سه‌شنبه 14 مرداد 1399 - 9:53
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

تبيان پاسخ مي دهد

آيا شفاعت پارتي بازي است؟!

تارنماي اطلاع رساني تبيان بزرگترين سايت فرهنگي ديني کشور وابسته به سازمان تبليغات اسلامي، در مقاله اي ديني به شبهه «آيا شفاعت پارتي بازي است؟» پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، بخش دين و انديشه موسسه فرهنگي اطلاع رساني تبيان در مقاله اي قرآني به شبهات ديني نظير «آيا شفاعت پارتي بازي است؟» پاسخ داد.

زهرا رضاييان در اين مقاله در خصوص شبهه شفاعت چنين مي نويسد:«شفاعت نه تشويق به گناه است و نه چراغ سبز براي معاصي، نه عامل عقب افتادگي و نه چيزي شبيه پارتي بازي در جامعه ‌هاي دنياي امروز؛ بلکه يک مسئله مهم تربيتي است که از جهات گوناگون آثار مثبت و ارزنده اي دارد. از جمله:ايجاد اميد و مبارزه با روح يأس: بسيار مي ‌شود که غلبه نفس سبب ارتکاب گناهان مهمي مي ‌شود و به دنبال آن روح يأس بر کساني که مرتکب آن گناهان شده اند، غلبه مي‌ کند؛ ولي اميد به شفاعت اولياءالله به آنها نويد مي ‌دهد که اگر همين جا متوقف شوند و خود را اصلاح کنند، ممکن است گذشته آنها از طريق شفاعت نيکان و پاکان جبران گردد؛ بنابراين اميد شفاعت به متوقف شدن گناه و بازگشت به سوي صلاح و تقوي کمک مي‌ کند.

ايجاد رابطه ‌اي معنوي با اولياءالله: شفاعت نيازمند به يک نوع ارتباط معنوي ميان شفاعت کننده و شفاعت شونده است و به اين ترتيب کسي که اميد شفاعت را دارد، موظف است در اين جهان ارتباط معنوي با شخصي که انتظار دارد از او شفاعت کند، برقرار سازد و اين ارتباط در حقيقت يک نوع وسيله تربيت براي شفاعت شونده خواهد بود که او را به افکار و اعمال «شفاعت کننده» نزديک مي ‌کند.

تحصيل شرايط شفاعت: از جمله شرايط مختلف درباره شفاعت، اذن و اجازه پروردگار است. مسلماً کسي که اميد و انتظار شفاعت دارد، بايد اين اذن و اجازه را به نحوي فراهم سازد؛ يعني کاري انجام دهد که محبوب و مطلوب خداست.»

متن کامل اين مقاله در نشاني tebyan.net قابل مشاهده است.

پنجشنبه 29 ارديبهشت 1390 - 10:39
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری