سه‌شنبه 29 خرداد 1397 - 21:3
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

ديدار شعراي شركت‌كننده در همايش بين‌المللي شعر بيداري اسلامي با رهبر انقلاب

همزمان با ايام ولادت پيامبر گرامي اسلام(ص) و هفته وحدت، شركت‌كنندگان در كنگره بين‌المللي شعر بيداري اسلامي با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري:در اين ديدار كه در فضايي صميمي و آكنده از احساسات ناشي از انقلاب‌هاي منطقه و بيداري اسلامي، برگزار شد  ابتدا شاعراني از تونس، مصر، يمن، بحرين، لبنان، سودان، عراق، سوريه، عربستان، كويت و جمهوري اسلامي ايران اشعار عربي خود را در وصف پيامبر اعظم(ص)، بيداري اسلامي و انقلاب‌هاي منطقه، فلسطين و قدس شريف و همچنين سي و سومين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي و ايستادگي ملت ايران، قرائت كردند.

سپس رهبر انقلاب اسلامي در سخناني با اشاره به نقش تأثيرگذار و برانگيزاننده اشعار برجسته و داراي مضامين والا تأكيد كردند: شعراي امت اسلامي بايد با اشعار پرمحتواي خود، در حادثه عظيم بيداري اسلامي، نقش‌آفريني كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه محتواي اشعار مربوط به بيداري اسلامي بايد، بصيرت امت اسلامي را تعميق دهد، افزودند: در محتواي اشعار بيداري اسلامي به جهت‌گيري‌ها و اهداف عالي اين تحول بزرگ، راه‌هاي منتهي به اين هدف عالي، و دشمنان و موانعي كه آنها ايجاد مي‌كنند، توجه ويژه و خاص شود.

ايشان خاطرنشان كردند: در اشعار، بايد به نقش دين، ايمان به خدا و معارف قرآني در بيداري اسلامي نيز اهتمام جدي شود زيرا هر نهضتي كه متكي به اعتقاد ديني شود، آسيب‌ناپذير و ماندگار خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي حادثه بيداري اسلامي را تأثيرگذار و سرنوشت‌ساز براي همه امت اسلامي دانستند و خاطرنشان كردند: اين حركت، يك بيداري حقيقي و همچنين اسلامي و نتيجه عبرت‌هاي فراوان، درك‌هاي عميق و همت‌هاي والاي ملت‌هاي عرب در طول ساليان متمادي است و به همين دليل نام بهار عربي براي اين حركت عظيم، ناقص است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تأكيد كردند: اين حركت، تمام‌شدني نيست و ادامه خواهد داشت و تاريخ امت اسلامي به اذن پروردگار، تغيير خواهد كرد.

ايشان افزودند: اين حركت، نشان دهنده يك حادثه بزرگ تاريخي است كه تحولي عظيم در امت اسلامي بوجود خواهد آورد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: شعراي امت اسلامي بايد در چنين حادثه بزرگ و سرنوشت‌سازي نقش ايفا كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر لزوم اهتمام به وحدت اسلامي در اشعار بيداري اسلامي افزودند: تلاش‌هاي گسترده‌اي در جريان است تا با استفاده از ايجاد تفرقه ميان مسلمانان، حركت عظيم بيداري اسلامي، شكسته و متوقف شود اما امت اسلامي بايد بر عوامل مذهبي، قومي و سياسي تفرقه غلبه كند و راه‌هاي ايجاد اختلاف را ببندد.

ايشان همچنين با اشاره به نقش لفظ و قالب در ارتقاي هنر شعر، خاطرنشان كردند: بايد با استفاده از الفاظ و قالب‌هاي مستحكم و از نظر هنري در رتبه بالا، اشعار برجسته و قوي سروده شود تا براي ساليان متمادي ماندگار و تأثيرگذار باقي بماند.

در اين ديدار آقاي دكتر ولايتي دبيركل مجمع جهاني بيداري اسلامي در سخناني با اشاره به ضرورت گفتمان‌سازي و غنابخشي ادبيات بيداري اسلامي به عنوان مانعي در مقابل به انحراف كشيده شدن انقلاب‌هاي منطقه گفت: بر همين اساس كنگره بين‌المللي شعر بيداري اسلامي با حضور 77 شاعر از 10 كشور برگزار شده است.

وي برگزاري اين كنگره را در راستاي همايش بين‌المللي بيداري اسلامي و همايش بين‌المللي جوانان و بيداري اسلامي و گامي در جهت اهداف جنبش بيداري اسلامي دانست.

سه‌شنبه 25 بهمن 1390 - 18:10
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری