شنبه 14 تير 1399 - 19:22
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

هنر انقلاب زمينه را براي ظهور فراهم کند

سهراب هادي، هنرمند حوزه هنري گفت: هنر انقلاب اسلامي بر پايه‌هاي انديشه‌هاي امام راحل(ره) بايد زمينه را براي حضور منجي آخرالزمان فراهم کند.

به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي، اين هنرمند نقاش در گفتگو با پايگاه اطلاع‌رساني حوزه هنري گفت: جست و جو در مفهوم معنايي «هنر»، به خصوص «هنر انقلابي» مانند تلاش انسان براي دست‌يابي به مفهوم انسان است. انسان‌ها مجموعه بيکراني هستند که از نظر فيزيکي وجوه يکساني دارند،‌ اما از جهت تاليف و مولف بودن داراي متفاوت‌هاي بسياري نسبت به هم هستند. هر انسان ممکن است خالق يا هنرمند باشد و يا خاطي و جاني. اما هر دوي اين‌ها انسان‌ ناميده مي‌شوند.

وي همچنين با اشاره به اين‌که «مفاهيمي چون «هنر انقلاب»‌ بعد از رخ دادن تحولات اجتماعي عميق که ماحصل انقلاب اسلامي بود،‌شکل گرفت»، ادامه داد: ‌يکي از راه هايي که مي تواند به انسان و شناختش از خودش کمک کند، «هنر» ‌است و در اين راه «هنر انقلاب» نقش مهمي را ايفا کرد.

به گفته سهراب هادي هنر در دوره هاي مختلف خواستگاه هاي متفاوتي دارد. قبل از انقلاب اسلامي انديشه «هنر براي هنر» از اهميت فوق العاده‌اي برخوردار بود که بالاترين نوع تفکر به حساب مي آمد و از طريق نهضت ترجمه وارد ايران شده بود.

وي ادامه داد: اين مکتب برگرفته و متاثر از رويدادهاي مکاتب هنري غرب در مشرق زمين است. اما بعد از انقلاب اسلامي هنرمندان حساسيت‌هاي بيشتري نسبت به اتفاقات پيرامون از خود نشان دادند و اين طبيعي بود.

اين نقاش نقش هنرمندان را در بروز رخدادهاي مهم چون انقلاب و تحولات اجتماعي مهم ارزيابي کرد و گفت: هنرمند به عنوان يک مرجع، موضوعي را هم‌زمان با تحول اجتماعي مطرح کرده و نگاه اقشار ديگر را به آن معطوف مي کند. در واقع هم هنري که در اين راستا به وجود آمده است و هم هنرمندي که آن اثر را خلق مي کند، مردم را به حضور در اين مراسم اجتماعي دعوت کرده‌اند.

هادي که سابقه حضور در مؤسسه تنظيم و نشر آثار امام خميني (ره) را داراست، ‌خاستگاه هنرمنداني را که در اين سال‌ها در زمينه انقلاب فعاليت داشته اند، برگرفته از نظرگاه‌هاي معمار انقلاب دانست و ادامه داد: بيداري توده‌ها، خروج از سلطه بيگانه، دعوت انسان به الهي شدن و پيوستن به جريان انقلاب اسلامي ازجمله اين مسايلي است که بنيانگذار انقلاب اسلامي در انديشه داشت و هنرمندان انقلاب نيز از او تبيعيت کردند.

وي افزود: در اين سال‌ها مفاهيم هنر ايران در حوزه تجسمي، نقاشي، شعر، ادبيات، سينما و تئاتر هميشه متاثر از مفاهيم متعالي است که حضرت امام(ره) مطرح کرده است. ايشان هميشه به اين مساله اشاره داشت که در اين ميان بايد امکانات و فضاي رشد هنري را براي ايجاد زمينه ظهور و خلاقيت هنري در جامعه ايجاد کنيم ،‌ ضمن آنکه اين نکته را مد نظر قرار داشته باشيم که بايد از محدود کردن انديشه هنرمند اجتناب کرده و به اين مساله توجه داشته باشيم که هنر مولود آزادي است. هيچ گاه نمي توان انديشه هنرمند را محدود به يک دايره خاص کرد و از او انتظار داشت که تنها در اين زمينه فعاليت داشته باشد.

گفتني است، اين نقاش در پايان به اين مساله اشاره کرد که در سه دهه گذشته به تناسب تحولاني که در جامعه صورت گرفته و قرائت هاي متفاوتي که در جامعه ما به وجود آمده است، صورت‌هاي متفاوتي از مفاهيم هنر انقلاب ارايه داده شده است، اما متاسفانه معناگرايي در هنر دهه هاي اخير کم رنگ شده است و بايد راهي براي آن انديشيد.

دوشنبه 22 فروردين 1390 - 14:12
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری