يكشنبه 5 بهمن 1399 - 15:20
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

دکتر خاموشي در آيين افتتاحيه کتابشهر البرز:

مقصد نهايي ما راه اندازي صد ها کتابشهر در سراسر کشور است

رييس سازمان تبليغات اسلامي با تاکيد بر گسترش مراکز عرضه فروش محصولات فرهنگي کشور گفت: تاسيس 40 کتابشهر مقصد نهايي ما نيست بايد به گونه اي برنامه ريزي کنيم که صدها کتابشهر در کشور داير شود.

به گزارش روابط عمومي موسسه کتابشهر ايران،  حجت الاسلام والمسلمين سيدمهدي خاموشي  در آيين افتتاحييه نخستين کتابشهر البرز و چهلمين مرکز فروش اين موسسه که همزمان با هفته کتاب جمهوري اسلامي ايران در محل اين فروشگاه برگزار شد، ضمن تبريک و تهنيت عيد فرخنده غدير، گفت: براي نشر و بسط فرهنگ ديني، انقلابي و انديشه والاي امام راحل و رهبري به عنوان استاد و ايده پرداز اين فرهنگ تنها تبليغ و آموزش کافي نيست و بايد توسعه فضاي عرضه محصولات فرهنگي را در دستور کار خود دهيم.

وي افزود: با گسترش فروشگاه هاي زنجيره اي کتاب مي توان زمينه خوبي براي ترويج توليدات فرهنگي مقبول چون محصولات بيداري اسلامي پيدا کرد.

دکتر خاموشي با تاکيد بر پر مخاطب بودن فرهنگ و ادبيات انقلاب اسلامي در داخل و خارج از کشور، تصريح کرد: در ابتداي انقلاب که گروهي مي خواستند، رمان و ادبيات انقلاب را ترويج کنند، عده اي خرده مي گرفتند و مي گفتند مگر اين آثار خريدار دارد، اما امروز خوشبختانه تجربه ها نشان داده است که اگر فضايي براي عرضه کتاب باشد، اين آثار مشتاقان زيادي در سرتاسر جهان پيدا خواهد کرد.

رييس سازمان تبليغات اسلامي در ادامه ايده شکل گيري موسسه کتابشهر ايران را ناظر به اين نياز علاقمندان کتاب و محصولات فرهنگي کشور دانست و يادآور شد: زماني که اين موسسه شکل نگرفته بود، شاهد بوديم که مهمترين فروشگاه هاي کتاب استاني از يک فروشگاه کتاب دست چندم تهران، ضغيف تر بود و هر گاه در استاني از وارد کردن کتاب هاي معرف فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب در سبد خانوارهاي ايراني صحبت مي شد، مردم مي گفتند اين محصولات را در دسترس ما قرار دهيد، ابداع کتابشهر در واقع پاسخ به اين خلاها در حوزه فرهنگي بود.

وي با اشاره به راه اندازي چهلمين کتابشهر اين موسسه در استان البرز، متذکر شد: راه اندازي 40 مرکز مقصد نهايي ما نيست، بايد به گونه اي برنامه ريزي کنيم که صدها کتابشهر در کشور داير شود.

دکتر خاموشي با بيان اينکه در سپهر عمومي کشور استان کرج به عنوان ايران کوچک شناخته مي شود، که همه فرهنگ هاي مختلف کشور را در خود جمع کرده است، گفت: نياز کرج تنها يک کتابشهر نيست، اين استان نيازي بيش از پنج فروشگاه دارد، بايد در اين شهر طولاني در چند نقطه کتابشهر داير کنيم که اين ايده از نظر اقتصاد فرهنگي نيز توجيه دارد.

عضو عالي شوراي انقلاب فرهنگي در بخش ديگري از سخنانش يکي از مزاياي جمهوري اسلامي ايران در حوزه اقتصاد را کالاي فرهنگي عنوان و خاطرنشان کرد: ما داري فرهنگي اصيل، غني، مستحکم و فاخر هستيم که هم در داخل و هم در خارج از کشور مطالبه دارد.

وي اضافه کرد: عظمت فرهنگي ايران در مقايسه با ساير کشور به اندازه اي است که آنها توان رقابت با ما را ندارند، زير کشور ما مهد تمدن و فرهنگ است اما هنوز روي اين ظرفيت هاي عظيم کار نکرده ايم.

دکتر خاموشي در ادامه با تاکيد بر بسط و گسترش محصولات فرهنگي کشور در ميان کشورهاي فارسي زبان و جهان، اظهار داشت: ما حتي براي ترويج محصولات فرهنگي خود در ميان کشور هاي فارسي زبان کاري نکرده ايم، اين کشورها ظرفيت هاي بالايي براي عرضه محصولات ما دارند که بايد از اين ظرفيت ها بهترين بهره را ببريم.

وي همچنين با تاکيد بر بسط فرهنگ ايراني در جهان از طريق گسترش نهضت ترجمه اذعان کرد: دکتر ولايتي اخيرا مجموعه کتاب هايي در زمينه تاريخ و تمدن تاليف کرده اند که يک ناشر روسي براي انتشار آن از ما پيشي گرفته است.

رييس سازمان تبليغات اسلامي با بيان اينکه توسعه نهضت نرم افزاري بايد از ديگر افق هاي فرهنگي کشور باشد، اظهار داشت: امروز بازي رايانه اي طرفداران پر پا قرصي در ميان نسل جوان دارد، بازي هاي رايانه اي ايران از نظر فخامت، انسجام در مقايسه با محصولات کشورهاي منطقه پيشتاز است و ما بايد اين بازي ها را در سبد خانوارهاي ايراني قرار دهيم.

وي در ادامه با اشاره به عدم توجه متوليان فرهنگي به صنايع جانبي فرهنگي تصريح کرد: ما در داخل توانمندي مهندسي اين صنايع را داريم که سريال شکرستان که توسط هنرمندان داخلي توليد شده يکي از تجربه هاي موفق ما در اين حوزه است.

حجت الاسلام والسملين سيد عباس مسعودي، مدير کل اداره سازمان تبليغات اسلامي استان البرز، نيز در اين مراسم کتابشهر البرز را مرکز فرهنگي مورد وثوق مردم خواند و گفت: مدت ها ضرورت ايجاد کتاب فروشي مورد اطمينان مردم احساس مي شد، که با راه اندازي اين فروشگاه گامي در راستاي توسعه فرهنگ کتابخواني در ميان مردم متدين برداشته شد.

ناصر رجبي، معاون سياسي و امنيتي استاندار البرز نيز در اين مراسم با بيان اينکه تحقق اهداف طرح تحول کشور منوط به ارتقاي فرهنگ عمومي است، راه اندازي اين فروشگاه را گامي در راستاي ارتقاي فرهنگ عمومي مردم استان البرز خواند.

امير حسين عطار نژاد، مدير کتابشهر البرز نيز در پايان هدف اين مرکز را پيگيري منويات رهبر معظم انقلاب و افراد متدين در کتاب و کتابخواني خواند و گفت: در اين فروشگاه حدود 12 هزار عنوان و بيش از 20 هزار جلد کتاب در حوزه هاي مختلف علوم اسلامي، دين، تاريخ، ادبيات و .... عرضه مي شود.

وي در پايان با بيان اينکه عرضه محصولات فرهنگي مورد نياز خانواده ها هدف اصلي ماست، اذعان کرد: در کنار کتاب، انواع محصولات فرهنگي همچون بازي رايانه اي، پازل، لوزام التحرير نيز به فروش مي رسد.

گفتني است، نخستين و مدرن‌ترين کتابشهر البرز و چهل و يکمين فروشگاه کتاب اين موسسه در مساحت 170 مترمربع دايره شده است.

چهارشنبه 25 آبان 1390 - 19:41
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری