شنبه 14 تير 1399 - 20:35
پربازديدترين اخبار از استان
تهران
  • هيچ خبري موجود نيست

«ورود اکيدأ ممنوع» به دفتر طنز حوزه هنري رسيد

کتاب«ورود اکيدأ ممنوع» با ۴۰ داستان کوتاه طنز دفاع مقدس تا سه هفته ديگر براي بررسي در اختيار دفتر طنز حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي قرار مي گيرد که در صورت نهايي شدن از سوي انتشارات سوره مهر وابسته به اين سازمان، منتشر خواهد شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان بليغات اسلامي، اگبر صحرايي، نويسنده اين كتاب؛ گفت: نوشتن اين مجموعه تمام شده، لذا براي انتشار اين مجموعه با يکي دو ناشر صحبت هايي داشته ام ولي احتمالا اين مجموعه را بر طبق صحبتي که با ناصر فيض داشتم تا دو سه هفته ديگر به دفتر طنز مي فرستم که اگر آنها موافقت کنند از سوي اين دفتر براي انتشار به سوره مهر فرستاده خواهد شد.

صحرايي درباره مجموعه داستان «ورود اکيدأ ممنوع» افزود: اين کتاب حدود ۴۰ داستان کوتاه است که با يکديگر ارتباط دارند، به نحوي که خواننده با خوانش هر داستان به نتيجه مي‌رسد و با خواندن کل داستان نيز به خوانش دومي مي‌رسد، به اين معنا که اگر خواننده بخواهد با تک تک داستان‌ها ارتباط برقرار کند و يا اگر به خواندن تمام داستان تمايل نداشت، توان انتخاب از ميان آنها را خواهد داشت و لذت خاص خود را از آن مي برد و با خوانش کل داستان هم به لذت دومي مي‌رسد، چرا که با خواندن همه کتاب به شخصيت‌هاي کل داستان پي‌مي‌برد و متوجه سرانجام هر شخصيت داستان و وضعيت او مي‌شود و اين ويژگي خاصي است که در آثار حوزه دفاع مقدس يا اصلأ وجود ندارد يا به ندرت ديده مي شود.

اين نويسنده دفاع مقدس درباره موضوع اصلي داستان اظهارداشت: موضوع داستان «ورود اکيدأ ممنوع»، طنزي در حوزه دفاع مقدس است، بنده به اين نتيجه رسيدم کمتر بر روي طنز در حوزه دفاع مقدس کار شده است، بدين منظور به اين شيوه و موضوع پرداختم.

وي با اشاره به ويژگي‌هاي اثر خود گفت: از ويژگي‌هاي ديگر اثر، آن است که شخصيت‌هايي که در اين مجموعه با خوانش تک تک داستان‌ها با آنها آشنا مي‌شويم کم کم تکميل و به سرانجام و نتيجه مي‌رسند.

صحرايي درباره نحوه تحقيق خود براي نگارش مجموعه داستان کوتاه «ورود اکيدأ ممنوع»، تصريح کرد: کليت داستان‌ها تخيل ذهن است، اما تصوير‌هاي جبهه و شخصيت و نگارش داستان بر اساس مستنداتي است که مشاهدات و شنيده‌هايي بوده که به صورت داستان در آمده است، اما فرم و ساختار کلي داستان بر اساس تخيل است، شخصيت‌ها، صحنه‌ها و اتفاقات موجود در کار بر اساس مستنداتي است که با وقايع جنگ مطابقت دارد و بخشي از اين اطلاعات بر اساس تاريخ شفاهي است.

وي با اشاره به مدت زمان نگارش اين اثر عنوان کرد: نگارش داستان «ورود اکيدأ ممنوع»، دو سال به طول انجاميد، چرا که کار طنز داراي پيچيدگي است و تلاشم بر اين بود که طنز تنها در لايه اول داستان نباشد، بلکه در لايه‌هاي دروني و زبان اثر هم تنيده شود و تنها طنز تحت‌الفظي و ديالوگ‌ها نباشد، بلکه در آثار هم باشد، به همين علت دو سال دغدغه اين کار را داشتم، البته هنگام نگارش اين داستان آثار ديگري را هم در دست داشتم.

گفتني است، صحرايي با اشاره به تعداد صفحات داستان «ورود اکيدأ ممنوع»، ادامه داد: اين کتاب در ۱۶۰ صفحه، براي بزرگسالان منتشر خواهد شد، البته معتقدم نوجوانان نيز مي‌توانند با اين داستان ارتباط برقرار کنند

چهارشنبه 17 فروردين 1390 - 10:37
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری