جمعه 24 مرداد 1399 - 11:56
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

برگزاري نشست بصيرتي روحانيون خراسان شمالي با آيت الله نوري همداني

روز گذشته در دومين روز از سفر آيت الله نوري همداني به خراسان شمالي نشست بصيرتي علما، طلاب و فضلاي اهل تشيع و تسنن در محل مصلاي امام خميني(ره) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ،در اين مراسم که به همت اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي که مسئوليت کميته روحانيت ستاد استقبال مردمي را برعهده داشت برگزار شد، اين مرجع عاليقدر جهان تشيع گفت: ما در برابر شهدا، امام و تاريخ وظيفه سنگيني داريم، امروز خيزش‌هاي امت اسلامي در كشورهايي چون ليبي، يمن، بحرين، اردن در حال انجام است و دشمنان تلاش دارند تا مانع اين خيزش‌ها شوند.

وي افزود: عده‌اي در لندن نشسته‌اند و مي‌خواهند اين قيام‌ها را مصادره كنند در حالي كه اين مردم در راه اسلام و براي اسلام عليه ظلم و مستكبران قيام مي‌كنند و مستكبران مي‌خواهند اين جريانات را به نفع خودشان خاتمه دهند.

اين مرجع عاليقدر جهان تشيع اظهار داشت: در عين حال اسلام وظيفه سنگيني را براي ما به وجود آورده است و براي توفيق در كارها بايد به اسلام توسل بجوييم تا اين خيزش‌ها و قيام‌ها به نتيجه برسد.

وي با بيان اينكه دشمن سعي مي‌كند تا همواره بين مسلمانان اختلاف ايجاد كند، تصريح كرد: از اين رو بايد همواره وحدت خود را در مقابل دشمنان حفظ كرده تا اين توطئه‌ها همچون ساير توطئه‌هاي آنان خنثي شود.

آيت‌الله نوري‌همداني با اشاره به اينكه طلاب علوم ديني و طلبه بودن شغل بسيار پربركت و پرفضيلتي است، افزود: هيچ شغلي را از اين بالاتر و بافضيلت‌تر نمي‌دانم.

مرجع عاليقدر شيعيان جهان گفت: همه ساله هزاران طبيب از دانشگاه‌ها فارغ التحصيل مي‌شوند، ليكن در حوزه‌هاي علميه پس از چند سال تحصيل به تعداد انگشتان فقيه بيرون مي‌آيد چرا كه فقيه شدن همت و تلاش زيادي مي‌طلبد.

اين استاد حوزه علميه قم ادامه داد: علمايي كه از دنيا مي‌روند، جايگزين ندارند و علماي بزرگي در گذشته بوده‌اند و بايد بررسي شود كه چرا حوزه‌هاي علميه جايگزين نداشته‌اند.

وي خطاب به طلاب علوم ديني تاكيد كرد: همت بلند، تلاش زياد و تصميم قاطع براي رسيدن به درجات متعالي در حوزه‌هاي علميه نياز است و چون شيخ طوسي، شيخ صدوق، همچون چراغي فروزان براي اين مملكت شويد.

آيت‌الله نوري‌همداني گفت: لباس طلبگي لباس پرافتخاري است و بايد طلاب و روحانيون سعي كنند كه همواره به اين لباس ملبس شوند و هيچ طلبه‌اي نبايد نماز شب را فراموش كند، هر روز دعاهاي مختلف را قرائت كند كه اينها تقوا و تهجد مي‌خواهد.

وي با بيان اينكه ائمه جمعه در جبهه‌هاي جهاد و خدمت هستند، افزود: در درياي خداوند نماز عالم از افراد عادي بالاتر است و عمل شما فضيلت دارد.

اين مرجع عاليقدر جهان تشيع با اشاره به وجه خدمت روحانيون اظهار داشت: رسالت هيچ طايفه‌اي به اندازه روحانيون و طلبه‌ها سنگين نيست، كسي كه بيش از همه وظيفه دارد خدمت كند، عالمان هستند، زيرا عالمان مي‌دانند كه خدمت چقدر در نزد خدا ثواب دارد.

وي تصريح كرد: روحانيون و طلاب مانند درخت پرثمر باشند و نسبت به مردم همواره در اين جبهه خدمتگزاري كنند و لذا به هر طريقي اين خدمت باشد، خداوند آن را مي‌پذيرد.

اين استاد حوزه علميه قم با بيان اينكه جبهه ديگر روحانيون و طلاب جبهه جهاد است، اظهار داشت: عمل علما و طلاب نبايد صرفاً به جبهه اول ختم شود؛ زيرا دشمنان تمام تلاش خود را مقابل نظام اسلامي به كار گرفته‌اند و جبهه جهاد براي خنثي‌سازي توطئه دشمنان و شياطين در نزد خداوند متعال رفيع است.

وي گفت: در جبهه جهاد احاديث مختلفي وجود دارد، همانطور كه نظاميان مرزهاي نظام و كشور را مي‌شناسند، علما نيز بايد مرزهاي فرهنگي، اجتماعي، سياسي را شناسانده و در راستاي تعالي نظام اسلامي گام بردارند.

آيت‌الله نوري‌همداني افزود: علما نبايد در مقابل ستمديدگان بي‌تفاوت باشند و بايد علم خودشان را اظهار كنند به خصوص امروز كه وظيفه سنگين است.

وي تاكيد كرد: امام راحل اين فقيه حماسه آفرين در آن جنگ هشت ساله كه 35 دولت به صدام كمك مي‌كردند و در‌صدد بودند كه اين انقلاب را تهي كنند، با توكل بر خدا اين بحران را كنترل كردند.

اين مرجع عاليقدر اظهار داشت: در طول تاريخ نيز علما با دادن خون خودشان توانستند، جهان اسلام را زنده نگاه دارند و در طول مقاطع تاريخ به تكليف خود عمل كردند.

وي با بيان اينكه شهدا تا آخرين قطره خون جان خود را دادند تا نظام اسلامي پا برجا بماند، يادآور شد: هر كوچه و هر مزار شهدا براي ما پيام‌هاي مختلفي دارد وصيت‌نامه شهدا را بايد همواره خواند و از آن درس گرفت.

نشست روحانيون خراسان شمالي با آيت‌الله نوري‌همداني در مصلاي امام خميني (ره) بجنورد برگزار شد.

شنبه 27 فروردين 1390 - 12:10
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری