شنبه 9 اسفند 1399 - 3:42
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

شبکه پاک ايرانيان آغاز به کار کرد

همزمان با ميلاد با سعادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله عليها) و روز زن ، شبکه اجتماعي موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان ، «شبکه پاک ايرانيان » آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، همزمان با ميلاد مسعود دخت نبي مکرم اسلام (سلام الله عليها) طي يک نشست خبري با حضور اصحاب رسانه ، شبکه اجتماعي موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان موسوم به شبکه پاک ايرانيان ، آغاز به کار کرد.

در اين نشست مهندس پيام حسن زاده ، مدير روابط عمومي موسسه تبيان به تشريح عمده فعاليت و اقدامات تبيان از زمان تاسيس تا کنون پرداخت. وي گفت : «موسسه تبيان از سال 81 تاسيس شده و در حوزه هاي مختلف سايت ،مرکز خدمات داده اينترنتي (IDC)، مولتي مديا و نرم افزارهاي چند رسانه اي ، بازي هاي رايانه اي ، فعاليت مي کند. هم اکنون سايت بيش از 2 ميليون بازديد روزانه دارد و مطالب آن به 7 زبان زنده دنيا تهيه و منتشر مي شود. اين سايت هم اکنون بين ده سايت برتر فارسي زبان دنيا قرار دارد و روز به روز فعاليتهاي گسترده تري را انجام داده و طيف مخاطب بيشتري را پوشش مي دهد. در طرح بزرگ کنسرسيوم محتواي ملي نيز، تبيان يکي از ده مرکز داراي محتواي ملي است .»

سپس خانم مهندس مريم حسيني ، معاون امور کاربران و شبکه اجتماعي تبيان ، به معرفي مشخصات اين شبکه پرداخت. وي با اعلام خبر آغاز به کار شبکه افزود:«با توجه به تعداد بالاي کاربران تبيان و قريب به 680 هزار عضو اين موسسه، نياز به وجود فضايي براي به اشتراک گذاري مسائل و موضوعات بين کاربران احساس مي شد. براي رفع اين نياز تصميم گرفتيم تا شبکه اي اجتماعي براي حضور و فعاليت همه کاربران ايجاد کنيم. شبکه اجتماعي تبيان از آذر ماه سال 89 با تشکيل درختواره خانوادگي آغاز به کار کرد. در فاز اول اين طرح کاربران و اعضاي تبيان مي توانستند مشخصات خود و خانواده شان را در اين درختواره داخل کرده و يک شجره نامه خانوادگي تهيه کنند. با تشکيل اين درختواره خانواده ها از حضور فرزندانشان در يک محيط پاک و امن مطمئن مي شدند .به اين ترتيب قريب به 14000 گره در اين درختواره تشکيل شد. پس از اين مرحله، نوبت به فاز دوم طرح و برنامه ريزي براي تشکيل شبکه رسيد. برنامه نويسي و ساير تمهيدات لازم براي راه اندازي اين سبکه انجام شد و در اين روز فرخنده، در هاي شبکه پاک ايرانيان به روي اعضا تبيان گشوده شد. در حال حاضر تنها کاربران عضو و تاييد نهايي شده مي توانند در اين شبکه فعاليت کنند. »

همچنين مهندس محمد رضا واحدي مدير بخش نرم افزاري تبيان افزود :«شبکه اجتماعي ابزار اطلاع رساني است که در عصر حاضر بسيار مورد توجه قرار گرفته است و تمامي سايتهاي بزرگ دنيا به آن توجه ويژه اي دارند. تبيان هم که يکي از بزرگترين صاحبان محتواي فارسي در دنياست، به اين شبکه ها توجه کرده و اولين شبکه پاک اجتماعي را با حضور کاربران تشکيل داده است. در اين شبکه بستر هاي مناسبي براي به اشتراک گذاري مطالب مختلف از جمله مطالب سايت در تمامي قالبهاي متني، فيلم، عکس و نرم افزار ايجاد شده است. تا کنون استقبال بسيار خوبي از اين شبکه صورت گرفته که نشان از علاقه جوان ايراني به فعاليت در محيط هاي مجازي پاک و امن دارد. در اين شبکه به وجود و شخصيت کاربر بسيار اهميت داده شده و تلاش شده که کاربران نيز در توليد محتواهاي مختلف همکاري کنند. با اين تعامل دوسويه مي توان به فرهنگسازي در اين عرصه و تغيير بسياري از ضعفهاي اعتقادي در شبکه هاي اينچنيني موثر بود. »

خانم الهام غفوري نيز به عنوان مدير شبکه اجتماعي نحوه عضويت و فعاليت در اين شبکه تشريح کرد. وي گفت:«در بدو آغاز به کار اين شبکه تنها اعضاي تاييد نهايي شده تبيان امکان استفاده از شبکه را دارند. ساير کاربران بايد مراحل عضويت در موسسه را طي نموده و سپس صفحه مخصوص به خود در شبکه ايجاد کنند. اين افراد مرام نامه فعاليت در شبکه را مطالعه و تاييد نموده اند و بر اساس آن همل مي کنند. »

غفوري چگونگي بارگزاري اطلاعات در صفحات شخصي، وارد کردن اطلاعات درخواستي و به اشتراک گذاري مطالب و موضوعات مختلف را نيز توضيح داد.

حسيني در پاسخ به سوال «هزينه اين شبکه چقدر بود؟ » گفت :«در راه اندازي اين شبکه از توانمندي بخشهاي ختلف تبيان استفاده شده و طرح در فازهاي مختلف تعريف شده که در حال حاضر امکان ارائه صورت هزينه نيست. اما برآورد اوليه براي راه اندازي بودجه 80 تا 100 ميليون توماني بوده. اما در ادامه اين هزينه ها افازايش يافته و نياز به تزريق بودجه هست.»

واحدي نيز افزود:«بسياري از امکانات مورد نياز نظير زير ساخت ها در موسسه موجود بوده و همين موضوع بخشي از هزينه ها را کاهش مي دهد. »

خبرنگار ديگري در مورد شباهت اين شبکه به شبکه فيس بوک پرسيد که واحدي اينگونه پاسخ داد:« شباهت اين شبکه به شبکه فيس بوک در ظاهر و طراحي اين دو شبکه است. ظاهر فيس بوک خوب است و سليقه کاربر ايراني هم آن را مي پسندد. به همين دليل ما اين قالب را انتخاب کرديم اما در آينده احتمال تغيير در آن است.»

گفتني است تصاوير اين مراسم در تارنماي اطلاع رساني تبيان صفحه روابط عمومي قابل بازديد است.

علاقه مندان مي توانند براي دسترسي به شبکه اجتماعي تبيان به نشاني tebyan.net مراجعه کنند.

چهارشنبه 4 خرداد 1390 - 19:58
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری