جمعه 24 مرداد 1399 - 12:6
پربازديدترين اخبار از استان
خراسان شمالي
  • هيچ خبري موجود نيست

نحوه تعامل دستگاه هاي فرهنگي و آموزشي در تبليغ آموزه هاي ديني بررسي شد

نحوه تعامل دستگاه هاي فرهنگي و آموزشي در تبليغ آموزه هاي ديني و صيانت از حوزه دين در مقابله با فرقه هاي مذهبي خودساخته در نشست هم انديشي استادان و صاحبنظران حوزه دين در خراسان شمالي ، بررسي شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي خراسان شمالي ، نشست هم انديشي استادان و صاحبنظران حوزه دين در خراسان شمالي ، با حضور حجت الاسلام موسوي هوايي، معاون پژوهشي و آموزش سازمان تبليغات اسلامي کشور، استادان حوزه علميه مشهد و قم و نيز قنبر مهدوي زاده ، مديرکل صدا و سيماي خراسان شمالي و نيز کارشناسان عرصه دين و تبليغ در سالن جلسات صدا و سيماي استان برگزار شد.

حجت الاسلام وافي ، از استادان حوزه علميه قم و کارشناس سازمان تبليغات اسلامي کشور در اين نشست به اهميت تبليغ و اطلاع رساني فرهنگ ديني به ويژه در شرايط حاضر اشاره کرد و گفت: بايد کانون هاي اطلاع رساني که براي مبلغان مديريت رسانه را تبيين مي کند را افزايش دهيم تا قابل دسترس تر باشد.

وي افزود: اين رسانه بايد بتواند خلاهاي اطلاعاتي و راهبردي را در اين زمينه جبران کند و براي مبارزه با بدعت ها و نحله هاي انحرافي و هجمه هاي دشمنان بسترهاي مناسبي را فراهم آورد.

حجت الاسلام والمسلمين پهلواني، از استادان حوزه علميه و دانشگاه مشهد نيز در اين نشست با تأکيد بر اين موضوع که هم انديشي ها بايد با نگاه کاربردي مورد توجه قرار گيرد، از کم توجهي به اين موضوع انتقاد کرد.

وي با بيان اينکه در توسعه فرهنگي و تبليغ ارزش ها ابتدا بايد زيرساخت هاي زمينه ايجاد ظلم فرهنگي را شناسايي کرد، گفت: متأسفانه در توسعه فرهنگي نظام ما و با وجود اصرار و توجه به فرهنگ به اين موضوع توجه نشده است و تا اين موضوع رفع نشود، عدالت پياده نمي شود.

وي ظلم فرهنگي را ساده گذشتن از مسائل ريز و فرهنگ هاي آسيب زا و غلط، عنوان کرد و ريزبيني و بررسي جزئيات را خواستار شد و گفت: بيان کليات مشکلي را حل نمي کند و نگاه تبليغي به مسائل به شکل تخصصي و جزئي ثمربخش است.

حجت الاسلام پهلواني، برنامه ريزي درست در نزديک کردن افکار عمومي به مسائل ارزشي و تشکيل هيئت هاي علمي در اين خصوص را خواستار شد.

دکتر مريم معين الاسلام، ديگر کارشناس حاضر در اين نشست و از استادان حوزه و دانشگاه در ادامه، بخش اعظمي از آسيب هاي ديني در جوانان را نشأت گرفته از رسانه دانست و اين موضوع را مورد توجه قرار داد و خواست تا بررسي اين موضوع در اولويت قرار گيرد.

وي مسئله شناسي و تعيين موضوعات مهم را رمز ارتباط بين مبلغ و مخاطب عنوان کرد و گفت: شناخت موضوعات درست و ايجاد تعادل در اين موضوعات که ارتباط با زندگي مخاطبان داشته باشد، ضروري است.

معين الاسلام تأکيد کرد: کارشناس ديني هر چقدر متخصص تر باشد وسعت اثر بخشي عملکردش تأثيرگذارتر است.

سه‌شنبه 16 فروردين 1390 - 10:22
*نام:
*ايميل:
نظر شما:
* اختياری