شنبه 14 تير 1399 - 18:51
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

نگاهي به تالارهاي نمايش حوزه هنري

گره از تاروپود نمايش‌هاي جشنواره‌اي باز شد

با فراهم آمدن فرصت مجدد اجراي عموم براي نمايش‌هاي جشنواره‌هاي مختلف تئاتري گره‌اي از مشکلات اهالي تئاتر باز شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي به نقل از پايگاه خبري حوزه هنري، حوزه هنري در سال 90 برنامه نمايشي سالن‌هاي نمايش خود را با اجراي عمومي نمايش‌هاي برگزيده جشنواره‌هاي گوناگون تئاتري آغاز کرد تا با اين عمل فرصت مغتنمي را براي گروه‌هاي برگزيده نمايشي براي بهتر ديده شدن آثار هنري در شرايط که ظرفيت سالن‌هاي نمايشي پاسخگوي نياز هنرمندان نيست، به وجود آورد.

از 23 فروردين ماه تماشاخانه مهر حوزه هنري ميزبان نمايش «گره‌اي در تارو پود» به نويسندگي ترانه برومند و کارگرداني مانلي حسين‌پور است.

اين نمايش پيش‌تر در جشنواره سراسري تئاتر ماه شرکت داشته و به عنوان نمايشي برگزيده اين جشنواره معرفي شده است و پس از آن در جشنواره بين‌المللي تئاتر فجر نيز شرکت کرده است.

داستان اين نمايش درباره دختر و پسر جواني است كه در قطار با يكديگر آشنا مي‌شوند و با هم نامزد مي‌كنند اما در طول سفر مسائلي اتفاق مي‌افتد كه باعث جدايي آنان مي‌شود.

طراحي صحنه اين نمايش را ميثم نويريان، ‌آهنگسازي آن را رضا شاد الويي و خشايار سرباز وطن به عهده دارند. بازيگراني چون مانيلي حسين‌پور، ‌سروش طاهري، سحر ياسمين و محمد زوار بي ريا در نمايش«تار و پود» بازي مي‌کنند.

براساس اين گزارش، نمايش «تارو پود» از 23 فروردين تا 16 ارديبهشت به مدت بيست شب ساعت 19 در تماشاخانه مهر حوزه هنري ميزبان علاقمندان تئاتر است.

تالار انديشه حوزه هنري نيز ازبيست و پنجم فروردين ماه ميزبان نمايش «شعله در زمهرير» به کارگرداني محمدرضا مداحيان است، اين نمايش کاملا به صورت گروهي اجرا مي‌شود و محصولي از گروه نمايشي «شعله» است که از شش سال گذشته فعاليت خود را به طور جدي در زمينه هنر آغاز کرده است.

لازم به ذکر است، نمايش«شعله در زمهرير» در سال‌هاي 87 و 88 در تالار وحدت به روي صحنه رفت و به دليل استقبال فراوان مخاطبان از اين نمايش در اين تالار به روي صحنه رفت.

چندتن نمايش «شعله در زمهرير»براي اجرا در تالار انديشه حوزه هنري مجددا امسال توسط کارگردان اين نمايش بازنويسي شده است و تمامي نقاط ضعف موجود در اين نمايش در دو اجراي سال هاي گذشته آن از بين رفته است.

نويد فرح مرزي طراحي صحنه، لباس و گريم، بهرنگ قدرتي آهنگساز و عليرضا مهران، روزبه اختري، ابوالفضل حاج علي‌خاني، حسين شفيعي و بهرام افشاري بازيگران اين نمايش هستند.

نمايش«شعله در زمهرير» نمايشي در مضمون مذهبي است که فضا سازي و طراحي آن به صورت کلاسيک انجام شده که اين امر خود بر جذابيت هر چه بيشتر نمايش مي افزايد.

نمايش«شعله در زمهرير» محصول مشترکي از حوزه هنر ي و فرهنگسراي انديشه است و کارگردان اين نمايش در اين باره گفت: با حمايت هاي ويژه حوزه هنري در تالار انديشه اين مجموعه به مدت زمان يک ماه اين نمايش فرصت مجددي يافت که بار ديگر پس از گذشت چند سال از توليد آن به اجراي عموم برسد.

گفتني است،تالار ماه حوزه هنري نيز در حال حاضر ميزبان نمايشي نيست، برنامه‌هاي نمايشي تالارهاي حوزه هنري در سال 90 بيشتر اختصاص به اجراي نمايش‌هاي برگزيده جشنواره‌هاي تئاتري دارد تا فرصت بهتر ديده شدن اين آثار هنري که حاصل چند ماه کار جمعي گروه‌ها است را فراهم آورد.

يكشنبه 28 فروردين 1390 - 11:53
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری