يكشنبه 6 خرداد 1397 - 14:15
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

در ديدار شعراء با رهبر معظم انقلاب اسلامي ادبيات و شعر و اخلاق جاري است

عليرضا قزوه در مراسم رونمايي از كتاب " شب پانزدهم " ويژه شعرخواني شعراء در حضور رهبر معظم انقلاب (مدظله) در 15 رمضان 1388 گفت : در ديدار شعراء با رهبر معظم انقلاب اسلامي ادبيات و شعر و اخلاق جاري است .

به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي ، عليرضا قزوه گفت : مقام معظم رهبري با سرودن شعر در مدح و ثناي ايشان مخالف هستند؛ در حالي که در کشوري مانند آمريکا ملک‌الشعرا انتخاب مي‌کنند تا درباره رئيس‌جمهور شعر بخواند. من از آغازين سال‌هاي برپايي اين ديدارها حضور داشتم و چند سالي هم پس از آقاي براتي‌پور، مسئوليت اجرا را برعهده داشته‌ام و افتخارم اين است که در روزگاري زندگي کردم که استادان شعري چون سبزواري، شاهرخي، اوستا، مشفق سايه‌شان بر سرم بوده است.

قزوه ادامه داد :‌ صميمت اين جلسات بنده را به آنجا مي‌كشاند ؛ من 13 روز در سفر کرمان اين سعادت را داشتم که کنار مقام معظم رهبري و فرزندانشان باشم که يک روز سفرنامه آن را خواهم نوشت. در آن سفر مسائلي برايم روشن شد که چقدر ايشان و خانواده‌شان ساده زندگي مي‌کنند. آنقدر همه چيز در آن سفر ساده بود که ما هميشه غذاهاي ساده محلي مي‌خورديم که من يک روز گفتم برويم يک رستوران غذاي متنوع بخوريم! خاطره ديگرم از آن سفر اين است که به رفسنجان رفتيم و روي لباس يکي از فرزندان مقام معظم رهبري قير ريخت، ولي ما لباس اضافه‌اي نداشتيم که او لباسش را عوض کند و با همان پيراهن تا کرمان آمد.

وي تاكيد كرد : واقعا ما به بزرگواري مقام معظم رهبري چه کسي را داريم؟ ايشان با کمال صميمت با شاعران برخورد مي‌کنند که شاعران هم احساس صميمت مي‌کنند و يادم هست يک بار احمد عزيزي سيگار دستش بود و دودش را آقا مي‌ديدند؛ در حالي که از آقا نقل است که فرمودند در گذشته فرزندان هم جلوي پدران سيگار نمي‌کشيدند. عليرغم حرف‌هايي که پشت سر من زده مي‌شود، ولي اين جلسات برايم هيچ نفع مادي نداشته و ندارد و حتي همان چفيه‌اي که برخي هديه مي‌گيرند، هم نگرفته‌ام و تنها يک بار که داشتند خانه و زندگي يک شاعر را از او مي گرفتند از آقا خواستم که از وي دفاع کنند که هنوز به بيرون جلسه نرسيده بوديم، پيک ايشان رفته بود و مشکل حل شده بود.

عليرضا قزوه بيان داشت : سال پيش من شعري را پشت يک کاغذ چرک‌نويس نوشته بودم که نوشته‌ها و شماره‌هاي شخصي‌ام هم پشت آن نوشته شده بود و وقتي شعر را خواندم، آقا فرمودند آن کاغذ را به من بده که گفتم آن را پاک‌نويس کرده و برايتان مي‌آورم که ايشان در پايان جلسه آن برگه را از جيب من برداشتند. شاعراني که در اين جلسات حضور مي‌يابند، سرمايه‌هاي شعر امروز هستند و چاپ اين کتاب‌ها هم لازم است. اين جلسات فضاي شعري سالمي دارد و شان و منزلت شعر و شاعري را در کشور ما نشان مي دهد که در آن مدح و ثنا هم جايي ندارد و مثلاً من هنوز شعري در مدح آقاي خامنه‌اي نسروده‌ام و اگر شعري گفته‌ام درباره مقام ولايت بوده است و خود آقا نيز با چنين رويکردي در شعر مخالف هستند؛ در حالي که در آمريکا ملک‌الشعرايشان را تنها براي اين انتخاب مي‌کنند که براي رئيس‌جمهور شعر بخواند.

قزوه يادآور شد : در اين ديدارها ادبيات و شعر و اخلاق جاري است و ما رهبري داريم که با شعر و ادبيات آشنا هستند و همه را به آزادگي تشويق مي‌کنند و من با افتخار پاي آرمان‌هاي انقلاب هستم و حضور هر ساله‌ام در اين ديدارها به غير از يک سالي که در تاجيکستان بودم، باعث افتخارم است.

گفتني است در مراسم رونمايي از كتاب " شب پانزدهم " ويژه شعرخواني شعراء در حضور رهبر معظم انقلاب (مدظله) در 15 رمضان 1388 ، چهارشنبه شب 19 مردادماه در حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي برگزار شد و در اين مراسم حجت‌الاسلام دكتر سيدمهدي خاموشي، رئيس سازمان تبليغات اسلامي، محسن مومني ؛رئيس حوزه هنري، محمد حمزه‌زاده، مديرعامل انتشارات سوره مهر، ناصر فيض رئيس دفتر طنز حوزه هنري، مجتبي رحماندوست، نويسنده و مشاور پيشين رئيس‌جمهور، حجت‌الاسلام زماني و دست‌اندرکاران تدوين مجموعه کتاب‌هاي ديدار شاعران با رهبر انقلاب، مجيد صحاف، مدير موسسه پژوهشي فرهنگي انقلاب اسلامي، عليرضا قزوه، عباس براتي‌پور، سيدعلي موسوي گرمارودي، حجت‌الاسلام محمد زائري، مرتضي امير اسفندقه، مصطفي محدثي خراساني، فاضل نظري و چهره‌هاي ديگر ادبي حضور داشتند.

شنبه 22 مرداد 1390 - 11:4
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری