد شد اين تغييرات بنيادين را مرهون نقش، كلام و انديشه هاي امام راحل و سياست هاي نظام اسلامي و هدايت هاي رهبري آن دانست.

وي آينده اسلام را روشن و اميدآفرين توصيف كرد و گفت: جمهوري اسلامي در يكسال گذشته به رغم همه ي فشارها و تهديدات سياسي، اقتصادي و فرهنگي نشان داد بر همه ي توطئه ها غلبه يافته است.

دوشنبه 7 فروردين 1391 - 10:31
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری