پنجشنبه 19 تير 1399 - 14:4
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان رضوي
  • هيچ خبري موجود نيست

كنگره شعر آييني به دنبال آفرينش آثار فاخر براي همه مردم است

رئيس كانون شاعران و مداحان اهل بيت خراسان رضوي گفت: چهارمين کنگره شعر و نثر آييني ترغيب هنرمندان و شاعران استان به آفرينش آثار فاخر، ساده و روان براي همه مردم در مجالس و هيئت هاي مذهبي را مدنظر دارد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل تبليغات اسلامي خراسان رضوي، محمود اكبر زاده 25ارديبهشت 90در نشست خبري چهارمين كنگره شعر و نثر آييني تأكيد كرد: در حال حاضر شعرهاي فاخر زيادي در عرصه شعر آييني وجود دارد، كه محتواي آن براي عده محدودي كه در وادي ادبيات هستند، قابل فهم است، ولي عموم مردم مفاهيم بالاي آن را كه با صناعات ادبي آميخته شده درك نكرده و به همين دليل نمي توانند با آن ارتباط عاطفي درستي برقرار كنند.

وي با تاكيد بر اينكه اين آثار هر چند از نظر ادبي ارزشمند است، ولي براي مجالس مذهبي، هيئت ها و عموم مردم مناسب نيست، بيان كرد: شعرا بايد در حوزه شعر آيين به توليد آثاري بپردازند كه ساده، روان و قابل فهم براي تمام اقشار جامعه باشد.

وي با اشاره به برگزاري 19 شب شعر در سراسر استان، افزود: 14 شب شعر با حضور هنرمندان و شاعران مذهبي در شهرستان ها برپا مي شود.

وي از فعال شدن پايگاه اطلاع رساني چهارمين کنگره شعر و نثر آييني خبر داد و افزود: سايت خبري كانون شاعران و مداحان اهل بيت استان به زودي فعال مي شود.

وي با بيان اينكه در بانك اطلاعات مداحان تا كنون 2 هزار نفر مداح مشهدي ثبت نام شده اند، افزود: در شهرستان ها نيز تا كنون بيش از 2 هزار مداح و شاعر اهل بيت ثبت نام كرده اند و اين روند همچنان ادامه دارد.

وي افزود: ثبت نام و ساماندهي 500 مداح دانش آموز از 47 ناحيه آموزش و پرورش نيز با همكاري اين سازمان انجام شده است كه هم اكنون زمينه آموزش اين ذاكران جوان فراهم شده است.

دبير اجرايي چهارمين كنكره شعر و نثر آييني مصطفي جليليان مصلحي با اشاره به اينكه شعر آييني بايد صميمي و روان سروده شود، افزود: مردم با شعرهايي ارتباط عاطفي برقرار مي كنند كه بار عظيم معنايي آنها با كلمات و مفاهيم ادبي پيچيده نشده باشد.

وي با بيان اينكه شعر آييني بايد علاوه بر ساختار، محتواي ارزشي والايي داشته باشد، افزود: بهره مندي از زبان، شعر و نثر هيئت كه قابل ارائه در مجالس مذهبي باشد، نو آوري در فرم و محتواي آثار به فراخور احوال شعر هيئت ازمولفه هايي كه شاعران بايد به آن توجه داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه كارهاي ارسال شده بايد به گونه اي باشد كه در هيئت ها و مجالس مذهبي مورد استفاده قرا گيرد، افزود:هدفمندي و استواري كلام در آثار و استفاده از احاديث و رويات صحيح تاريخي در شعرهاي آييني و مطابقت مفهومي آثار با موضوعات ارئه شده نيز از نكات و شاخص هايي است كه در داوري آثار مد نظر قرار دارد.

وي خاطرنشان كرد: اين كنگره سعي دارد بين مداحان و شاعران اهل بيت (ع) پيوند برقرار كند تا به اين وسيله محافل مذهبي با ذكر آثار ارزشمندي كه از سرمايه هاي تاريخ، هنر و ادبيات ايراني و اسلامي سرچشمه مي گيرد، پر شود.

وي افزود: تا كنون 1500 شاعر در استان براي حضور در اين كنكره اعلام آمادگي كرده اند.

وي افزود: آثار ارسالي به اين كنگره بايد در محورهاي درس ها، پيام ها و سيره زندگاني اهل بيت(ع)، آثار، بركات و كرامات اهل بيت عصمت و طهارت (ع) و ولايت، بصيرت، عدالت طلبي، شعر انقلاب و جهاد اقتصادي باشد.

وي مهلت ارسال آثار به چهارمين كنگره شعر و نثر آييني را سوم خرداد ماه جاري اعلام كرد و افزود: اختتاميه اين كنكره 19 خرداد در تالار نور مشهد برگزار مي شود.

وي اظهار كرد: هنرمندان مي توانند آثار خود را به دبيرخانه "چهارمين کنگره شعر و نثر آييني" در مشهد، بلوار مدرس، اداره کل تبليغات اسلامي خراسان رضوي ارسال کنند.

شنبه 31 ارديبهشت 1390 - 13:40
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری